Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Raja Ravi Varma ......

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Raja Ravi Varma


Një përmbledhje e jetës së jashtëzakonshme të Raja Ravi Varma​


Raja Ravi Varma ishte një piktor indian më i njohur për kombinimin e elementeve mitologjike hindu dhe stilit të pikturës realiste historike evropiane. Ravi varma u dallua si një nga artistët e parë indianë që punoi me bojëra vaji dhe zotëroi teknikën e printimit litografik. Varma prodhoi disa portrete të indianëve dhe britanikëve në Indi, përveç skenave nga mitologjia hindu.
Në shtetin e Travancore, Varma lindi në një familje elitare. Xhaxhai i tij Raja Raja Varma, duke vëzhguar entuziazmin e tij të hershëm për vizatimin në muret e pallatit, ofroi udhëzimin e tij të parë rudimentar të pikturës. Karriera artistike e Varmës u mbështet nga Maharaja Ayilyam Thirunal, sundimtari i Travancore. Menjëherë pas kësaj, Rama Swamy Naidu, piktori mbretëror, filloi ta mësonte atë se si të pikturonte me bojëra uji. Tre vjet më vonë, Varma filloi të studionte pikturë vaji me Theodore Jensen, një artist britanik me origjinë daneze.

Jeta e Piktorit​

Punon Raja Ravi Varma
Kredia: Onmanorama

Raja Ravi Varma u martua me Rani Bhageerathi Bayi (Kochu Panki Amma), një vajzë 12-vjeçare nga Shtëpia Mbretërore Mavelikkara kur ai ishte 18 vjeç. Ai kishte pesë fëmijë, më i vogli prej të cilëve, Rama Varma, vazhdoi të studionte art në Shkollën JJ të Arteve në Mumbai dhe u bë artist. Në vitet e tij të mëvonshme, Ravi Varma jetoi në Mysore, Baroda dhe disa qytete të tjera indiane. Ky ekspozim e ndihmoi atë të zgjeronte këndvështrimin e tij. Në të njëjtën kohë, ai zgjeroi dhe rafinoi të tijën talentet, duke e lejuar atë të bëhet një piktor më produktiv.
Varma ishte artisti i parë indian që adoptoi perspektivën perëndimore dhe teknikat e kompozimit për temat, stilet dhe idetë indiane. Në vitin 1873, ai mori Medaljen e Artë të Guvernatorit për pikturën e tij Nair Lady duke zbukuruar flokët e saj. Si rezultat, ai u bë një artist shumë i dëshiruar në mesin e familjes mbretërore indiane dhe evropianëve në Indi, të cilët e porositën atë të pikturonte portretet e tyre.

Popullaritet​

Varma u bë i njohur për portretet e tij, por ai pikturoi edhe skena nga mitologjia indiane. Në epikat dhe Puranat, përshkrimet e tij të perëndive dhe perëndeshave dhe personazheve hindu zbuluan zhytjen e tij në kulturën indiane. Harischandra in Distress, Jatayu Vadha dhe Shri Rama duke mposhtur detin ishin ndër pikturat e tij që përfaqësonin episode dramatike nga mitologjia indiane. Përfaqësimet e tij për gratë indiane u pritën aq mirë sa që një grua e bukur shpesh karakterizohej se dukej "sikur të kishte dalë nga një kanavacë Varma".

Varma e transformoi realizmin perëndimor në një lëvizje arti indiane. Në 1894, ai themeloi një shtyp litografik për të prodhuar në masë oleografi të pikturave të tij, duke i bërë ato të përballueshme për publikun e gjerë. Imazhet e tij u rritën në popullaritet për shkak të kësaj risie, dhe ato u bënë një komponent i rëndësishëm i kulturës popullore indiane.

Artistët e mëvonshëm e dënuan Varmën, duke pretenduar se puna e tij ishte vetëm sipërfaqësisht indiane pasi kopjonte qasjet e pikturës perëndimore, pavarësisht se përshkruante tema mitologjike indiane. Kjo pikëpamje ndikoi në themelimin e Shkollës së Artit të Bengalit (e njohur gjithashtu si Shkolla e Bengalit), anëtarët e së cilës kombinuan traditat krijuese tradicionale indiane me një perspektivë moderniste.

Pavarësisht se disa e hedhin poshtë punën e Varmës si "art kalendarik", puna e tij ka ruajtur një nivel të qëndrueshëm të popullaritetit. Banja e Begumit, për shembull, u shit për një shumë rekord për një artist indian në 1997. Përveç kësaj, ndjenja e bukurisë dhe hirit të Varmës mund të shihet në vepra si Zonja Maharashtrian, Shakuntala, The Milkmaid, Expectation dhe Pleasing.

Raja Ravi Varma- Piktori​

Punon Raja Ravi Varma
Kredia: Tallenge

Me aftësinë e tij të shkëlqyer, Varma ishte gjithashtu përgjegjës për sjelljen e artit indian në pjesën tjetër të globit. Ndërsa evropianët dhe entuziastët e tjerë të artit e admiruan teknikën e tij, indianët e zakonshëm e vlerësuan punën e tij për thjeshtësinë e saj. Pikturat e Varmës theksonin shpesh bukurinë e grave indiane të Jugut, e cila adhurohej nga të gjithë. Shumë individë nga kastat më të ulëta iu drejtuan përshkrimeve të tij të perëndive dhe perëndeshave hindu si material adhurimi. Këta njerëz shpesh u ndaluan të hynin në tempuj në atë kohë. Prandaj, ata lavdëruan veprat e Varmës, pasi ato treguan se si hyjnitë u shfaqën brenda tempullit.

Ai gjithashtu pati sukses në zhvillimin e të kuptuarit artistik dhe rritjen e ndërgjegjësimit për vlerën e artit tek indianët. Ai e bëri këtë duke krijuar litografi të lira që edhe të varfërit mund t'i përballonin. Përndryshe, kjo e bëri atë një emër të njohur dhe Raja Ravi Varma shpejt fitoi zemrat e të gjithëve. Nënkryetari Lord Curzon i dha atij Medaljen e Artë Kaisar-i-Hind për të njohur arritjet e tij në të mirën publike.

Raja Ravi Varma e filloi profesionin e tij herët dhe shpejt u bë i njohur për punën e tij. Pikturat e tij u shfaqën jo vetëm në një ekspozitë prestigjioze në Vjenë në 1873, por ai fitoi edhe një çmim për njërën prej tyre. Kur arti i tij u dërgua në Çikago për t'u paraqitur në Ekspozitën prestigjioze të Kolumbisë Botërore në 1893, atij iu dhanë tre medalje ari. Është e drejtë të thuhet se administratori britanik Edgar Thurston ishte kryesisht përgjegjës për eksportimin e veprave të Varma.

Popullariteti i veprave të artit​

Veprat e artit, megjithatë, folën vetë sapo mbërritën në vendet e huaja. Intelekti i tij ishte i pamohueshëm. Varma udhëtoi në të gjithë Indinë gjatë gjithë karrierës së tij, duke kërkuar tema të përshtatshme për pikturat e tij. Ai ishte veçanërisht i interesuar për të kapur joshjen e grave indiane të jugut. Ai madje shfaqi dhe popullarizonte shpesh të afërmit e tij të ngushtë përmes punës së tij. Vajza e Varmës, Mahaprabha, e cila u shfaq duke lindur një nga djemtë e saj, dhe kunata e tij Bharani Thirunal Lakshmi Bayi, e cila më vonë adoptoi mbesat e tij, ishin mes tyre.

Portrete, kompozime të bazuara në portrete dhe kompozime teatrale të bazuara në mite dhe histori janë tre llojet e pikturave që ai krijon. Raja Ravi Varma është më i njohur për punën e tij në kategorinë e tretë të pikturave. Ai u dha individëve që nuk kishin fatin të dëgjonin ose lexonin historitë mitike klasike një pasqyrë të tyre përmes pikturave të tij.


Pikturat që tregojnë incidente nga tregimet e Dushyanta dhe Shakuntala dhe Nala dhe Damayanti janë ndër veprat më të famshme dhe më të shquara të Raja Ravi Varma në këtë kategori. Fitorja e Zotit Rama ndaj Varunës dhe arroganca e Ravanës gjatë prerjes së njërit prej krahëve të Jatayu janë dy shembuj nga epika hindu Ramayana. Ai gjithashtu modeloi perëndeshat hindu mbi zonjat nga pjesët jugore të Indisë në shumë prej veprave të tij. Ishte për këtë që ai u ndëshkua në shumë arsye.

Shtypshkronja litografike Varma​

Litografike shtypjen po fitonte popullaritet në shumë vende evropiane dhe në Shtetet e Bashkuara pas lindjes së Ravi Varma. T. Madhava Rao, Dewan i atëhershëm i Travancore, i propozoi Varmës dhe vëllait të tij të fillonin shtypin e tyre bazuar në tërheqjen e tij globale. I frymëzuar nga ky koncept inovativ, Ravi Varma krijoi një shtyp në Mumbai dhe përfundimisht e zhvendosi atë në një vendndodhje afër Lonavala. Shtypi prodhoi oleografë të shumtë që tregonin perëndi dhe perëndesha hindu.

Shtypi në Indi në atë kohë ishte më i madhi dhe më i avancuari në botë. Vëllai i piktorit të madh drejtoi shtypin pas vdekjes së tij. Megjithatë, shpejt ra në vështirësi financiare. Fritz Schleicher, një teknik gjerman e bleu atë. Duke punësuar piktorë më pak të talentuar dhe duke komercializuar shtypin duke pranuar propozime nga etiketat reklamuese, Fritz Schleicher ishte në gjendje të kthente valën. Megjithatë, në vitin 1972, e gjithë njësia u shkatërrua nga një zjarr i tmerrshëm që përfshiu të gjithë fabrikën, duke përfshirë disa nga printimet origjinale litografike më të jashtëzakonshme të Raja Ravi Varma.

Piktura e madhe e Raja Ravi Varma​

Maharashtriani
Kredia: Revista Daily Art

Gjatë jetës së tij, Raja Ravi Varma krijoi kryevepra të shumta arti. Këtu është një listë gjithëpërfshirëse e veprave më të njohura të Raja Ravi Varma:

  • Një familje lypsash - Kjo pikturë përshkruan situatën e rëndë ekonomike në Indi.
  • Një Zonjë që luan Swarbat - Ashtu si shumë prej veprave të tij, një grua indiane jugore e frymëzoi atë për këtë.
  • Arjuna dhe Subhadra - Kjo pikturë përshkruan një skenë nga Mahabharata, një epik hindu.
  • Damayanti duke ndërvepruar me një mjellmë - Kjo është një tjetër skenë Mahabharata.
  • Draupadi me frikë nga takimi me Kichaka - Ky imazh përshkruan një tjetër incident të Mahabharata.
  • Vajza në Hermitazhin e Sage Kanwa (Rishi-Kanya) – Historia e Shakuntala tregohet në këtë histori.
  • Jatayu (një besimtar i zogjve të Zotit Rama) – Kjo është padyshim kryevepra më e njohur e Raja Ravi Varma. Imazhi përshkruan Jatayu, i cili dorëzon jetën e tij pasi mundi të keqen e tmerrshme Ravana në Ramayanam.
  • Një zonjë që jep lëmoshë në tempull - Sot, kjo është ende një pamje e shpeshtë në Indi.
  • Zonja e humbur në mendime - Një grua indiane jugore frymëzoi përsëri këtë vepër arti.
  • Zonja me fruta – Kjo foto, e bazuar në dashnoren e Ravi Varmës, jep ndjesinë e të qenit një nga të preferuarat e veçanta të Varmës.
  • Zoti Krishna si ambasador - Ky është një përshkrim i hyjnisë hindu në një vepër arti.
  • Zoti Rama pushton Varunën - Pas 'Jatayu', kjo është padyshim historia më e njohur Ramayanam.
  • Gruaja Nair – Kjo foto përshkruan një grua malajali me gjithë shkëlqimin e saj, siç thotë edhe emri.
  • Çifti romantik – Kjo foto tregon më tej se Raja Ravi Varma nuk ishte një piktor që vetëm pikturonte perëndi dhe perëndeshat.

Veprat e Raja Ravi Varma​

  • Shakuntala – Gruaja mitike Shakuntala martohet me Dushyanta në këtë foto. Pas së cilës u emërua India e lashtë, Bharata lindi në çift më vonë.
  • Shakuntala shkruan një letër dashurie për mbretin Dushyanta - Kjo përshkruan historinë e dashurisë së Shakuntala dhe mbretit Dushyanta.
  • Shantanu dhe Matsyagandha – Ky tregim Mahabharata rrëfen lidhjen e Shantanu dhe Matsyagandha.
  • Zemra e thyer - Kjo pikturë përshkruan një grua indiane jugore, e cila duket se është zemërthyer.
  • Orkestra - Kjo përfaqëson një grup muzikantësh të Indisë së Jugut.
  • Fitorja Maghanada (Indrajit) tregon fitoren e Indrajit mbretëror të Lankës ndaj Indra Loka. Historia përshkruan në Ramayana, një epikë indiane.

Kritika e piktorit​

Ka pasur kritika të rënda për pikturat e Raja Ravi Varma për të qenë tepër të ndezura. Kishte gjithashtu kritika për veprat e tij për errësimin e traditave tradicionale të artit indian, veçanërisht ato që përshkruanin perëndi dhe perëndesha hindu. Shumë njerëz thonë se metodës së Raja Ravi Varma i mungon vitaliteti i shprehjes, i natyrshëm në pikturat tradicionale. Ka pasur edhe shastikë ndaj tij për modelimin e perëndive pas prostitutave. Kritikët thonë se përshkrimet e hyjnive të Varmës i kanë poshtëruar ata në statusin e të vdekshmëve. Shumë e dënuan atë për përfaqësimin e zonjave indiane me lëkurë të zbehtë, veçanërisht ato nga mitet hindu. Sidoqoftë, gratë nga klasat e ulëta gjithmonë fituan nderin e shfaqjes së lëkurës së errët në veprat e tij.

njohje​

Qeveria e Kerala krijoi një çmim në Raja Ravi Varma's nder për të nderuar kontributin e tij të rëndësishëm në artin indian. Çmimi, i njohur si 'Raja Ravi Varma Puraskaram' është për njerëzit që premtojnë shumë në art dhe kulturë. Në rrethin Kerala të Mavelikkara, ekziston një kolegj që ndjek emrin e tij Raja Ravi Varma. Në 1873, ai fitoi çmimin e parë për pikturat e tij në Ekspozitën e Artit të Vjenës, duke i sjellë atij famë ndërkombëtare.

Raja Ravi Varma- Artisti Mbretëror​

Punime pikture
Kredia: Udhëtim Kulture

Varma u bë një artiste e njohur në mesin e aristokracisë. Shumë aristokratë ofruan porosi për të pikturuar disa portrete në fund të viteve 1800. Sipas legjendës, ai u bë aq i njohur sa që Pallati Kilimanoor në Kerala duhej të hapte një zyrë postare për të trajtuar fluksin e kërkesave për pikturë. Ai udhëtoi gjerësisht në të gjithë Indinë për punë dhe frymëzim.

Ai ka porositur 14 piktura Puranike për Sallën Durbar të Pallatit të ri Lakshmi Vilas në Baroda pasi krijoi një portret të Maharaja Sayajirao të Barodës. Varma u tërhoq nga ngjarjet nga Mahabharata dhe Ramayana për të përshkruar kulturën indiane. Disa mbretër të tjerë e mbështetën atë, duke përfshirë Maharaja e Mysore dhe Udaipur Maharaja. Artisti mori një çmim për një ekspozitë të pikturave të tij në Vjenë në 1873, ndërsa popullariteti i tij u rrit. Ai mori tre çmime të arta në Ekspozitën Kolumbiane Botërore të 1893 në Çikago.

Duke marrë Indinë në skenën globale​

Raja Ravi Varma donte ta bënte artin e tij të arritshëm për publikun e gjerë. Prandaj ai krijoi një shtyp litografik në Bombei në 1894. Sir T Madhava Rao, ish Dewan i Travancore dhe më pas Baroda, thuhet se propozoi konceptin në një letër drejtuar Varmës. Ai deklaroi se për shkak se nuk mund të përballonte kërkesën e madhe për punën e tij, ai duhet t'i dërgonte disa nga veprat e tij më të mira në Evropë dhe t'i shtypte si oleografi. Por nga ana tjetër, Varma vendosi të hapë shtypshkronjën e tij. Lindja e Shakuntala është fotografia e parë që iu nënshtrua shtypjes në fabrikën e Varma's. Pas kësaj u shtypën figura të shumta legjendare dhe shenjtorë si Adi Shankaracharya.

Ravi Varma ia shiti pajisjet e printimit Fritz Schleicher, një litograf gjerman, në vitin 1901, i cili vazhdoi të prodhonte litografi. Popullariteti i printimeve zgjati edhe në shekullin e njëzetë, me stilin e Varma-s që frymëzonte artistë që vizatuan serinë klasike të librave komik, Amar Chitra Katha.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.