Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Raketa Saturn V

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Saturn V ishte një raketë me tre faza dhe përdorte karburant të lëngshëm.
Ai ishte kryesisht i destinuar për programin Apollo dhe më pas për Skylab.

49651

Synimi hënor
Nevoja për të ndërtuar Saturn V ishte për faktin se Kennedy kishte kërkuar që në fillim të viteve 60, të dërgonte njeriun në Hënë.

Asnjë raketë amerikane nuk ishte në gjendje të merrte një detyrë kaq të rëndësishme. Shumica e raketave të përdorura për misionet Mercury dhe Gemini ishin me origjinë ushtarake.

Versioni V është performanca më e mirë e versioneve të tjera, i dizajnuar për të kryer teste ose për të mbajtur ngarkesa më të ulëta në orbitat e Tokës.
49652

Saturni V ishte gjigant, le të shohim disa nga numrat e tij:

Lartësia: 110 metra
Diametri më i madh: 10 metra (fazat e para dhe të dyta).
Masa bosh: 130 ton
Masa me ngarkesë të plotë: 3000 ton.

49653
49654
49655
49656
49657


Artikull ne perditesim.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.