Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Realizohen qelizat e para diellore transparente

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Realizohen qelizat e para diellore transparente​


Solarwindows Tech Display 1031x686 1 696x357



Shkencëtarët kanë arritur të prodhojnë qelizat e para diellore transparente, falë të cilave edhe dritaret mund të bëhen gjeneratorë të energjisë, sipas një rezultati të botuar në “Journal of Power Sources”.

Në dekadat e fundit, qelizat diellore janë bërë më të lira, më efikase dhe më miqësore me mjedisin, por ato kanë mbetur të errëta.
Një nga hapat e fundit përpara ishte bërja e tyre transparente, në mënyrë që të mund të përdoren në dritare dhe të mund të gjenerojnë energji
Zgjidhja u propozuar nga grupi hulumtues i Koresë së Jugut, falë përdorimit të dy materialeve gjysmëpërçuese të afta për të kapur dritën dhe për ta shndërruar atë në rrymë elektrike: dyoksidi i titaniumit, që thith dritën ultravjollcë të padukshme për syrin, ndërsa lejon shumicën e diapazonit të dritës së dukshme; si edhe oksidi i nikelit, që ka një transparencë të lartë.

lg.php

Në këtë mënyrë, u realizua një qelizë diellore e përbërë nga një substrat qelqi i mbuluar me oksid metali, që vepron si një elektrodë, mbi të cilën u depozituan shtresat e dy gjysmëpërçuesve dhe një shtresë përfundimtare e nanovareve të argjendit, me funksionin e elektrodës së dytë.
Teknologjia ka treguar një efikasitet konvertimi prej 2,1%, që konsiderohet mjaft i mirë, pasi përdor vetëm një pjesë të vogël të spektrit të dritës.

Qeliza, gjithashtu, është treguar se punon edhe në kushte të ndriçimit të ulët dhe kalon 57% të dritës, duke i dhënë asaj një pamje transparente.
Sipas studiuesve, hapi tjetër përmirësimi i mëtejshëm i efikasitetit.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.