Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Receta e bakllavasë turke

VolkaN

Mess with the best, die like a rest.
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 16, 2017
Mesazhe
48
Ne e kemi provuar me bakllavanë, simboli i ëmbël i festave të fundvitit e kemi mbetur të kënaqur. Përse të mos eksperimentojmë një variant krejtësisht turk, për festa? Nuk është shumë e shëndetshme, por njëherë në vit ia vlen të sakrifikoni për t’I bërë qejfin vetes. Ne shqiptarët i duam brumërat dhe sherbetin...

Përbërësit:
1 pako me petë për bakllava afërsisht 500g, në temperaturë ambienti (mjaftojnë 13/15 petë) ● 300g arra të qëruara dhe të ndara në thërrime të mëdha ● 200g gjalpë i tretur

Për kremin:
2 vezë ● 280g sheqer ● 100g gjalpë i tretur ● 300ml pana ● 1 bustinë sodë për torta të ëmbla

Për sherbetin:
400g ujë ● 450m sheqer ● 1 lugë lëng limoni

Përgatitja:
1. Përgatisim sherbetin duke përzier në një tenxhere sheqerin, ujin dhe lëngun e limonit. E lëmë të ziejë me flakë të mesme për 15 minuta pasi të ketë marrë valë. E lëmë mënjanë të ftohet.
2.Lyejmë tavën me gjalpë. Hapim petën e parë në tavolinë, palosim për 3 cm petën në anën më të shkurtër të saj, vëmë pak arra dhe e palosim petën sipër, vazhdojmë kështu duke e mbushur dhe duke e palosur për gjithë gjatësinë e petës, e vendosim në tavë dhe kështu vazhdojmë dhe me petët e tjera deri sa të mbushet tava. I spërkasim sipër me gjalpë

Tava do të piqet me dy faza
1.E pjekim në furrën e ngrohur më parë me 180°C për 15 minuta ose derisa të shohim që ka marrë ngjyrë sipër. Gjatë kësaj kohe përgatisim kremin që do t’i hedhim sipër duke përzier me rrahësin e vezëve me dorë: vezët me sheqerin, panën, gjalpin dhe sodën të cilën e shtojmë me sitë.
2.Pasi të kenë kaluar 15 minuta që e kemi vënë tavën në furrë, e nxjerrim nga furra, i hedhim kremin e përgatitur sipër dhe e vëmë të piqet edhe 15/20 minuta të tjera ose derisa të shohim që kremi është mpiksur.
Pasi ta kemi nxjerrë nga furra e lëmë të ftohet për 10 minuta dhe më pas i hedhim sherbetin e ftohtë që kishim lënë mënjanë. E lëmë të thithë sherbetin të paktën për 3-4 orë. Është më e mirë të nesërmen.
 
Mjam mjam, e vetmja gje qe me pelqen per vitin e ri Bakllavaja sic e bejn nenat tona. Petet nuk po i tollin me vete por prap ngelet unike ne shije nga dora e nenes
 
Po bëje një tepsi si me rastë festash ti Volkan , dhe provojmë dhe ne :p
Duket sikur e ke të qartë si gatuhet :/

Kam treguar që vdes për ëmbëlsira :p
 
  • Pëlqej
Reactions: AMG
Po bëje një tepsi si me rastë festash ti Volkan , dhe provojmë dhe ne :p
Duket sikur e ke të qartë si gatuhet :/

Kam treguar që vdes për ëmbëlsira :p
Me duhet nje ndihmese
 
Me duhet nje ndihmese
Ahhh hiç mos shiko këtej nga unë , nuk ja them për kështu fare :p

Tema : Duket e shijshme , mezi pres festat.
 
Une personalisht e bej vete bakllavane dhe me besoni faza me e veshtire eshte ajo e pjekjes, eshte nje tmerr i vertete!
 
Une personalisht e bej vete bakllavane dhe me besoni faza me e veshtire eshte ajo e pjekjes, eshte nje tmerr i vertete!
Po shyqyr na e ban i bakllava pra :D
 
Petët e hapura vet mund t’i zëvendësojmë edhe me petët e blera të gatshme…vetëm se shija do të jetë larg origjinales!
Me peta të bërë vetë?43570
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.