Receta për kaçamak

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

Receta për kaçamak​


receta.jpg

Përbërësit
5 gota ujë
1 gotë kaçamak
2 thelpinje hudher
1 lugë e gjysmë kripë (e vogël)
2 lugë gjalpë
2 lugë ajkë

Pergatitja:
Ujin, thelpinjtë e grimcuar të hudhrës dhe kripën qiteni në një tenxhere të madhe me fund të trashë dhe lëreni derisa të vlojë, pastaj ngadalë qiteni miellin e kaçamakut dhe përzieni gjatë gjithë kohës
Uleni pak zjarrin aq sa kaçamaku të vlojë ngadalë. Pastaj zieni edhe 45 minuta duke e përzier herë pas here.

Nëse gjatë zierjes kaçamaku fillon të ngjitet për fundin e tenxheres, qitni pak ujë dhe përzieni mirë

Nga fundi i zierjes qitni gjalpin dhe përzieni
 

Nerv

🧐
ANETAR ✓
Mesazhe
1,381

Receta për kaçamak​


View attachment 102889
Përbërësit
5 gota ujë
1 gotë kaçamak
2 thelpinje hudher
1 lugë e gjysmë kripë (e vogël)
2 lugë gjalpë
2 lugë ajkë

Pergatitja:
Ujin, thelpinjtë e grimcuar të hudhrës dhe kripën qiteni në një tenxhere të madhe me fund të trashë dhe lëreni derisa të vlojë, pastaj ngadalë qiteni miellin e kaçamakut dhe përzieni gjatë gjithë kohës
Uleni pak zjarrin aq sa kaçamaku të vlojë ngadalë. Pastaj zieni edhe 45 minuta duke e përzier herë pas here.

Nëse gjatë zierjes kaçamaku fillon të ngjitet për fundin e tenxheres, qitni pak ujë dhe përzieni mirë

Nga fundi i zierjes qitni gjalpin dhe përzieni
Uaaaa sa mka marr malli 😍😍
 
Top