Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Receta te ndryshme per liker

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Likeret jane pijet me te preferuara ketu do sjellim receta te ndryshme per liker

20170622115108_potopoiia_polykala_pikromantola_liker_700ml.jpeg
 

Receta e likerit me çokollatë që gjyshet e bënin për të qerasur​

-640-0-5ff762a6a7b5e.jpg


Likeri me çokollatë është ideal për të shoqëruar ëmbëlsirat në fund të vaktit, është një ide perfekte dhurate dhe me këshillat tona do të përgatisni variantin më të shijshëm dhe origjinal sipas recetave të gjysheve që e përdornin për qerasje.


Si përgatitet likeri me çokollatë
Në një tehnxhere shtoni sheqerin, kakaon dhe vaniljen, duke shtuar më pas pak nga pak qumështin dhe duke vazhduar përzierjen. Pas kësaj, lëreni të ziejë në zjarr për rreth 5 minuta.

Pjesa e dytë e përgatitjes ka të bëjë me ftohjen e përzierjes dhe vetëm pasi të jetë ftohur, mund t’i shtoni alkoolin. Më pas duhet ta hidhni likerin në një shishe qelqi dhe ta ruani në një vend të thatë dhe të freskët.

Si përgatitet likeri me çokollatë pa qumësht (dhe pana)
Shpesh kërkojmë një liker kremoz dhe në këtë rast, aplikohet receta me pana. Por likeri i përgatitur me pana nuk mund të konservohet shumë gjatë. Pa pana dhe qumësht, likeri me çokollatë mund të konservohet deri në 6 muaj. Për të bërë likerin me çokollatë pa qumësht dhe pana mjafton të shtoni çokollatë të zezë, sheqer, vanilje, kakao të situr dhe alkool ushqimor.

Çfarë duhet bërë kur likeri është shumë i trashë?
Në këtë rast, këshilla është është t’i shtoni një gjysmë gote qumësht të zier më parë dhe më pas lëreni të ftohet.

Likeri me çokollatë të bardhë
Në këtë rast, receta është identike me atë të çokollatës së zezë, por kjo e fundit duhet zëvendësuar me çokollatë të bardhë.
Konservimi
Është ideale të ruhet në një shishe qelqi ose kristali në një vend të freskët dhe të thatë.
 

Liker me lëng qershie​

Komponentët:

  • 1 kg sheqer;
  • 6 sytha karafili;
  • 2 kg qershi;
  • 5 g sheqer vanilje;
  • 10 g kritikë terreni;
  • 500 ml alkool 50%;
  • 3 g arrëmyshk.
Fazat e përgatitjes:

  1. Qershitë e larë paraprakisht në 2/3 mbushni kavanoza qelqi. Në këtë formë, ato shtypen duke përdorur një shigjetë.
  2. Sheqeri vendoset në një vend të lirë, pas së cilës është e nevojshme që butësisht të përzihet përmbajtja e kanaçes.
  3. Mbushni përzierjen me erëza dhe derdhni alkool.
  4. Kavanoza mbyllet fort me kapak dhe fshihet në një vend të izoluar për dy javë.
  5. Pas kohës së treguar, pija filtrohet dhe transferohet në një enë më të përshtatshme.
homemade-cherry-liqueur-recipes-with-leaves-and-seeds-on-vodka-and-alcohol-5.webp


Nëse alkooli i qershisë nuk është mjaft i ëmbël, sheqeri mund të shtohet në çdo kohë.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.