Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Receta te ndryshme.

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
20,184
Pëlqime
40,460
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
Kjo recetë në Maqedoni njijhet me emrin "Proja" në Gjakovë me emrin "Leqenik

Duhen:
4 filxhana çaji me miell gruri
4 filxhana çaji me miell misri
3 vezë
1 filxhan çaji me vaj
2 fixhana çaji me qumësht ose kos
1 gotë ujë
1 pluhur fryrës, pluhur për ëmbëlsira
pak kripë

Sigurisht masa e saj është për një tavë jo të madhe, mesatare, sa ato që përdorim për ëmbëlsirat. Përgatisim brumin. Brenda hedhim djathë të bardhë, djathë kaçkavall, këto të grira në copa të vogla, sallam ose proshutë, po ashtu të grira edhe këto. I përzijemë të gjitha sebashku dhe i hedhim te një tepsi të lyer me vaj më parë. E pjekim në furrë të nxehur më parë në 180 °c për 30 minuta. Shoqërohet me kos. Ju bëftë mirë.View attachment 4716
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Opium

Memento vivere
VIP I FORUMIT
Regjistruar më
Jul 14, 2017
Mesazhe
6,079
Pëlqime
7,524
Pikë
113
Mduhet 1 recet per speca te skuq te marinuar me uthull dhe hudhra ? Do m nimoj kush se i kam borxh 1 dreke dikujt.
 

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
20,184
Pëlqime
40,460
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
Ke ne youtube plot video:)
Mduhet 1 recet per speca te skuq te marinuar me uthull dhe hudhra ? Do m nimoj kush se i kam borxh 1 dreke dikujt.
 

Juno

OFF
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
16,957
Pëlqime
17,352
Pikë
113
Location
Space
"Sallate Shumengjyrshe"
1.Arra te coptuar
2.Djath gorgonzolla
3.luleshtrydhe ose manafera sipas stines
4.Sallate radikio
4.Sallate rukola
5.Salce aceto(e pergatitur me vaj ulliri,kripe,piper i zi)
5. Salce e embel krem
 

Juno

OFF
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
16,957
Pëlqime
17,352
Pikë
113
Location
Space

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
20,184
Pëlqime
40,460
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
?Syltjash ose oriz me qumesht
Syltjashi ose orizi me qumesht eshte mengjesi tipik nordik, te cilet kane ditur ta nderthurin me shije nga me te ndryshmet.
Nje vakt i mrekullueshem dhe shume shume i thjeshte per tu pergatitur!
?Perbersit:
100gr oriz qe perdoret per rizoto
1 liter qumesht
100gr sheqer sevia ose sheqer kaf
fruta, drithera, ereza sipas shijes
?Pergatitja:
Ne nje tenxhere vendosim perberesit e mesiperm dhe e vendosim ne zjarr. Kur qumshti te kete zjere, ulim nxehtesine dhe mbyllim kapakun duke e leme 25-30 min ne zjarr te qete dhe e trazojme cdo 5 min. Mund te vendosim ne tenxhere , lekure portokalli ose limoni. Kur orizi te jete bere teresisht i bute dhe kokrra te jete zbutur plotesisht, i heqim lekurat e portokallit ose limonit dhe e vendosim syltjashin neper tasa. I leme tasat te ftohen ne temperaturen e ambientit dhe me pas i fusim ne frigrifer. Perpara se ti konsumojme mund t'ju shtojme drithera, frura te thata, recel, mjalte dhe gjithcka qe ne deshirojme.
?Me poshte keni disa alternativa:
1- banane, arra, bajame pete, rrush dhe boronice te thate.
2- hurma dhe shege.
3- recel manaferrash.
4- banane dhe kanelle.
?Ju cfare alternativash do te na jepni?
Ju befte mire!View attachment 8746View attachment 8747View attachment 8748View attachment 8749
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top