Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Reportazh për alpet e Shqipërisë, “Le Monde”: ******* të vogla!

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
45,715

Reportazh për alpet e Shqipërisë, “Le Monde”: ******* të vogla!​


Francezja “Le Monde” i dedikon reportazh alpeve shqiptare duke i cilësuar Thethin e Valbonën “******* të vogla e të gjelbra për alpinistët që kërkojnë shtigje që nuk janë as shumë të rrahura”.

Për gazetën më të njohur franceze, reportazhi mban firmën e Hubert Prolongeau.

Malet magnetike të Shqipërisë, parajsë e alpinistëve
Edhe nëse të kujtojnë më shumë Pirenejtë, masivi gëlqeror i Shqipërisë, pjesë e Alpeve Dinarike, janë një parajsë e vogël e gjelbër për alpinistët, të cilët kërkojnë shtigje që nuk janë as shumë të rrahura dhe as shumë të shtrenjta.

“Kjo është një nga sekuencat më mahnitëse në filmin e çmimit Nobel për Letërsinë, Annie Ernaux, “The Super 8 Years”, ajo e një udhëtimi të organizuar në Shqipëri në vitet 1960, në kohën kur një diktaturë e kudogjendur zhyti të gjithë vendin në izolim. Ambient i trishtuar dhe pamundësi për të lëvizur vetë.

Shqipëria po fillon një rikthim turistik, pa dyshim duke shpresuar të zëvendësojë Kroacinë pas pak vitesh në parajsën ballkanike. Një kryeqytet i ofruar për të ngjyrosur e shumëfishuar veprat e artit të rrugës, qytetet kulturore të jugut, plazhet e Adriatikut dhe malet që ofrojnë mundësi të mrekullueshme për ecje.

Alpe? Termi nuk është i saktë, sepse nuk ka asnjë lidhje gjeografike me këtë masiv në thelb gëlqeror, i cili ia detyron emrin e tij malit Dinara. Nëse do të duhej të vazhdonim krahasimin gjashtëkëndor, për më tepër do të na kujtonte ky formacion prej 200 mijë kilometrash katrore që mbulon shtatë vende. Pika më e lartë e tij, maja e Jezerces, 2 694 metra, ndodhet në Shqipëri e është një destinacion gjithnjë e më i popullarizuar nga të apasionuarit pas ecjes, të tërhequr nga bukuria e peizazheve dhe modestia e kostove.

Lugina e Valbonës, një park kombëtar prej 8 000 hektarësh, është më i vizituari nga këto rajone në zgjerim. Alpinistët vijnë nga të gjitha anët, shumë europianë, por edhe indianë e amerikanë.

Nga Valbona, arrijmë në fshatin alpin më të mirë të ruajtur në rajon, Theth. Ngjitja në qafën e Valbonës (1 759 m) është e gjatë. Eshtë fillimi i vjeshtës. E kuqja e ahut flakëron. Shtegu ngjitet midis pemëve të arrave, gështenjave dhe mollëve të egra. Boronicat, luleshtrydhet e egra dhe shegët rriten në anë të rrugës.”


Jeta e egër është më larg, por a mund të ankohemi?
Në këto pyje ende mund të gjeni ujqër, arinj e rrëqebull. Lumi është shtëpia e troftës, një peshk i rrallë. Nga qafa shihen Bjeshkët e Nemuna. Emri vjen nga një legjendë e vjetër e shekullit XV. Një grua kishte ikur nga pushtimi turk me dy fëmijët e saj duke u ngjitur në mal. Por, pasardhësit e saj vdesin përfundimisht nga etja dhe nëna mallkon malin, i cili do t’u japë emrin dy majave.Top Channel
 

Milton

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jan 23, 2023
Mesazhe
158
Shyqyr nje reportazh pozitiv se na myten me perdhosje imazhi cdo dite.
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja