Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Sot festojmë 28 Nëntorin, Diten e Flamurit kombëtar, një datë me rëndësi të jashtëzakonshme për kombin tonë. .

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
 • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Rigoni: përshkrimi, vetitë, përfitimet, format e konsumit

Lina

NeTeDy.com 🐾
Anetar i Stafit
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
24,511

Rigoni: përshkrimi, vetitë, përfitimet, format e konsumit​


Rigoni: përshkrimi, vetitë, përfitimet, format e konsumit
Rigon (Origanum vulgare) është një bimë lulëzuese, e zakonshme në zonën mesdhetare dhe në Euroazi. Konsiderohet si një bar medicinal dhe i kuzhinës, që është përdorur për mijëra vjet; mund të ketë përfitime të caktuara shëndetësore dhe ka një aromë të veçantë.

Zakonisht rritet në 50 cm i gjatë dhe ka lule vjollcë. Emri i tij vjen nga fjalët greke "oros", që do të thotë mal, dhe "ganos", që do të thotë gëzim. Kimikatet që i japin aromën e saj karakteristike janë limoneni, okimeni, timoli, pineni, kariofilina dhe karvakroli.


Përveç rigonit të zakonshëm (Origanum vulgare), ka varietete të tjera. Rigoni meksikan ose dulce yerba de México (Lippia graveolens) është ajo me aromën më të madhe dhe është pjesë e një familje tjetër botanike. Nga ana tjetër, është rigoni spanjoll, që ka këtë aromë më pak.

Lidhur me përfitimet e tij shëndetësore, janë studiuar vetitë e tij antivirale, antifungale, antimikrobike, anti-inflamatore dhe antioksiduese. Vaji dhe çaji i rigonit përdoren si mjete shëruese natyrale për artritin, alergjitë, tretjen e ushqimit ose ftohjet.

Përshkrimi botanikBima e rigonit mund të rritet deri në 50 cm e gjatë. Shtë një bimë shumëvjeçare, me lule të vogla, të grumbulluara që ndryshojnë midis të bardhës dhe vjollcës / vjollcës. Rrjedha ka trikome të bollshme (qimet e bimëve) dhe është një bimë me fuqi të madhe aromatike.

Megjithëse habitati i rigonit është një klimë e ngrohtë dhe relativisht e thatë, ajo rritet çdo vit në klimë më të ftohtë, në pamundësi për t'i mbijetuar dimrit. Zakonisht mbillet në fillim të pranverës në toka të thata, me ekspozim në diell dhe me një pH që varion midis 6 dhe 9.

Origjina dhe taksonomia

Gjinia OriganumIsshtë pjesë e fisit Mentheae, familjes Lamiaceae, rendit Lamiales. Familja Lamiaceae është vendase në Evropë, Afrikën e Veriut dhe pjesë të Azisë me një klimë të butë.

Brenda zhanrit Origanum ka më shumë se 50 specie, duke theksuar Origanum amanum (vendas i Turqisë), Origanum cordifolium (Qipro), Origanum diktamnus (Kretë, Greqi), Origanum laevigatum (Qipro, Siri dhe Turqi), Origanum libanoticum (Libia dhe Siria),Origanum majorana (Turqi, Qipro), Origjinat onites (Greqi, Turqi, Siçili), Origanum rotundifolium (Turqi, Kaukaz), Origanum syriacum (Turqi, Qipro, Siri, Liban, Jordan, Palestinë, Izrael, Sinai, Arabia Saudite) dhe Origanum Vulgare.

Vlera ushqyese dhe vetitë

Një lugë rigon përmban afërsisht 5 kalori. Për më tepër, përmban vitamina A (përmirëson shikimin dhe sistemin imunitar), C, E (fuqia antioksiduese dhe mbrojtja e qelizave) dhe K (parandalon mpiksjen e gjakut), vitaminë B6 (funksioni i trurit), fibra, kalium (mirëmban presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës), magnez, kalcium (shëndeti i kockave), mangan, hekur dhe karotenoidet luteinë, zeaksantinë dhe kriptoksantinë.

Përfitimet shëndetësore

Ekzistojnë disa përfitime shëndetësore të rigonit. Ato që diskutohen më poshtë bazohen në studime shkencore, referencat e të cilave mund të gjenden në fund të artikullit.

Redukton inflamacionin dhe sëmundjet shoqëruese

Meqenëse rigoni është i pasur me antioksidantë të tillë si karvakroli ose timoli, ajo mund të ulë inflamacionin dhe sëmundjet që shkakton, siç janë diabeti, sëmundjet e zemrës ose sëmundjet autoimune. Për të marrë një ide, rigoni ka më shumë se 42 herë fuqinë antioksiduese të mollës.

Përmbajtja e saj në carvacrol, përbërja kimike që prodhon aromën e saj, gjithashtu ka veti anti-inflamatore. Nga ana tjetër, përmbajtja e kariofilinës së saj mund të ndihmojë në trajtimin e osteoporozës ose arteriosklerozës.


Nëse merret me ushqime të tjera të pasura me antioksidantë, veçanërisht perimet dhe frutat, rigoni mund të jetë një burim i pasur i antioksidantëve që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve.

Kontrolli i diabetit të tipit 2

Rigoni grek (Origanum vulgare), marjorami (Origanum majorana), rozmarina (Rosmarinus officinalis) dhe rigoni meksikan (Lippia graveolens) janë burime të përqendruara të përbërjeve bioaktive.

Bimë që përdoren gjerësisht për recetat e gatimit, të tilla si rigoni grek (Origanum vulgare), rozmarina (Rosmarinus officinalis) dhe rigoni meksikan (Lippia graveolens), kanë aftësinë për të kontrolluar diabetin e tipit 2, në një mënyrë të ngjashme me disa ilaçe.

Kjo sepse këto bimë kulinare kanë në përbërjen e tyre kimikatet eritodiktiol, naringeninë, hispidulin, cirsimaritinë dhe karnosol, të cilat frenojnë proteinën DPP-IV, e cila përfshihet në zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Parandalimi i kancerit

Antioksidantët në rigon ndihmojnë në neutralizimin e radikalëve të lirë dhe parandalojnë zhvillimin e kancerit, madje mund të ndihmojë në shkatërrimin e qelizave kancerogjene.

Një nga përbërësit e rigonit, carvacrol mund të ndihmojë në shtypjen e rritjes dhe përhapjes së kancerit të zorrës së trashë. Nga ana tjetër, specietOriganum majoranamund të ngadalësojë progresin e kancerit të gjirit.


Kërkohen më shumë studime për të kuptuar këtë pronë, edhe pse për të rritur efektet e saj është e nevojshme të udhëheqësh një mënyrë jetese të shëndetshme, me ushtrime, pak stres dhe një dietë të shëndetshme.

Luftoni bakteret patogjene

Rigoni gjithashtu ka disa përbërës me veti antibakteriale. Vaji i rigonit në veçanti mund të bllokojë rritjen e baktereveEscherichia coli YPseudomonas aeruginosa, shtamet patogjene e të cilave mund të shkaktojnë diarre përkatësisht fibrozë cistike.

Redukton infeksionet virale

Përveç ndihmës për të kontrolluar infeksionet bakteriale që shkaktojnë sëmundje, rigoni mund të luftojë viruse të caktuara, falë antioksidantëve timol dhe karvakrol.

Në mënyrë të veçantë, carvacrol mund të ndihmojë në inaktivizimin e viruseve të gjinisë Norovirus, të cilat mund të shkaktojnë të përziera, dhimbje stomaku dhe diarre. Gjithashtu, timoli dhe karvakroli mund të inaktivojnë virusin herpes simplex.

Përfitime të tjera të mundshme

Sipas bazës së të dhënave gjithëpërfshirëse të ilaçeve natyrore, rigoni mund të përdoret gjithashtu për:

 • Bronkit.
 • Dhimbje dhëmbi.
 • Herpes labialis.
 • Aknet
 • Lodhja.
 • Dhimbjet menstruale
 • Alergjitë
 • Dhimbje veshi.
 • Dhimbje koke.
 • Zbokthi.

Format e konsumit

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të konsumuar rigon: si përbërës i recetave të kuzhinës dhe si vaj i rigonit.

Receta gatimi me rigon

Rigoni i thatë mund të përdoret i shtuar si erëza në vaktet e gatshme ose të përdoret në procesin e përgatitjes së salcave.

Megjithëse ekzistojnë qindra mundësi, disa receta janë: pica me rigon, pulë me rigon, domate të freskët me rigon, patate të pjekura me rigon, omëletë patate me rigon, petë me rigon, etj.

Vaj rigoni

Lidhur me vajin e rigonit, ai mund të gëlltitet drejtpërdrejt (1-3 pika tri herë në ditë) ose të aplikohet direkt në shpërthimin në rast të herpesit. Në rast të ndjeshmërisë së lëkurës, ajo do të hollohet në një përzierje që mund të përmbajë vaj bajame, ulliri ose chia. Shtë e rëndësishme të shmangni kontaktin me vrimat e hundës, sytë dhe të tjerët.

Ku të blini ose të merrni rigon

Rigoni i thatë mund të gjendet lehtësisht në pjesën e përbërësve / erëzave në supermarkete. Mund të blihet edhe në dyqanet online.


Rigoni i freskët mund të gjendet në fushë - nëse e lejojnë ligjet e vendit - ose në tregjet lokale.

Kundërindikimet dhe efektet anësore

Necessaryshtë e nevojshme të shmanget konsumimi i tij në rastet e mëposhtme:

-Cirregullimet e operacionit dhe gjakderdhjes: rigoni mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes.

-Alergji: konsumimi i rigonit mund të shkaktojë shqetësime në stomak te disa njerëz. Shtë e rëndësishme të shmanget konsumimi i tij në ato alergjikë ndaj bimëve të familjes Lamiaceae; urtë, nenexhik, rigon, livando, borzilok, ndër të tjera.

-Shtatzënia dhe ushqyerja me gji: nëse konsumohet në sasi të konsiderueshme, rigoni mund të shkaktojë një abort spontan. Meqenëse nuk ka njohuri të mjaftueshme për shtatzëninë dhe laktacionin, preferohet të shmanget konsumimi i saj në këto raste.

- Çrregullime të gjakderdhjes: rigoni mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes tek njerëzit me çrregullime të gjakderdhjes.

-Diabeti: sepse rigoni mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, është e nevojshme ta përdorni me moderim nëse personi që e përdor është diabetik.

Referencat

Rigoni. Marrë nga en.wikipedia.org.​

 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja