Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Rreziku? Apple iPhone në mesin e telefonëve me radioaktivitetin më të lartë

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,792
radioaktive.jpg
Sipas tyre, telefoni me radioaktivitetin më të lartë është Xiaomi Mi A1. Në fakt lista e telefonëve më radioaktivë dominohet nga markat Kineze si Xiaomi, OnePlus, Huawei dhe ZTE.

Për pjesën më të madhe të njerëzve, telefoni inteligjentë është shoku më i mirë. Është në xhepin e tyre kur janë në punë, është në dorën e tyre kur po shkojnë për në shtëpi, është nën jastekun e tyre kur flenë jumë.

Me këtë nivel përdorimi, të paktë janë ata që e vrasin mendjen për rreziqet që mund tu kanosen. Edhe pse efektet e radioaktivitetit që lëshojnë smartfonët tanë mund të mos jetë aq i rrezikshëm momentalisht, në një periudhë afatgjatë dëmi i shkaktuar ndaj shëndetit është real.

Zyre Federale Gjermane për Mbrotjen nga Radioaktiviteti ka kryer një studim dhe përpiluar një databazë me telefonët që emëtojnë më shumë radioaktivitet.

Sipas tyre, telefoni me radioaktivitetin më të lartë është Xiaomi Mi A1. Në fakt lista e telefonëve më radioaktivë dominohet nga markat Kineze si Xiaomi, OnePlus, Huawei dhe ZTE.

10 nga 16 telefonët me radioaktivitetin më të lartë vinë prej këtyre prodhuesve. Gjithashtu në këtë listë janë edhe telefonët shumë popullorë të Apple si iPhone 7, 8 dhe 7 Plus.

Edhe pse ende nuk ka një standard i cili përcakton nivelin e sigurisë sa i takon radioaktivitetit që emëtojnë telefonët, një kompani gjermane certifikimi quajtur “Blue Angel” i vlerëson të sigurtë ato telefonë me absorbim prej 0.60vat për kilogram.

Të gjithë telefonët në këtë listë kanë të paktën dyfishin e kësaj vlere.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.