Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Rruga më e vjetër në Evropë ndodhet në Athinë - Ka më shumë se 25 shekuj!

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Rruga më e vjetër në Evropë ndodhet në Athinë - Ka më shumë se 25 shekuj!​



tripodon-plaka-1068x601.jpg


Rruga e vjetër në Evropë , ndodhet -kudo tjetër- në Athinë dhe është një nga rrugicat e saj më turistike, rreth 2500 vjeçare. Konkretisht, ndodhet në lagjen më të vjetër të Athinës, Plaka .
Nën hijen e Shkëmbit të Shenjtë të Akropolit është lagjia më e vjetër e Athinës dhe ndoshta një legjendë thotë se Plaka ishte distrikti ku perënditë e Olimpit zbritën për të pirë nektarin e tyre! Zona e njohur e Athinës me rrugët e saj me kalldrëm, ndërtesat e bukura neoklasike dhe të përpjetat të ngjall një ndjenjë ngritjeje të brendshme, ecja këtu duket si një udhëtim jashtë zakonit, madje edhe ajri duket të jetë ndryshe, më i pastër.

Rruga më e vjetër në Evropë është në Athinë - Ka më shumë se 25 shekuj!



Plaka është një nga lagjet e pakta të kryeqytetit e cila ka qenë e banuar vazhdimisht që nga lashtësia. Prandaj është një zonë plot referenca historike. Kjo rrugë, më e vjetra në Evropë, është rruga Tripodon, ecila me emrin e saj të ruajtur prej 25 shekujsh, përmendet në Librin e Rekordeve Guinness si rruga më e gjatë në qytet.

Dikur ishte një nga rrugët më të gjera në Athinën e lashtë, gjashtë metra e gjerë. Ishte rruga e Teatrit dhe Arteve të Bukura. Rruga më e shkurtër, që të çonte direkt nga Teatri në Agora.
Rruga më e vjetër në Evropë është në Athinë - Ka më shumë se 25 shekuj!
Rruga Tripodon
Si e mori emrin Rruga Tripodon?

Emrin e ka marrë nga trekëmbëshet prej bronzi që ishin vendosur përgjatë tij. “Dhe ka një rrugë nga rektorati që quhet Tripodë, nga ana tjetër fshati quhet tempuj sa ky dhe efesian trekëmbësh, bronzi”, transmeton Pausanias në “Hellas Perigigisis”. Trekëmbëshat ishin çmimet që u jepeshin sponsorëve të shfaqjes më të mirë teatrale që ngrihej çdo vit në teatrin e Dionisit dhe që shpesh i kushtoheshin perëndisë Apollon. Njëri prej tyre, monumenti i Lisikratit, ka mbijetuar deri më sot.
Lexo më shumë: Zbulimi i 5 lagjeve të “kërkuara” europiane të preferuara nga vendasit

Një pjesë e madhe e rrugës së sotme Tripodon është vazhdim i kësaj rruge antike.

Rruga më e vjetër në Evropë është në Athinë - Ka më shumë se 25 shekuj!
Monumenti i Lisikratit
Plaka por në përgjithësi është një
është një pikë referimi i kryeqytetit ... Shkëlqimin e historinë e saj është gdhendur thellë në të lavdishme, rrënojat e lashta, kishat bizantine dhe madhështor, restauruar ndërtesat neoklasike. Edhe pse historia e saj i kalon 3500 vjet, ajo mbetet një nga lagjet e pakta piktoreske dhe ndoshta e vetmja që arrin të udhëtojë drejt Athinës së 100 viteve të fundit e më shumë.

Që në momentin që do të filloni të endeni në rrugët e tij të ngushta me kalldrëm, do të keni ndjesinë se po udhëtoni pas në kohë. Rrethi "i shenjtë" i Athinës , u këndua dhe u dashur më shumë se çdo pjesë tjetër e Athinës dhe asnjë pjesë tjetër e kryeqytetit nuk është identifikuar më shumë me të se Plaka.

Rruga më e vjetër në Evropë është në Athinë - Ka më shumë se 25 shekuj!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.