Sa kafeinë ju duhet në ditë për të shmangur lodhjen? Ja formula!

Mira

🎵💙🎧
Kontributor
PRINCESS
Mesazhe
8,773
Location
Askund

Të arrish të bësh një kafe të mirë ka qenë gjithmonë një art, por tani është bërë dhe shkencë! Një algoritëm revolucionar, produkt i kërkimeve nga ushtria amerikane, tregon saktësisht sesa kafeinë i duhet trupit për të mos ndjerë lodhjen. Metoda gjeniale u zhvillua me ndihmën e departamentit amerikan të mbrojtjes në vazhdën e përpjekjeve për të parë sesa energji u nevojitej ushtarëve që kanë mungesë gjumi.

Ata gjetën formulën e saktë ( ose të paktën kështu pretendojnë): personat që nuk pushojnë sa duhet duhet të pijnë 200 miligramë kafe kur zgjohen- ose dy filxhanë- dhe 200 miligramë të tjerë 4 orë më vonë. Ata që punojnë natën këshillohen të konsumojnë të njëjtën sasi në fillimin e turnit.

Marre nga Bondo.Al.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Mesazhe
5,347
Sa per kafe..... ehh te mi cash damaret besoj se kafe del..... mesatarisht 4 kafe ne dite
 

Dorina

Zikaltër⚫🔵
VIP I FORUMIT
Kontributor
Mesazhe
15,296
Location
F.C. Internazionale
Vallaj mua më kanë thënë që e bëj kafen e mirë.
Vetë i konsumoj shumë, nuk jetoj dot pa kafeinë.
Po të kisha mundësi 20 do i pija ' turke' por më lënë pa gjumë:(
 

Anabela

**Anetare^^Respektuar**
Staff member
ADMIN
Mesazhe
5,860
Mosha
28
Konsumoj 4deri ne 5 koffe ne dite
Dhe. Ndjehem mire.
Pasi disa thon eshte e demshme por une zboj dot pa te.
 

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Mesazhe
5,347
Vallaj mua më kanë thënë që e bëj kafen e mirë.
Vetë i konsumoj shumë, nuk jetoj dot pa kafeinë.
Po të kisha mundësi 20 do i pija ' turke' por më lënë pa gjumë:(

turke ?? po filxhan din me pa besoj :p
 

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Mesazhe
5,347
:)
 

Zana

e-Thjeshte
ANETAR ✓
Mesazhe
9,120
Jam dakort me artikullin ... me shume se 2-3 kafe ne dite, te japin efekt te kundert ... te dehydrate dhe per k’te arsye fillon dhe ndihesh edhe i/e lodhur , plus shqetesime te tjera shendetesore.
 
Top