Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sa kafeinë ju duhet në ditë për të shmangur lodhjen? Ja formula!

Jetmira

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 27, 2017
Mesazhe
11,141
coffee-cup.jpg

Të arrish të bësh një kafe të mirë ka qenë gjithmonë një art, por tani është bërë dhe shkencë! Një algoritëm revolucionar, produkt i kërkimeve nga ushtria amerikane, tregon saktësisht sesa kafeinë i duhet trupit për të mos ndjerë lodhjen. Metoda gjeniale u zhvillua me ndihmën e departamentit amerikan të mbrojtjes në vazhdën e përpjekjeve për të parë sesa energji u nevojitej ushtarëve që kanë mungesë gjumi.
The-One-Ingredient-You%E2%80%99re-Not-Adding-to-Your-Coffee-But-Totally-Should_129339416_Dima-Sobko-1024x683.jpg

Ata gjetën formulën e saktë ( ose të paktën kështu pretendojnë): personat që nuk pushojnë sa duhet duhet të pijnë 200 miligramë kafe kur zgjohen- ose dy filxhanë- dhe 200 miligramë të tjerë 4 orë më vonë. Ata që punojnë natën këshillohen të konsumojnë të njëjtën sasi në fillimin e turnit.
coffee-mug-1493946797.jpg

Marre nga Bondo.Al.
 
Sa per kafe..... ehh te mi cash damaret besoj se kafe del..... mesatarisht 4 kafe ne dite
 
Vallaj mua më kanë thënë që e bëj kafen e mirë.
Vetë i konsumoj shumë, nuk jetoj dot pa kafeinë.
Po të kisha mundësi 20 do i pija ' turke' por më lënë pa gjumë:(
 
Konsumoj 4deri ne 5 koffe ne dite
Dhe. Ndjehem mire.
Pasi disa thon eshte e demshme por une zboj dot pa te.
 
Vallaj mua më kanë thënë që e bëj kafen e mirë.
Vetë i konsumoj shumë, nuk jetoj dot pa kafeinë.
Po të kisha mundësi 20 do i pija ' turke' por më lënë pa gjumë:(


turke ?? po filxhan din me pa besoj :p
 
:)
 
Jam dakort me artikullin ... me shume se 2-3 kafe ne dite, te japin efekt te kundert ... te dehydrate dhe per k’te arsye fillon dhe ndihesh edhe i/e lodhur , plus shqetesime te tjera shendetesore.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.