Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sa kafeinë ju duhet në ditë për të shmangur lodhjen? Ja formula!

Jetmira

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 27, 2017
Mesazhe
11,141
coffee-cup.jpg

Të arrish të bësh një kafe të mirë ka qenë gjithmonë një art, por tani është bërë dhe shkencë! Një algoritëm revolucionar, produkt i kërkimeve nga ushtria amerikane, tregon saktësisht sesa kafeinë i duhet trupit për të mos ndjerë lodhjen. Metoda gjeniale u zhvillua me ndihmën e departamentit amerikan të mbrojtjes në vazhdën e përpjekjeve për të parë sesa energji u nevojitej ushtarëve që kanë mungesë gjumi.
The-One-Ingredient-You%E2%80%99re-Not-Adding-to-Your-Coffee-But-Totally-Should_129339416_Dima-Sobko-1024x683.jpg

Ata gjetën formulën e saktë ( ose të paktën kështu pretendojnë): personat që nuk pushojnë sa duhet duhet të pijnë 200 miligramë kafe kur zgjohen- ose dy filxhanë- dhe 200 miligramë të tjerë 4 orë më vonë. Ata që punojnë natën këshillohen të konsumojnë të njëjtën sasi në fillimin e turnit.
coffee-mug-1493946797.jpg

Marre nga Bondo.Al.
 
Sa per kafe..... ehh te mi cash damaret besoj se kafe del..... mesatarisht 4 kafe ne dite
 
Vallaj mua më kanë thënë që e bëj kafen e mirë.
Vetë i konsumoj shumë, nuk jetoj dot pa kafeinë.
Po të kisha mundësi 20 do i pija ' turke' por më lënë pa gjumë:(
 
Konsumoj 4deri ne 5 koffe ne dite
Dhe. Ndjehem mire.
Pasi disa thon eshte e demshme por une zboj dot pa te.
 
Vallaj mua më kanë thënë që e bëj kafen e mirë.
Vetë i konsumoj shumë, nuk jetoj dot pa kafeinë.
Po të kisha mundësi 20 do i pija ' turke' por më lënë pa gjumë:(


turke ?? po filxhan din me pa besoj :p
 
:)
 
Jam dakort me artikullin ... me shume se 2-3 kafe ne dite, te japin efekt te kundert ... te dehydrate dhe per k’te arsye fillon dhe ndihesh edhe i/e lodhur , plus shqetesime te tjera shendetesore.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.