• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Sa me shume partnere femra – aq me pak rrezik nga kanceri i prostates !!!

Seyfert

-
Stafi i forumit
Administrator/e
Mesazhe
2,678
Likes
4,737
Location
Prague
#1
Afersisht 1 ne 7 meshkuj kane probabilitet te diagnostikohen me kancer te prostates gjate ciklit te tyre te jetes.

Nje studim i ri i bere nga Universiteti Montrealit – Katedra e Shendetit Publik thekson se :

Burrat te cilet kane patur me shume se 20 partnere te ndryshme gjate jetes , jane ne menyre te dukshme me te mbrojtur nga kanceri i prostates .

Keto jane pohime shpesh kontroverse pasi ka teza qe pretendojne te kunderten.

Ne kete studim u mundua te percaktohej nese kishte ndonje rol numri i partnereve seksuale gjate jetes me mundesine per tu diagnostikuar me Ca te prostates.

Ata studiuan 3208 burra te cilet ishin pjese e studimit PROtEuS (Prostate Cancer & Environment Study ) ne Montreal te Kanadase.

Nga keta 1590 meshkuj ishin diagnostikuar me Ca te prostates ndermjet viteve 2005 – 2009 dhe ndersa 1618 ishin te paprekur nga semundja .

Si pjese e studimit , te gjithe burrave u ishte kerkuar te plotesonin nje pyetesor ne te cilin ishin pyetur per aktivitetin e tyre seksual dhe per disa faktore te tjere te menyres se tyre te jeteses.

28 % me pak rrezikshmeri per tu prekur nga Ca e prostates per burrat qe kishin patur marredhenie me me shume se 20 partnere te ndryshme femra.

Studiuest e leshuan kete deklarate bombastike pasi zbuluan se rreziku i prekjes nga Ca e prostates ishte i influencuar edhe nga numri i partnereve seksuale femra qe mashkulli kishte patur gjate jetes.

Studiuesit nuk u habiten kur vune re gjithashtu se meshkujt te cilet kishin patur te aferm te tyre me Ca te prostates ishin 2 here me te rriskuar se te tjeret.

Edhe meshkujt qe nuk kishin patur ndonjehere marredhenie seksuale ishin ne kategorine e cila kishte 2 here mundesi me shume te prekeshin nga Ca e prostates.

Pra sipas ketij studimi ata theksuan se meshkujt qe kishin patur me shume se 20 partnere seksuale femra kishin 28 % risk me te ulet per tu perballur me zhvillimin e te gjitha llojeve te kancerave te prostates dhe nderkohe kishin gjithashtu 19 % me pak mundesi per tu perballur me format agresive te Ca te prostates – keto , krahasuar me meshkujt qe kishin patur me pak partnere seksuale femra ne jeten e tyre .

Nje nga bashkeautoret e studimit Marie Elise Parent thekson se : Eshte e mundur qe duke patur nje numer te tille partneresh seksuale femra rezultojne ne nje frekuence me te larte ejakulacionesh , efekti mbrojtes i te cilave eshte theksuar edhe ne studime te meparshme .

Studiuesit sqarojne se sa me shume ejakulime te kete mashkulli , aq me shume ulet koncentrimi i substancave kancer formuese ne lengun prostatik ..

Studiuesit theksuan gjithashtu se:

Meshkujt qe gjate jetes se tyre kishin me shume se 20 partnere seksuale te te njejtes gjini – pra meshkuj ishin 2 here me te predispozuar te perballeshin me te gjitha format e ca te prostates.

Ata theksuan se demtimet e prostates gjate interventeve seksuale anale tek meshkut gay ishte nje nga faktoret e medhenj te riskut per Ca agresive te prostates.
 

Dorina

Kf Kukēsi
Stafi i forumit
Administrator/e
VIP i Forumit
Mesazhe
19,122
Likes
19,221
Age
26
Location
Tiranë
#2
Hajde hajde
Aty ti plasë prostata my future man.
 

Perseus

Llogari e mbyllur!
I Rregjistruar/e
Mesazhe
404
Likes
223
#7
/me shef majtas- djathtas 😁😁😁 ja hodhem e ksaj radhe me duket! 🤣🤣🤣🤣
 

MrCool

LimitedEdition
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
7,497
Likes
5,551
Location
Struge
#8
Hajahajahahahahahaha
/me bohet gati te shpetoj dy jete 😂😂😂😂😂😂😂
Me ket gjest qe ke bo, n'radh t'par ke nderu veten tate, pastaj shoqnin e ngusht, e n'fund fare ke fitu xhenetin. :lolx::lolx::lolx::lolx::lolx:
 

MrCool

LimitedEdition
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
7,497
Likes
5,551
Location
Struge
#12
Ca jan keto shumtira atq?
 

MrCool

LimitedEdition
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
7,497
Likes
5,551
Location
Struge
#16
Vallaj me keta ze tatrakutin jo mo kancerin e gjirit :lolx::lolx:
 

MrCool

LimitedEdition
I Rregjistruar/e
VIP i Forumit
Mesazhe
7,497
Likes
5,551
Location
Struge
#19
Kuc anej shpifse, sa do filloja nje konference shkencore ne skype.. Me iku vullneti :/
 

Perseus

Llogari e mbyllur!
I Rregjistruar/e
Mesazhe
404
Likes
223
#20
Ore une kisha shishen me JB ne dore Po mbushja goten, u blloku shishja po te them, nuk nxirte me asnje pike. 🤣🤣🤣🤣🤪🤪🤪