Sa me shume partnere femra – aq me pak rrezik nga kanceri i prostates !!!

Juno

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
Staff member
ADMIN
Mesazhe
11,061
Mosha
35
Location
Space
Afersisht 1 ne 7 meshkuj kane probabilitet te diagnostikohen me kancer te prostates gjate ciklit te tyre te jetes.

Nje studim i ri i bere nga Universiteti Montrealit – Katedra e Shendetit Publik thekson se :

Burrat te cilet kane patur me shume se 20 partnere te ndryshme gjate jetes , jane ne menyre te dukshme me te mbrojtur nga kanceri i prostates .

Keto jane pohime shpesh kontroverse pasi ka teza qe pretendojne te kunderten.

Ne kete studim u mundua te percaktohej nese kishte ndonje rol numri i partnereve seksuale gjate jetes me mundesine per tu diagnostikuar me Ca te prostates.

Ata studiuan 3208 burra te cilet ishin pjese e studimit PROtEuS (Prostate Cancer & Environment Study ) ne Montreal te Kanadase.

Nga keta 1590 meshkuj ishin diagnostikuar me Ca te prostates ndermjet viteve 2005 – 2009 dhe ndersa 1618 ishin te paprekur nga semundja .

Si pjese e studimit , te gjithe burrave u ishte kerkuar te plotesonin nje pyetesor ne te cilin ishin pyetur per aktivitetin e tyre seksual dhe per disa faktore te tjere te menyres se tyre te jeteses.

28 % me pak rrezikshmeri per tu prekur nga Ca e prostates per burrat qe kishin patur marredhenie me me shume se 20 partnere te ndryshme femra.

Studiuest e leshuan kete deklarate bombastike pasi zbuluan se rreziku i prekjes nga Ca e prostates ishte i influencuar edhe nga numri i partnereve seksuale femra qe mashkulli kishte patur gjate jetes.

Studiuesit nuk u habiten kur vune re gjithashtu se meshkujt te cilet kishin patur te aferm te tyre me Ca te prostates ishin 2 here me te rriskuar se te tjeret.

Edhe meshkujt qe nuk kishin patur ndonjehere marredhenie seksuale ishin ne kategorine e cila kishte 2 here mundesi me shume te prekeshin nga Ca e prostates.

Pra sipas ketij studimi ata theksuan se meshkujt qe kishin patur me shume se 20 partnere seksuale femra kishin 28 % risk me te ulet per tu perballur me zhvillimin e te gjitha llojeve te kancerave te prostates dhe nderkohe kishin gjithashtu 19 % me pak mundesi per tu perballur me format agresive te Ca te prostates – keto , krahasuar me meshkujt qe kishin patur me pak partnere seksuale femra ne jeten e tyre .

Nje nga bashkeautoret e studimit Marie Elise Parent thekson se : Eshte e mundur qe duke patur nje numer te tille partneresh seksuale femra rezultojne ne nje frekuence me te larte ejakulacionesh , efekti mbrojtes i te cilave eshte theksuar edhe ne studime te meparshme .

Studiuesit sqarojne se sa me shume ejakulime te kete mashkulli , aq me shume ulet koncentrimi i substancave kancer formuese ne lengun prostatik ..

Studiuesit theksuan gjithashtu se:

Meshkujt qe gjate jetes se tyre kishin me shume se 20 partnere seksuale te te njejtes gjini – pra meshkuj ishin 2 here me te predispozuar te perballeshin me te gjitha format e ca te prostates.

Ata theksuan se demtimet e prostates gjate interventeve seksuale anale tek meshkut gay ishte nje nga faktoret e medhenj te riskut per Ca agresive te prostates.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Juno

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
Staff member
ADMIN
Mesazhe
11,061
Mosha
35
Location
Space
Lol
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,947
Location
Struge
Ca jan keto shumtira atq?
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,947
Location
Struge
Vallaj me keta ze tatrakutin jo mo kancerin e gjirit :lolx::lolx:
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,947
Location
Struge
Kuc anej shpifse, sa do filloja nje konference shkencore ne skype.. Me iku vullneti :/
 

Perseus

Llogari e mbyllur!
ANETAR ✓
Mesazhe
367
Ore une kisha shishen me JB ne dore Po mbushja goten, u blloku shishja po te them, nuk nxirte me asnje pike. 🤣🤣🤣🤣🤪🤪🤪
 
Top