Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Samsung paraqet rezoluzionin e avancuar për QLED 8K në IFA 2018

Alb

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shk 25, 2018
Mesazhe
4,608
samsung-tv-525x350.jpg
Gusht 30, 2018 – Gjatë konferencës së shtypit në IFA 2018, Samsung Electronics Co., Ltd. do të shpallë betejën e tij në teknologjinë e rezolucionit 8K me zbulimin e Q900R QLED 8K me 8K AI e avancuar. I disponueshëm në katër madhësi të ekranit ultra të madh (65 “, 75”, 82 “dhe 85”), Samsung QLED 8K TV do të shfaqë disa përmirësime të imazhit 8K, duke përfshirë Rezolucionin Real 8K, Q HDR 8K dhe Procesorin Quantum 8K, të gjitha të krijuara për të sjellë imazhe me cilësi 8K. Samsung i ri QLED 8K do të jetë i disponueshëm në dyqane nga fundi i shtatorit *.

QLED 8K e Samsung me 8K AI e avancuar është pjesë e vizionit afatgjatë të kompanisë për të udhëhequr në teknologjinë e rezolucionit 8K si rezolucioni që i afrohet më shumë imazheve të jetës reale në treg.

“Në Samsung, ne kemi punuar pa pushim për të lëvizur industrinë përpara kur është fjala për cilësinë e lartë të imazhit dhe prezantimi i QLED 8K me 8K AI e avancuar është një komponent integral ne atë se si ne e shikojmë të ardhmen e ekraneve” tha Jongsuk Chu, Zvpresidenti i Departamentit të Ekraneve Vizuale në Samsung Electronics. “Ne jemi të emocionuar të prezantojmë Q900R për konsumatorët dhe jemi të sigurt se ata do të përjetojnë asgjë më pak se madhështinë e ngjyrave, qartësisë dhe zërit në modelet tona të reja 8K”.

qled-519x350.jpg
Për të arritur imazhe me cilësi 8K, Samsung Q900R përmban Rezolucionin Real 8K të aftë për 4,000 pikë shkëlqim – një standard në shumicën e studiove të filmave. Ky funksion i mundëson televizorit që të prodhojë katër herë më shumë piksela se një televizor 4K UHD dhe 16 herë më shumë se një televizor me HD të plotë. Q HDR 8K i mundësuar nga HDR (High Dynamic Range) teknologjia 10+ e cila optimizon nivelet e ndriçimit të televizorit dhe prodhon ngjyra dhe imazhe të pacënuar, është inkorporuar gjithashtu për të prodhuar imazhe ashtu siç janë menduar nga krijuesit e tyre.
Teknologjia 8K AI e avancuar e bazuar në inteligjencën artificiale të Samsung gjithashtu vjen e pajisur me cilësi të figurës dhe zërit në një nivel të pajtueshëm me 8K, pavarësisht nga cilësia ose formati i burimit origjinal. Nëse një përdorues po shikon dicka përmes një shërbimi streaming, HDMI, USB apo edhe pasqyrimit nga telefoni, Procesori Quantum 8K njeh dhe përmirëson përmbajtjen për t’u shfaqur në cilësinë 8K. Përveç kësaj, Q900R përmban Full Array Elite për kontrast më të lartë dhe kontroll të saktë të prapandriçimit, si dhe 100% Volum Ngjyrash, duke u mundësuar përdoruesve të dëshmojnë miliarda ngjyra me saktësinë më të madhe të ngjyrës deri më sot.

Duke u fokusuar në efikasitetin e përdoruesit, Q900R përmban një skicë të funksioneve të reja që u mundësojnë konsumatorëve të përdorin televizorët e tyre ndryshe duke ruajtur cilësinë e lartë të imazhit dhe të zërit. Për shembull, televizori njeh dhe analizon një numër të pajisjeve argëtuese si pajisjet audio të lidhura përmes kabllos optike me One Remote, pastaj automatikisht ndez burimin e imazhit të televizorit dhe daljen e audios për një eksperiencë të optimizuar të shikimit. Funksione të lifestyle-it, si; Ambient Mode, janë shtuar për të miksuar televizorin në hapësirën përreth duke shfaqur imazhe, motin, lajmet dhe të tjera pamje të mrekullueshme në ekran. Lidhja One Invisible, e cila vjen standarde në 5 metra, inkorporon kabllin dhe fuqinë optike në një kordon të vetëm, duke u dhënë përdoruesve më shumë liri se ku dhe si do e vendosin televizorin e tyre. Përmirësime inteligjente, të tilla si SmartThings, i shtojnë më tej aftësisë së Q900R për t’u dhënë përdoruesve qasje më të madhe në informacion e për të lehtësuar jetën e tyre, dhe Udhëzuesi Universal ofron rekomandime të personalizuara për të gjetur lehtësisht përmbajtje live dhe OTT në televizor.

Samsung do të paraqesë njoftimet audiovizive në stendën e saj në IFA, që ndodhet në City Cube Berlin në nivelin e dytë.

The post Samsung paraqet rezoluzionin e avancuar për QLED 8K në IFA 2018 appeared first on Lajmi i Fundit.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.