• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Shijoni planetin Mars ne muajin korrik.

Seyfert

-
Stafi i forumit
Administrator/e
Mesazhe
2,606
Likes
4,706
Location
Prague
#1
1531232708662.png
NASA sugjeron se tokësorët thjesht do të duhet të shikojnë në qiell për të shijuar Marsi në një çështje javësh.

Në korrik do të jetë Marsi më i afërt që ka ardhur me Tokën në 15 vjet, duke ofruar një mundësi të artë për shikimin spektakolar gjatë natës, sipas The Weather Channel

Arsyeja është se Toka do të kalojë mes Marsit dhe Dielli dhe do të jetë më afër planetit të kuq në 31 korrik – rreth 35.8 milionë kilometra larg.

Mars do të jetë dukshëm i dukshëm për syrin e lirë gjatë gjithë korrikut, por një teleskop mund të jetë i dobishëm për të marrë një shikim vërtet më të mirë.

E ashtuquajtura opozitë periheli përbëjnë këtë fenomen; shprehur në terma më të thjeshtë, kjo ndodh kur Toka kalon drejt midis planetit të kuq dhe diellit. Sipas NASA-s, opozita periheliale është një ngjarje e rrallë siç ndodh vetëm një herë në 15-17 vjet, kur orbitat e Tokës dhe Marsi përqendrohen për t’i afruar të dy planetët, duke i kënaqur shikuesit e qiellit me pamje fantastike.
 

Opium

Memento vivere
Stafi i forumit
Administrator/e
Moderator/e
Mesazhe
3,561
Likes
2,935
#3
@Seyfert merre edhe ti ket siper edhe hecni ne Dajt me teleskop... bojm nje 4she murlan :p

Per “Lotet e Shen Lorencit” aty me ke, kamping me cader... 10-14 gusht
 

Seyfert

-
Stafi i forumit
Administrator/e
Mesazhe
2,606
Likes
4,706
Location
Prague
#4
@Seyfert merre edhe ti ket siper edhe hecni ne Dajt me teleskop... bojm nje 4she murlan :p

Per “Lotet e Shen Lorencit” aty me ke, kamping me cader... 10-14 gusht
@Opium sikur sme dalin lloagarite per 4-she murlan, me mire ja fusim nje domino pa dopio fushen, si thua?
 

Opium

Memento vivere
Stafi i forumit
Administrator/e
Moderator/e
Mesazhe
3,561
Likes
2,935
#5
@Opium sikur sme dalin lloagarite per 4-she murlan, me mire ja fusim nje domino pa dopio fushen, si thua?
Kush ta prish ty mer shpirt... une jam vet i dyte ti shif e boj :p
 

Alexandra

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,343
Likes
1,334
#7
Kur lexoj ndonjehere aspektet astronomike, pyes veten dhe sa jete do kemi ne dizpozicion ne kete planetin tone te "vockel" .
Gjithesesi le te shpresojme qe planetet do "vallzojne gjate" sebashku pa u perplas. :p
 

Seyfert

-
Stafi i forumit
Administrator/e
Mesazhe
2,606
Likes
4,706
Location
Prague
#8
Kur lexoj ndonjehere aspektet astronomike, pyes veten dhe sa jete do kemi ne dizpozicion ne kete planetin tone te "vockel" .
Gjithesesi le te shpresojme qe planetet do "vallzojne gjate" sebashku pa u perplas. :p
Mos u shqeteso do kemi kohe plot deri sa te vije ajo dite, me vjen keq se nuk do jem deshmitar i nje ngjarje apokaliptike.
 

Alexandra

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,343
Likes
1,334
#9
Mos u shqeteso do kemi kohe plot deri sa te vije ajo dite, me vjen keq se nuk do jem deshmitar i nje ngjarje apokaliptike.
Drejten edhe mua, dhe pse per shumicen duket cmenduri. ahahahhahaha.
Shpesh mendoj qe ne gjendemi ne hapsiren e gabuar te universit,ndoshta ne ndonje planet tjeter do ishim me mire,dhe se quaj te drejte qe do kalbemi ketu ne toke si krimba, pa pasur te drejten te udhtojme ne univers ne pjeset qe duam.
 

Seyfert

-
Stafi i forumit
Administrator/e
Mesazhe
2,606
Likes
4,706
Location
Prague
#10
Drejten edhe mua, dhe pse per shumicen duket cmenduri. ahahahhahaha.
Shpesh mendoj qe ne gjendemi ne hapsiren e gabuar te universit,ndoshta ne ndonje planet tjeter do ishim me mire,dhe se quaj te drejte qe do kalbemi ketu ne toke si krimba, pa pasur te drejten te udhtojme ne univers ne pjeset qe duam.
Shuaj kuriozitetin dhe kureshtjen duke lexuar www.nasa.gov/

:)