Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shijoni planetin Mars ne muajin korrik.

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
View attachment 19409
NASA sugjeron se tokësorët thjesht do të duhet të shikojnë në qiell për të shijuar Marsi në një çështje javësh.

Në korrik do të jetë Marsi më i afërt që ka ardhur me Tokën në 15 vjet, duke ofruar një mundësi të artë për shikimin spektakolar gjatë natës, sipas The Weather Channel

Arsyeja është se Toka do të kalojë mes Marsit dhe Dielli dhe do të jetë më afër planetit të kuq në 31 korrik – rreth 35.8 milionë kilometra larg.

Mars do të jetë dukshëm i dukshëm për syrin e lirë gjatë gjithë korrikut, por një teleskop mund të jetë i dobishëm për të marrë një shikim vërtet më të mirë.

E ashtuquajtura opozitë periheli përbëjnë këtë fenomen; shprehur në terma më të thjeshtë, kjo ndodh kur Toka kalon drejt midis planetit të kuq dhe diellit. Sipas NASA-s, opozita periheliale është një ngjarje e rrallë siç ndodh vetëm një herë në 15-17 vjet, kur orbitat e Tokës dhe Marsi përqendrohen për t’i afruar të dy planetët, duke i kënaqur shikuesit e qiellit me pamje fantastike.
 
@Seyfert merre edhe ti ket siper edhe hecni ne Dajt me teleskop... bojm nje 4she murlan :p

Per “Lotet e Shen Lorencit” aty me ke, kamping me cader... 10-14 gusht
 
@Seyfert merre edhe ti ket siper edhe hecni ne Dajt me teleskop... bojm nje 4she murlan :p

Per “Lotet e Shen Lorencit” aty me ke, kamping me cader... 10-14 gusht

@Opium sikur sme dalin lloagarite per 4-she murlan, me mire ja fusim nje domino pa dopio fushen, si thua?
 
Kush ta prish ty mer shpirt... une jam vet i dyte ti shif e boj :p

Ne kete rast ndryshon puna, i fusim nje dyshe-dyshe buke 52-she :p
 
Kur lexoj ndonjehere aspektet astronomike, pyes veten dhe sa jete do kemi ne dizpozicion ne kete planetin tone te "vockel" .
Gjithesesi le te shpresojme qe planetet do "vallzojne gjate" sebashku pa u perplas. :p
 
Kur lexoj ndonjehere aspektet astronomike, pyes veten dhe sa jete do kemi ne dizpozicion ne kete planetin tone te "vockel" .
Gjithesesi le te shpresojme qe planetet do "vallzojne gjate" sebashku pa u perplas. :p

Mos u shqeteso do kemi kohe plot deri sa te vije ajo dite, me vjen keq se nuk do jem deshmitar i nje ngjarje apokaliptike.
 
Mos u shqeteso do kemi kohe plot deri sa te vije ajo dite, me vjen keq se nuk do jem deshmitar i nje ngjarje apokaliptike.
Drejten edhe mua, dhe pse per shumicen duket cmenduri. ahahahhahaha.
Shpesh mendoj qe ne gjendemi ne hapsiren e gabuar te universit,ndoshta ne ndonje planet tjeter do ishim me mire,dhe se quaj te drejte qe do kalbemi ketu ne toke si krimba, pa pasur te drejten te udhtojme ne univers ne pjeset qe duam.
 
Drejten edhe mua, dhe pse per shumicen duket cmenduri. ahahahhahaha.
Shpesh mendoj qe ne gjendemi ne hapsiren e gabuar te universit,ndoshta ne ndonje planet tjeter do ishim me mire,dhe se quaj te drejte qe do kalbemi ketu ne toke si krimba, pa pasur te drejten te udhtojme ne univers ne pjeset qe duam.

Shuaj kuriozitetin dhe kureshtjen duke lexuar www.nasa.gov/

:)
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.