Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkencëtarët zbulojnë planetin e ngjashëm me Tokën

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Shkencëtarët zbulojnë planetin e ngjashëm me Tokën​






Shkencëtarët kanë zbuluar një planet të madh ‘super Tokë’ pranë një prej yjeve më të vjetër në galaktikë.

Daily Mail tregon se planeti, i quajtur TOI-561b, është rreth 50 përqind më i madh se Toka, por kërkon më pak se gjysmë dite për të orbituar yllin e tij.
Kjo është pjesërisht për shkak të afërsisë së planetit me yllin e tij, e cila gjithashtu rezulton në temperatura të sipërfaqes me flluska mbi 1,700 ° C (3,000 ° F).

Ndërsa ka të ngjarë të jetë shumë e nxehtë për të pritur jetë aliene, ekzistenca e planetit sugjeron që universi ka formuar planetë shkëmbor pothuajse që nga fillimi i tij 14 miliardë vjet më parë.
Ndërsa ka të ngjarë të jetë shumë e nxehtë për të pritur jetë aliene, ekzistenca e planetit sugjeron që universi ka formuar planetë shkëmbor pothuajse që nga fillimi i tij 14 miliardë vjet më parë.

Një analizë fillestare sugjeron që, ndërsa planeti ka afërsisht trefishin e masës së Tokës, dendësia e tij është në të vërtetë e njëjtë me planetin tonë.
Profesori Stephen Kane, një astrofizikan planetar në Universitetin e Kalifornisë, Riverside, dhe anëtar i ekipit në studim, tha: ‘Kjo është për t’u habitur sepse ju do të prisni që dendësia të jetë më e lartë.

‘Kjo është në përputhje me nocionin se planeti është jashtëzakonisht i vjetër.’
Ndërsa planetët plaken, ato bëhen më pak të dendura, sepse jo aq shumë elementë të rëndë janë në dispozicion si kur ato formohen, shtoi profesor Kane.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.