Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

Njerëzit e mirë sjellin dritë në botë sepse vijnë nga e kaluara e errët.

Në botën e errësirës në të cilën ata kanë lindur, ata përdorin pozitivitetin si një fener për të krijuar më shumë dritë. Ata shpesh përballen me fatkeqësi. Ata shtyhen në situata të dëmshme, si dhuna apo varfëria. Dhe ata kanë mësuar jo vetëm të kenë sukses. Ata kanë mësuar të kapërcejnë. Ata hedhin patericat dhe bëjnë të pamundurën: Ata mësojnë veten të vrapojnë dhe të arrijnë të tjerët në një botë që nuk pret askënd.

Njerëzit e mirë e duan shumë, sepse ata janë lënduar më së shumti nê jet.

Këta njerëz ka të ngjarë t'ju trajtojnë më mirë nëse janë lënduar nga një prind, nga një pjesëtar apo mik i familjes.
Pse po ndodh kjo; Njerëzit të cilëve u është thyer zemra e dinë se si është të bashkosh sërish pjesët e tyre.

Njerëzit e mirë kanë mësuar në mënyrën e vështirë se pengesat janë mundësi për arritje.

Zakonisht lindin pesimistë. Por me kalimin e kohës, ata mësojnë se si të jenë pozitivë. Ndoshta ata e kuptojnë se çdo gjë e vogël që duket se i tërheq poshtë në jetë, përfundimisht bëhet një hap drejt suksesit.

Njerëzit e mirë nuk duan që të tjerët të lëndohen ashtu siç u lënduan ata vetë.

Ata mund të jenë ngacmuar për njollat, veshët e mëdhenj ose puçrrat e tyre. Ndoshta një paaftësi fizike i bën ata të ndihen të padukshëm për njerëzit e tjerë. Ndoshta një tentativë për përdhunim, ndoshta dhunë fizike, mendore, vetë aftësia e kufizuar e padukshme i pengon ata të marrin kujdesin që u nevojitet. Dhe për shkak se ata e dinë se si është të ndihesh i torturuar, ata kurrë nuk do të donin t'i shkaktonin të njëjtën dhimbje dikujt tjetër. Mirësia lind nga ata që kanë njohur vetëm mizorinë. Në vend që të ngacmojnë të tjerët, njerëzit e mirë thyejnë natyrën ciklike të anestezisë. Ata japin komplimente dhe thonë fjalë inkurajuese. Ata duan që të tjerët të ndihen vërtet të bukur dhe të sigurt në një vend apo komunitet të shëmtuar dhe të poshtër.

Njerëzit e mirë zgjedhin të jenë luftëtarë që ndihmojnë të tjerët të mbijetojnë.

Ata mund të përballojnë çdo situatë që u del përpara. Ata e dinë se mund të mbijetojnë kudo sepse tashmë kanë arritur të mbijetojnë.
Ata mund të durojnë. Ata bëjnë ç'të munden për të ndihmuar të tjerët të ecin përpara. Në garën e jetës, shumica e vrapuesve zakonisht shikojnë vetëm përpara dhe fokusohen te vetja. Por njerëzit që kanë vuajtur shikojnë tek ata që mund të përjetojnë vështirësi të ngjashme. Ata gëzojnë miqtë, shpërndajnë mirësi, biseda kreative dhe motivojnë të tjerët të ecin në jet Ata bëhen dora e ndihmës duke dhënë këshilla njerëzore.
Ata nuk bëjnë lajka, por bëjnë e thonë atë çka që dëshirojnë të kenë dhe jenë për veten e tyre.

Web
 
He was Marlin and I was Dory, and I was helping him swim.
“Just keep swimming,” I whispered to him.~ Its end with us.
 
"Gjithçka që ju nevojitet është tashmë brenda jush" - Bill Bowerman

Një nga momentet përcaktuese në aventurën e zgjimit personal është të kuptuarit se ne të gjithë po punojmë drejt së njëjtës gjë: zhvillimit tonë personal. Rrethanat dhe individët ndryshojnë, por ne të gjithë jemi në një udhëtim në kërkim të asaj që do të zbulojë qëllimin tonë të vërtetë dhe do të na japë forcën që na nevojitet për ta përmbushur atë.

Por siç na kujton citati i mësipërm, ne tashmë kemi gjithçka që na nevojitet. Gjithçka është tashmë brenda nesh. Kjo do të thotë që detyra jonë nuk është të gjejmë diçka që kemi humbur, por të kuptojmë diçka që është brenda nesh.


Me fjalë të tjera, realizimi i potencialit tonë më të madh bëhet i mundur kur mësojmë të komunikojmë me shpirtin.

Ëndrrat janë një nga puset më të thella të vetë-zbulimit. Ne flemë për një të tretën e jetës sonë, ndoshta tridhjetë vjet ose më shumë. Kjo është shumë kohë. Vetëm mendoni se sa shumë mund të mësoni në 30 vjet. Në fakt, ëndrrat janë aq të rëndësishme për zhvillimin psikologjik të një personi sa Carl Jung, psikologu i shquar i shekullit të 20-të, zhvilloi një praktikë të tërë të interpretimit të ëndrrave të pacientëve si një rrugë e personalizuar drejt zbulimit të vetvetes.


Në vëllimet e veprës së tij ai shkroi për fuqinë e simbolizimit të ëndrrave për të sqaruar dhe ndriçuar më mirë rrugën e duhur drejt aftësisë dalluese. Endrrat shërbejnë si imazhe të ngjarjeve arketipale që ndodhin brenda mendjes nën ndërgjegjeshëm të dikujt kur dikush përballet me pengesa për ndryshimin personal.

“Ëndrrat janë produkte objektive dhe spontane të shpirtit të pavetëdijshëm që nuk janë nën kontrollin e vullnetit. Është natyrë e pastër. Ata na tregojnë të vërtetën e papërpunuar, natyrore dhe për këtë arsye na tregojnë një sjellje që përputhet me natyrën tonë themelore njerëzore kur vetëdija jonë është larguar shumë nga themelet e saj dhe është në një rrugë qorre." - Carl Jung

Gjëja e mahnitshme është se shumë nga simbolet në ëndrra janë universale. Kjo do të thotë, të njëjtat imazhe u shfaqen shumë njerëzve shpesh me të njëjtin kuptim. Të gjithë jemi pjesë e strukturës së një ndërgjegjeje kolektive, një lloj fushe memorie ku ndodh zhvillimi i tyre instinktiv. Kjo është arsyeja pse simbolet dhe kuptimi i tyre mund të interpretohen njësoj për shumë njerëz.

"Një simbol është formimi më i mirë i mundshëm i një përmbajtje psikike relativisht të panjohur." - Carl Jung

Por të gjithë janë unik dhe shumë nga përmbajtja e ëndrrave tuaja mund të interpretohet vetëm nga ju, ndoshta me një udhëzim të vogël. Praktika e interpretimit të ëndrrave është e lashtë dhe shpesh ndërmerrej nga shamani ose shëruesi fisnor. Është një mënyrë për të komunikuar me përmbajtjen e gjerë të mendjes nënndërgjegjeshëm.

Ky lloj komunikimi konsiderohej ndërhyrje hyjnore dhe në disa kultura, vetëm ata me fuqi të mbinatyrshme mund të interpretonin misteret e fshehura që zbulonin ëndrrat.

Vëzhgimi i ëndrrave tuaja dhe deshifrimi i mesazheve që gjenden në imazhet, simbolet, personazhet dhe peizazhet mund të jetë një përvojë magjike. Dhe sot çdokush mund ta bëjë këtë... dhe të korrë shumë përfitime.


Ëndrrat tuaja mund të parashikojnë të ardhmen - duke ju ndihmuar të udhëhiqeni. Disa madje ëndërronin të vizitonin botë të tjera, madje edhe të kaluarën apo një jetë paralele.

Ne jemi të gjithë këtu për të shkëlqyer dhe për të realizuar potencialin tonë. Kjo është ajo që bëjnë qeniet njerëzore dhe ndërsa vetëdija për udhëtimin zgjerohet, ju do të gjeni më shumë udhëzime dhe njohuri. Ëndrrat janë një depo e mrekullueshme informacioni për veten tuaj.

Web
 
Qetësia do të thotë fuqia për t'u përqendruar dhe përqendruar në çdo gjë që keni në dispozicion për të fituar, për të kapërcyer vështirësitë, për të çliruar veten nga ajo që ju shqetëson, ju lëndon, ju shtyp.

Sepse ajo që keni, keni pasur gjithmonë dhe nuk do t'ju merret kurrë është aftësia për të qenë të qetë në mes të trazirave.

Është aftësia për të gjetur qendrën tuaj kur të tjerët rreth jush pengohen.

Është forca për të mbijetuar kur gjithçka rreth jush po fundoset.

Është fuqia për të hapur rrugë ku të gjitha shtigjet zhduken.

Sepse kur mund të jesh i qetë në mes të shqetësimit, në qendër të çdo shqetësimi, atëherë ke fuqinë ta përballosh me gjakftohtësi, në mënyrë krijuese dhe fitimtare.

Qetësia është ajo fuqi e veçantë që do të ndihmojë qëllimin për ta arritur aty ku do dhe lufton të jesh.

Web
 
Njerëzit largohen. Ata largohen nga ju, nga jeta juaj, nga bota juaj. Ata largohen dhe bëhen kujtime diku në fund të mendjes. Mendime të shpërndara dhe fytyra të turbullta, pa ngjyra dhe aroma, të lënë vetëm me një ndjenjë, secila unike, nga ajo që ai mundi të të trajtonte kur ishte në rrugën tënde.

Njerëzit largohen dhe ju nuk mund të bëni asgjë për këtë. Askush nuk mund të bëjë asgjë. Momente gëzimi, momente humbjeje. Një slitë që jeta shkon lart e poshtë me hipje të panjohura dhe largime të papritura. Ti, e rrënjosur në ndenjëse, shikon nga dritarja stacionet dhe qëndron i palëvizur. Si makthet që të gjejnë natën duke u përpjekur të bërtasësh dhe nuk del zë.


Ata që kanë ardhur për mirë po ikin. Që ju mbushin me dashuri dhe mirësi. Ata me të cilët i ndjen ditët janë më të bukura dhe gotat gjysmë plot. Ata, zëri i të cilëve të qetëson dhe këshillat e të cilëve të çojnë një hap më tej. Ata largohen dhe zhduken dhe ju as nuk mund të zemëroheni dhe as të bëni asgjë për këtë. Ju vetëm mund ta duroni atë dhimbje.


Humbja është e vështirë. Ka një hendek të madh. Ato janë humnera në ju që do të mbeten gjithmonë të tilla. Bosh. Nuk vihen, nuk mbulohen, nuk grimohen. Humnerat mbeten. Askush tjetër nuk mund të plotësojë boshllëkun e të ikurit. Nuk ka asnjë zëvendësues, asnjë zëvendësues. Njerëz unikë, unikë dhe zbrazëtia që ata lënë me ikjen e tyre.

Web
 
Mund te te ndodhe te kesh ne dore plot gjera, por kur nuk ke diçka qe te jep dore, te ngjan vetja jo vetem duarbosh, por edhe pa duar fare.
 
Çfarë ju mungon?

Një nga #pyetjet më të rëndësishme që mund t'i bëjmë vetes është si vijon: "A jam ndjerë ndonjëherë sikur diçka mungon në jetën time?"

Mungesat mund të jenë të pranishme tek ne dhe të na mbushin me #emocione që duhen shprehur, përjetuar. Nëse nuk i censuroni përgjigjet tuaja, mund të merrni informacione të dobishme për veten, marrëdhëniet tuaja, të tashmen dhe të ardhmen tuaj

Ju mund të filloni duke identifikuar se çfarë gjërash dhe njerëzish do të dëshironit të kishit por nuk do t'i kishit më

Mund të fokusoheni në #filozofinë që keni për mungesën. Eksploroni besimet tuaja. Një nga mendimet më të detyrueshme është për shembull se "Unë nuk jam i destinuar të kem disa gjëra" ose "çfarë doni që jeta e mirë është për të tjerët"

Mund të vazhdoni të mendoni për arsyet që mendoni se nuk e keni atë që ju mungon. Disa arsye mund të përfshijnë mungesën e kohës, mungesën e fatit, apo edhe #fuqi apo #energji

Së fundi, një pjesë e rëndësishme e kësaj pune është ndjenja që nuk mund ta përshkruajmë "çfarë na mungon saktësisht" me gjithë #ndershmërinë që tregojmë. Përgjigja mund të qëndrojë në kuptimin e një qëllimi dhe kuptimi më të thellë në jetën tonë. Madje mund të lidhet me të drejtën tonë për të ndier gëzim duke jetuar jetën tonë pikërisht ashtu siç duam. Ne mund të jetojmë ende me #vlera që nuk janë tonat dhe kështu të kufizohemi në një jetë që thjesht… i përket të tjerëve

Ndjenja se po ecim në rrugën tonë përfshin #sigurinë se po bëjmë gjënë "e duhur" për ne. Mungesa e kësaj zgjedhjeje në fakt mund të na shterë nga energjia jonë jetike

Sot do të gjej #guximin dhe do të pyes veten: "Çfarë të mungon sot?" dhe pastaj do të shoh se çfarë mund të bëj për këtë…

Nancy Psimenatou
 
Njeriu fillon jetën e tij, plot dashuri, butësi, optimizëm dhe besim.
Kjo pranverë emocionale gradualisht shteron në zemër e tij derisa ai rritet, dhe me kalimin e kohës kthehet në një plak të vjetër, egoist, koprrac i cili nuk ndjen gjë tjetër veç interesave të tij personale.
Arsyeja është se ëndrrat e tij dhe emocionet e pastra përplasen herë pas here me zhgënjim dhe e lëkundje të besimit në botën dhe në njerëzit.
Miku e tradhton, e shoqja e genjen, shoku e shfrytezon dhe nuk gjen më rezerva emocionale në zemer për të mbuluar këto deshtime, nuk mundet më të ruaj buzeqeshjen dhe optimizmin, për rrjedhojë fillon të humbë freskinë, thahet, egërsohet dhe zemërimi i tij kthehet kundër gjithë gjithë botës.
Arsyeja e kësaj është, mos gjetja e butësisë së mjaftueshme në jetë, as në në zemër, as tek miqët dhe gjithë kjo e sjell falimentimin!
Zemrës së madhe nuk do të duhej t’i ndodht kjo, sado do që të rritet e të vjetërohet, sepse një zemër e madhe gjen në vetvete aftësinë për të ofruar gjithmonë butësi, pavarësisht se çfarë i ndodh dhe sado goditje që merr.
Problemi që kemi të gjithë është... nevoja jonë për dashuri!

Nga libri: 55 probleme dashurie

Dr.Mustafa Mahmud

417507117_10226735468667794_8475903978567103149_n.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.