Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkruani diçka të bukur..!!

Ti ke prb me thelbin ne pergjithesi ... kupton vetem gjera siperfaqesore .. e per k’te arsye edhe e fut veten tende ne debate pa lidhje .

Gjithsesi shkrimi i bashkangjitet temes bashke me thelbin ... Kaq.
 
Ti ke prb me thelbin ne pergjithesi ... kupton vetem gjera siperfaqesore .. e per k’te arsye edhe e fut veten tende ne debate pa lidhje .

Gjithsesi shkrimi i bashkangjitet temes bashke me thelbin ... Kaq.
Ashtu esht ke t drejt ?
Mora shkas dhe fola per at qe me intereson mu ?
 
Eshtë mundsia që ëndrra të të realizohet, ajo që e bën jetën interesante.
 
Syte e tij te trishte folen me shume se fjalet e zakonshme.
 
Ej do me mar malli miku im , se kisha mendu qe do ishte aq e veshtir ndarja sot nga ti , duke kujtuar kafet e bisedat r gjata , zhurmen qe benim me te qeshurat tona ne cdo lokal qe ishim ☹️☹️nata ra ishte koha te pershendeteshim dhe te thonim mir u takofshim ne pushimet e rradhes ☹️☹️zeri mu dridh kur te thash mirupafshim dhe fort u perqafuam ☹️pash syt e tu te mbushur me lot lal ☹️?? e kuptova qe me te vertet ishim kthyer serisht ajo dyshja e pandare dhe se me te vertet do te mungoja ☹️☹️??????
(Per nje mik ne jeten reale )
 
Jeta eshte shum e shkurter.
Eshte vertete e shkurter per te mbajtur meri dhe inate.
Nuk do jetojme 1000 vjet,ndaj mos prisni ditet e fundit te jetes tuaj per ti jetuar.
Mesoni te falni,kerkoni falje kur e keni gabim.
Merrni fryme thelle perpara se te ofendoni,apo te mallkoni dike.
Beni nje hap mbrapa, perpara se ta godisni apo ta sulmoni personin perballe.
Ushqejeni veten me dashuri.
Perpiquni te silleni mire me te tjeret.
Jemi thjesht te perkohshem.
 
10 Shqiponjat Më Të Mëdha Në Botë

10 – Shqiponja e artë Berkute

Megjithëse, pesha mesatare e saj është 6.5 kg, ky lloj i mrekullueshëm mund të peshojnë deri në 12 kg. Berkut padyshim është një nga shqiponjat më peshën më të madhe!

9 – Shqiponja tullace

Kjo shqiponjë, simbol i SHBA-ve, është e madhe por me peshë dhe gjatësi të krahëve të hapur më të vogël sesa ajo Berkut.

8 – Shqiponja Lubi

Në dukje shumë e ndryshme nga shqiponjat tjera, Lubi është shqiponja më e fuqishme në botë! Përveç kësaj ajo është edhe shumë këmbëngulëse kur është në pyetje preja e saj.

7 – Shqiponja filipinase

Me këmbë të gjata dhe dukje elegante, kjo shqiponjë dikur ishte menduar të jetë shqiponja më e madhe në botë, një supozim ky i bazuar në këmbët e saj. Gjatësia e trupit të kësaj shqiponje që peshon rreth 8 kg, arrin deri në 1 metër.

6 – Shqiponja afrikane me kurorë

Megjithëse peshon vetëm deri në 4 kg kjo shqiponjë, më e fuqishmja në Afrikë, njihet ndryshe edhe si shqiponja mbretëreshë.

5 – Shqiponja bishtbardhë e detit

Ndonëse nuk është e madhe dhe e rëndë sa konkurrentet e saj, kjo shqiponjë është një grabitqare e rryer.

4 – Shqiponja luftarake afrikane

Nuk është e madhe sa shqiponjat tjera, por është më e madhja në Afrikë dhe shumë e fuqishme. Shqiponja luftarake peshon deri në 6 kg, ndërsa krahët e hapur të saj arrijnë gjerësinë deri në 2.1 metra. Për dallim prej shqiponjave tjera, kjo shqiponjë sulmon pretë goxha të mëdha.

3 – Shqiponja e Verreaux-it

80 cm e gjatë dhe me peshë deri në 5 kg, kjo shqiponjë është një “makinë sulmuese” shumë e rrezikshme!

2 – Shqiponja australiane me bisht në formë diamanti

Krahët e hapur të kësaj shqiponje e arrijnë gjatësinë deri në 3 metra, andaj deri vonë është menduar se është më e madhja në botë.

1 – Shqiponja e detit e Stellerit

Me peshë deri në 9 kg, gjatësi të trupit deri në 1 metër dhe gjerësi të krahëve të hapur deri në 2.5 metra, kjo shqiponjë konsiderohet të jetë më e madhja në botë!
 
Me lini tiu tregoj per legjenden e Lucky Strike.
E para tregon qe Lucky ne cdo 100 cigare qe i jepte ushtareve amerikan ne lufte,1 kishte marjiuane dhe nese e gjeje beje Strike.
-Lucky Strike ka shenuar historine kur ndryshoi ngjyre dhe vuri pullen e kuqe ne fushen e bardhe,per shkak te flamurit Japonez,nga bombardimi qe i bene amerikanet.
-E dini cfare shije ka ky duhan? I pjekur. Jo i thare ne diell si shumices.
Ne fabrike ne vitet 20 per shkak te nje zjarri ( gjate nje greve nga punetoret, pra strike). Duhani i pjekur nga zjarri u perdor per te prodhuar cigaret e reja..dhe ia zjarri i fatit. Lucky Strike.
Reach for a Lucky instead of a sweet” -Lucky provokues.
Lucky Strike Green has gone to War. -Lucky shenjon historine.
"lucky strike separates the men from the boys…but not from the girl” - Lucky revolucionar
“show me a filter cigarette that delivers the taste, and i’ll eat my hat!” slogan vitet 60.

39822
 
Fun facts
  • The human body contains nearly 100 trillion cells.
  • There are at least 10 times as many bacteria in the human body as cells.
  • The average adult takes over 20,000 breaths a day.
  • Each day, the kidneys process about 200 quarts (50 gallons) of blood to filter out about 2 quarts of waste and water
  • Adults excrete about a quarter and a half (1.42 liters) of urine each day.
  • The human brain contains about 100 billion nerve cells
  • Water makes up more than 50 percent of the average adult's body weight
You use your eyes to see, your ears to hear and your muscles to do the heavy lifting. Well, sort of. In fact, most body parts are far more complicated than that, while some seem to have no business being inside there at all.
 
Jam e sigurt se nese zemra do te fliste,nuk do te tregoheshim kaq mizore.
Nuk do ti trajtonim njerezit si placka apo si mbeturina,do te mendoheshim mire perpara se te flisnim.
Do te kujdeseshim per te tjeret per mire.
Nuk do ishim kaq c'njerezore,por me humane.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.