Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Shpresa nëpër shekuj

*Dëbora*

Limited Edition
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 26, 2020
Mesazhe
323
Pëlqime
1,182
Pikë
93
Si është vlerësuar shpresa, nga filozof të ndryshëm, ndër shekuj.

Nëse shkojmë në burimet më të hershme në rrethin tonë kulturor, shpresa vlerësohet kryesisht negativisht. Tregimi i poetit grek Hesiod (rreth 700-650 pes) i kutisë së Pandorës, është pragmatik.

Një konceptim i ngjashëm negativ i shpresës gjendet në Stoicizëm, i cili përputhet me skepticizmin e tij të përgjithshëm për çështjet njerëzore, madje dënon shpresën dhe frikën e homologut të saj, si shprehje e mungesës së forcës dhe veprimit.

Duhet shkuar te Platoni (428-348 pes) dhe veçanërisht dialogu Faidon, për të gjetur një vlerësim më pozitiv të shpresës. Këtu realizimi i vërtetë dhe i vërtetë çliron veten nga sensualja dhe truporja: Shpresa nuk pret në një të ardhme që do të vijë, por në një të kaluar të kujtuar.

Në filozofinë e re, nga Iluminizmi e deri më sot, gjejmë si vlerësimin negativ, ashtu edhe atë pozitiv të shpresës. Në mesin e mendimtarëve të hershëm të Iluminizmit si Thomas Hobbes (1588-1679) dhe René Descartes (1596-1650) ne gjejmë skepticizëm si në Stoicizmin antik, ku shpresa perceptohet si një mendje difuze dhe e hutuar që dobëson dhe pengon kuptimin e shëndetshëm dhe të bazuar në realitet.

I ndryshëm dhe pozitiv, Immanuel Kant (1724-1804) vlerësoi shpresën njerëzore që u bë qendrore për të kuptuarit e tij për fenë. Kant e zhvendosi idenë e Zotit nga njohja teorike e botës, në veprim moral.


Shpresa në momente të duhura lëviz edhe malet.

by me.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Dea

Jam 😇 por & 👿
VIP I FORUMIT
Regjistruar më
Nov 23, 2019
Mesazhe
6,008
Pëlqime
9,620
Pikë
113
Shpresa ne momente te caktuara e mban gjall njeriun .
Por ne shume raste nuk duhet ta perdorim si shprehje te mungesës së forcës dhe veprimit ne nje situate aktuale qe fatkeqesisht ndodh shpesh.
 

Anabella

-
Anetar i Stafit
ADMIN
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
16,013
Pëlqime
32,153
Pikë
113
Mund te them se:
Shpresa vdes e fundit,ajo e mban gjalle njeriun.
😊😊😊
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top