Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shqiperia dhe truri ne rrjedhje.....

Anabela

____??____LarGuaR____?
Kontributor
Regjistruar më
Jan 31, 2018
Mesazhe
21,438
Ju forumista qe studioni jashte,sa te gatshem jeni per tu kthyer ne shqiperi,pasi te jeni "mbarsur"
Me njohuri neper bote,dhe te keni mbaruar studimet.
A keni mare ne konsiderat kthimin,apo keni aplikuar e keni gjetur pune kudo?
Mos valle Shqiperia eshte e destinuar tua "dhuroje" trurin e vete "kapitalisteve".
Une nuk jam tunduar akoma per ta. Braktisur kete vend,edhe pse me zhgenjen akoma,dhe me pudros me pluhur cdo dite.
A thua i kam rrenjet me te thella se Naimi,Samiu,Kadareja,Noli, e shume e shume te tjere,qe shkruan Historine e ndertuan"individualitetin" e tyre gjetke.
 
Eh dy vargjet me te bukura ne letersin shqipe..
Shqiperi qe ste kam dhjer
Qe su bere asnjehere...

Shqiperia ska qen sosht e ska per tu bo asiher :)popull naiv si kopeja pas kembanes mbas ksaj te ashtuquajtur politike :)
 
Pse te kthehen/em ? atje nuk vlersohet njeriu as aftesit e tij, nuk ka siguri , nuk ka te ardhme , nuk ka arsim , nuk ka shendetsi , ligji kryesor esht te mos zbatosh ligjin , shqipria eshte e bukur per 2-4 jave pushime ne vit sepse natyren ja ka dhan zoti plus esht dheu i jone fundja por po e prishin legenat perdit e ma shum :mad:
 
Shqiperia *** ka qene *** po eshte e po *** do te behet
Per sa kohe te kete te tille politikane
 
Last edited by a moderator:
Avash djema fjalor ma te but pak ???
 
nuk di se si qendron puna ne shqiperi, por mendoj ne pergjithesi me mire se ne KS nese flasim per shtetesine. KS ende ska sovranitet, e te mos flasim per kete "eliten" politike qe ka zaptuar pozicione ne cdo sfere.

duke u nise nga ajo, qe ne KS ende nuk ka nje sistem shenetesor, ku une me aftesite e mrra ne perendim, mund ta ushtroj detyren time sic duhet, veshtire te paramendohet (per momentin) ne nje kthim, nuk mund te behen gjerat shkel-e-shko. nuk e perjashtoj kthimin por per momentin nuk mund ta paramendoj veten si pjese e nje sistemi ku pothuaj askush nuk ndjene pergjegjesi, qoft ajo profesionale, morale apo shoqerore ne pergjithesi.
 
E kam lene Shqiperine ende pa mesuar mire shqipen.Kam plot 9 vite pa shkelur ne vendlindje.Nuk e them me krenari e as me mburrje, per te mos i hequr e as shtuar asgje komentit te @TROPOJAN1,te tera qendrojne.Ai vend ka ende mangesira te theksuara,it's still a jungle ku ende sundon ligji i me te fortit,i parase etj etj.Vritesh per nje vije uji dhe harrohesh nga shteti!!Dyert per te trokitur (mesa kam info) jane per tu numeruar me gishtat e njeres dore.Me vjen keq Shqiperi,je ende zone e minuar per te ardhmen e femijeve te mi.Shpresoj te ndryshoje diçka per gjeneraten e trete lol
 
Eh dy vargjet me te bukura ne letersin shqipe..
Shqiperi qe ste kam dhjer
Qe su bere asnjehere...

Shqiperia ska qen sosht e ska per tu bo asiher :)popull naiv si kopeja pas kembanes mbas ksaj te ashtuquajtur politike :)
Ne fakt e sakta eshte : "Shqiperi te kam *** nuk te mora vesh anjehere" dhe eshte shprehje nga Konica,e madhe dhe po aq koherente ?
 
Un provova te kthehem por vec humba kohe,nuk e gjeta veten askund,mes injorance,hipokrozise,serivilzmit dhe idjotllikut sja dola dot,nuk kisha pritje per asnjeren nga kto,keshtu u zhgenjeva,u nenvleresova,mu be padrejtesi,e ne fund mu shpif vendi im...e pastaj u largova perseri.

Shqiperia ka per te qene gjithmone ajo lagjia e keqe e europes dhe vendi i humbur i botes...
..por prap se prap Shqipria e mire apo e keqe na mungon ndonjeher...
 
Jo me kot quhemi arrnaut
Ashtu sic na thote dhe turku.
Pikerisht per keto te lartpermenduarat,
Sic e the dhe ti:
Jemi shqiptar dhe kte se mohojme.??
 
Po shkruani ler shqiperin??? Un mbase skam shum esperjenc jete aty... Dhe nuk mendoj ndonje her te kthehem ne vendlindje... Por prap se prap nuk esht shtet qe mund ti vej vizen:
_Duke ven re qe esht nje shtet qe deri ne '90n gati ka qen i mbyllur
_arsimi ka qen i dobet, dmth vetem nje femi nga t shumtit ka pas munsi nese mesonte te vazhdonte shkollen e lart...
_ju premtua popullit nje demokraci qe mund ti lironte nga ditatura. Por vet pushteti vidhte qytetaret...
_ekonomia esht ndertuar me nje baz te fort bujqesije dhe krah pune.. Etj..
Kemi arritur sot qe shqiperija e ka kapur veten fal imigrimit.. Sepse imigranti blen ne shqiperi, hap biznes por edhe kujdeset per ekonomin e familjarve ne shqiperi. Sot politika kerkon me shum rregull, vihen me shum taksa pershembull mbeturinat, kur me par i vinin flaken dhe i digjnin. Krahu i politikes e kam fjalen ne pergjesi se peshqit e korruptuar i kemi n gjith boten ...
_kemi arritur sot qe femijet ne shumicat e rastit e mbarojn nje shkoll te mesme.
_kemi arritur sot qe ne spitale ose zyra publike nese din t flasesh dhe besh kerkesat e tua mbase nuk mbaron pun por nje drejtim te ipet...
Mos harroni o milet qe shtetin e ben populli... Cdo shtet ka difektet e veta.. Mos kujtoni se kasht shtetit shifni bukuri ateher spitalet dhe shkollat punojn me mir.. Aq me keq kur 40% e me shum e rroges te taksohet.
Populli esht ai qe ankohet per shqiperin por sa jan ata q jan me verte aktiv duke filluar nga nje cigare ose leter e hedhur n tok...
E kam sidomos me imigrantet qe ankohen per shqiperin dhe jan t paret qe per t arritur cdo gje q duan menjeher... Vejn doren ne portafol dhe ja zgjasin doktorreshes, policit ose punojseve shteterore...
Qart???? ? mbylleni tani
???????
 
Vendi me I bukur ne bote ??
.......................

Nje enigme qe u shkaterrua nga vete populli dhe liderat e saj, por qe Nuk I ka ardhur fundi akoma , jo . Ne nje ane po zhvillohet me shpejtesi te madhe dhe nje ane tjeter ka ngelur ne vend , dhe kjo per mendimin tim si pasoje e mentalitetit te dobet dhe mos edukimit te brezave.
 
Last edited:
Jo me kot quhemi arrnaut
Ashtu sic na thote dhe turku.
Pikerisht per keto te lartpermenduarat,
Sic e the dhe ti:
Jemi shqiptar dhe kte se mohojme.??

Eshte nje ofendim i madh te lidhesh vendin tend -Shqiperine me
turqit ( duke marre parasysh historine) . Dhe mos te ta Lexoj me k’te e asnje fjale turke .
 
Gjerat po ndryshojn dhe do ndryshojn akoma me shume kur sistemi i ri i drejtesise te vendosi ne rresht politikanet, dhe te denoj disa prej tyre. Kete e them me bindje te plote. Kam miq qe punojn ne institucione prestigjoze ne perendim dhe me kane thene se e njohin mire potencialin e Shqiperise - thjesht po presin te forcohet me shume zbatimi i ligjit para se te investojn ne Shqiperi.

Sa per kthimin, po, jam i gatshem te kthehem nese del nje mundesi e pershtatshme.

Edhe gjate kohes qe kam banuar ne Angli kam dhene kontribut nga distanca per disa ceshtje teknike ne Shqiperi qe kane lidhje me njohurite e mia.
 
Ju forumista qe studioni jashte,sa te gatshem jeni per tu kthyer ne shqiperi,pasi te jeni "mbarsur"
Me njohuri neper bote,dhe te keni mbaruar studimet.
A keni mare ne konsiderat kthimin,apo keni aplikuar e keni gjetur pune kudo?
Mos valle Shqiperia eshte e destinuar tua "dhuroje" trurin e vete "kapitalisteve".
Une nuk jam tunduar akoma per ta. Braktisur kete vend,edhe pse me zhgenjen akoma,dhe me pudros me pluhur cdo dite.
A thua i kam rrenjet me te thella se Naimi,Samiu,Kadareja,Noli, e shume e shume te tjere,qe shkruan Historine e ndertuan"individualitetin" e tyre gjetke.
He si shkoi??
Spaska dmth.
 
Last edited:

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.