Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Si mund ta gjejmë Yllin Polar?

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Mund ti ndodh cdo kujt që të humb rrugën në ndonjë vend të panjohur dhe në mbrëmje nuk e ka iden se ku gjendet, dhe nëse do ta kishte ditur veriun se nga cila anë është, sigurisht se do ta kishte më lehtë që ta gjente rrugën apo cakun e dëshiruar.
Mënyra apo metoda për ta identifikuar polin veriorë, përmes yjeve daton që nga kohërat e lashta duke përdorur Yllin Polar (Yllin e Veriut), i cili nuk e ndërron pozitën asnjëherë.
Mirpo, në mesin e shumë yjeve, si mund ta dalloni këtë yll ?
-Shumë e lehtë !
Konstelacioni apo yjësia ‘Arusha e Madhe’, të cilën e vëreni mënjeherë, formohet nga disa yje. Dy nga yjet e quajtura ‘Merak’ dhe ‘Dubhe’ janë të njohur si “yje udhëzues” sepse ata janë të dobishëm për të gjetur Yllin Polar.
Mjafton nësë shikoni me sy të lirë largesinë mes këtyre dy yjeve ‘Merak dhe Dubhe’, pastaj nësë merrni / imagjinoni 5 njësi të ngjashme në drejtim nga ylli Dubhe, për një moment do arrini tek ylli Polar (Polaris) dhe nga kjo mund të përcaktoni Veriun.
 
Last edited:
Thashë se the Ylli Limanin?:p
 
@Dorina do i kishte hije emri yllit vetem se kjo bje me surrat ai nkom :p
 
Ylli Polar është ylli më i ndritshëm në yjësinë e Arushës së Vogël. Yllin polar mund ta quajmë edhe ylli alfa i Arushës së vogël, sepse është ylli më i ndritshëm i kësaj yjësie.

Ai gjendet pothuajse saktësisht në zgjatimin e vijës imagjinare që bashkon Polin e Jugut me Polin e Veriut të Tokës. Për këtë arsye ka qenë dhe është ende një udhërrëfyes shumë i rëndësishëm. Udhetarët e kanë përdorur për t’u orientuar dhe për të gjetur Veriun.

A është plotësisht e drejtë të mendojmë se boshti i Tokës ruan pozicionin e tij në hapësirë dhe shikon gjithmonë nga Ylli Polar?
Jo, nuk është plotësisht e drejtë.

Vështroni edhe një herë fugën rrotulluese, këtë model të vogël të rruzullit tokësor. Boshti i saj ruan shumë mirë pozicionin e tij gjatë rrotullimit, si rrjedhim ajo nuk bie. Kur fuga rrotullohet, ju vini re se boshti përshkruan një figurë që i ngjan hinkës të kthyer me kokë poshtë.

Është vërtetuar se boshti i rruzullit tokësor (i këtij xhiroskopi gjigant) e ndryshon shumë ngadalë drejtimin e tij në hapësirën qiellore.

Ai përshkon në hapësirë dy kone gjigante, kulmet e të cilave bashkohen në qendër të Tokës. Një lëvizje e tillë kryhet për një periudhë shumë të gjatë kohe, për 26 mijë vjet.

Prandaj boshti i Tokës jo gjithmonë ka shikuar nga Ylli Polar. “Poli i Botës” vazhdimisht ndryshon pozicionin e tij në qiell.

Do të kalojnë mijëvjeçarë dhe Ylli Polar nuk do të ndodhet më mbi Polin e Veriut. Pra ai nuk do të jetë më “polar”.

Pas 12 mijë vjetësh, boshti tokësor do të ketë përshkruar afro gjysmën e konit të tij 26-mijëvjeçar dhe do t’i jetë drejtuar yllit të dukshëm Vega (në yllësinë e Lirës). Atëherë ylli Vega do të jetë për Tokën “yll polar”.

Por do të kalojnë edhe 14 mijë vjet. Boshti i Tokës do ta përshkojë gjithë konin dhe do të kthehet në pozicionin e tanishëm. Ai përsëri do të jetë drejtuar nga Ylli Polar, në yllësinë e Arushës së Vogël.

Një lëvizje të tillë kozmike bën Toka së bashku me ne. Ketu del qarte se sa e ndërlikuar është tabloja e lëvizjeve shumëformëshe në gjithësi!

astroalbastronomy
 
@Rrelse filloj me astronomine ky:p
Afroju avash avash:p
 
Na mi gra na, e kam teleskopin e zene, zor se do drejtohet nga ju :p
 
Mos ma prishni temen me perversitete, ju lutna shume!
 
Kush te pyeti?:D
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.