Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Si na i vjedhin të dhënat bankare ?

P

Pansophia

Guest
Si na i vjedhin të dhënat bankare ?

Me rritjen e popullaritetit të shërbimeve bankare në internet, vjedhja e informacionit bankar është bërë një nga llojet më të zakonshme të veprimtarisë kriminale në internet. Përveç vjedhjes së llogarisë personale bankare ata mund të shkaktojnë dhe dëme te tjera financiare.
Kriminelet kibernetikë përdorin një numër teknikash te ashtu quajtura Social Engineering për të përfituar informacione bankare – dhe më pas për të vjedhur ato fonde:
Fake website windows – Virusët Trojan mund të sulmojnë kompjuterët e viktimave dhe të shfaqin një dritare ose imazh në kompjuterin e secilit përdorues. Dritarja do të imitojë pamjen e faqes së internetit të bankës së përdoruesit – dhe do t’i kërkojë përdoruesit të futë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin.
Spam dhe Phishing – Emailet e phishing mund të pretendojnë se janë nga banka e viktimës – duke kërkuar konfirmimin e emrit dhe fjalëkalimit të viktimës. Për të bindur viktimën të fusë të dhënat e tyre personale, numrin e kredit kartelës,posten elektronike etj.
Keylogger Trojans – Këto programe të “spiunimit të tastierës” do të monitorojnë aktivitetin në kompjuterin e viktimës dhe do të presin që përdoruesi të lidhet me një faqe në internet bankare. Sapo përdoruesi të hyjë në një uebfaqe bankare – virusi Trojan do të fillojë të kapë tastet që shtyp përdoruesi në tastierën e tij. Kjo i mundëson kriminelit në internet të vjedhë të dhëna – përfshirë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin – të cilat më pas i mundësojnë kriminelit kibernetikë të hyjë në llogarinë e përdoruesit … dhe të transferojë fonde.
 
Cibox. Jane te sakta kto qe thu ti
Phishing kam perdor vec me vjedhe passwd
F.b
Ne fillim sa ishin njerez jo shume te zgjuar
Mashtrimi qe perdorja ??
Hidhja link e phishing ne 1 faqe f.b
Dhe shkruaja
Doni qe te fitoni 100m cipsa ne zynga poker
beni login ne f b nga kjo faqe
 
Tarja bisht qeni gjeti une se mor munimin hic me germu jom okay :p I boj yzmetin tokes time lale ?
Po vet me kishe ankesa ou ky ???????

Po boj yzmet tokes pra ca hedh fjal kot lart e posht ???
Meqe ra fjala do t boj noj shoqe ????
 
Po vet me kishe ankesa ou ky ???????

Po boj yzmet tokes pra ca hedh fjal kot lart e posht ???
Meqe ra fjala do t boj noj shoqe ????
Hahahaha o lale po ti provojm ijer po na pelqyn mire po sna pelqyn prap mire :p
 
Hahahaha o lale po ti provojm ijer po na pelqyn mire po sna pelqyn prap mire :p
Jehehehehhe bej pra yzmet tokes tate ?????rri mire aty se tkam dhe cun lagje na fikee ????si kemi cunat te atill ne?????
 
Kshu me germa di une se gojen e kom memec skyqem kur flas ☹
Hahahahahhahahahahahahahhahahahahahahahahahah tii memec ? ????????????Leje se qesha tashi me verte ???????o jeni llapazon ju t lagjes o sesht njeri me lale ???
 
Hahahahahhahahahahahahahhahahahahahahahahahah tii memec ? ????????????Leje se qesha tashi me verte ???????o jeni llapazon ju t lagjes o sesht njeri me lale ???
Une gia e kom
More vesh kush je ti :p ??? i shoqja jote pa dashja mtha i detaj ????
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.