Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Si Përdorimi i Ujit të Orizit i Ndihmon Gratë Japoneze të Duken Kaq të Reja

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,186


Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të patëmetë, të qelibartë si prej porcelani.

Dhe megjithëse Japonia është vendi më novator në botë, gratë japoneze ende përdorin trajtime shekullore për t’u dukur vite më të reja se mosha e tyre. Një trajtim i tillë vë në përdorim ujin që ka mbetur pas gatimit të orizit.

Ne na bënë vërtet përshtypje të gjitha mënyrat se si ky përbërës i thjeshtë mund të ofrojë përfitime për lëkurën tuaj. Dhe ne kemi përgatitur një bonus të veçantë për ju që ta lexoni në fund të artikullit.

Parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.



Përdorimi i ujit të orizit si pastrues i fytyrës mund t’ju ndihmojë të mbani larg rrudhat. Uji i fermentuar i orizit rrit prodhimin e kolagjenit në lëkurën tuaj dhe e ndihmon atë të qëndrojë e shëndoshë dhe rinore për më gjatë. Uji i orizit është gjithashtu i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë një armë të fuqishme dhe natyrale kundër rrudhave të hershme.

Vepron si një mbrojtës natyral ndaj diellit.



Uji i orizit ka një efekt si ftohës natyral, dhe aplikimi i tij në lëkurën tuaj mund të ndihmojë në zbutjen e djegieve nga dielli dhe lehtësimin e acarimit.

Elementet e gjetura në oriz janë vërtetuar se mbrojnë lëkurën kundër dëmtimit të diellit. Ekspozimi në diell është një nga shkaqet më të zakonshme të dëmtimit të lëkurës, dhe përdorimi i ujit të orizit është një mënyrë e lehtë dhe e përballueshme për të mbrojtur fytyrën tuaj.

Riparon lëkurën e dëmtuar.



Industria e bukurisë ofron shumë produkte efektive por të shtrenjta që mund t’ju ndihmojnë të keni lëkurë më të mirë. Uji i orizit është një përbërës natyral dhe i lirë për kujdesin e lëkurës që shumica e njerëzve tashmë e kanë ndër produktet e tyre. Përveç aftësisë për të zvogëluar rrudhat, uji i orizit përmirëson dëmtimin e lëkurës dhe madje mund të përdoret për të trajtuar sëmundje të caktuara të lëkurës, të tilla si dermatiti atopik.

Zvogëlon pigmentimin e lëkurës.



Edhe pse hiperpigmentimi është zakonisht i padëmshëm, kjo gjendje e zakonshme e lëkurës mund të jetë mjaft e bezdisshme për disa njerëz. Nëse nuk trajtohen, njollat e errëta përfundimisht mund të çojnë në një ton të pabarabartë të lëkurës, gjë që mund ta bëjë fytyrën tuaj të duket e njomë. Uji i orizit është treguar se rrit prodhimin e melaninës dhe mund të zvogëlojë në mënyrë efektive hiperpigmentimin.

Merrni lëkurën tuaj të yndyrshme nën kontroll.

Vajrat natyralë janë thelbësorë për shëndetin e lëkurës tuaj sepse ato e mbajnë atë të hidratuar dhe veprojnë si një barrierë mbrojtëse kundër agresioneve të jashtme.

Por të kesh një fytyrë të yndyrshme dhe me shkëlqim nuk është shumë tërheqëse, dhe ne shpesh kërkojmë tonera ose pastrues që mund t’i bëjnë gjërat të duken më mat. Në realitet, shumë produkte për kujdesin e lëkurës për lëkurën me vaj përmbajnë alkool që mund të shqetësojë aktivitetin e gjëndrave dhjamore dhe të shkaktojë mbiprodhim të yndyrës, e cila, nga ana tjetër, do ta bëjë lëkurën tuaj edhe më të yndyrshme.

Përdorimi i ujit të orizit është një mënyrë e sigurt për të balancuar lëkurën me vaj, pasi eliminon yndyrën e tepërt dhe nuk e than lëkurën tuaj.

Përmirëson lëkurën tuaj nga brenda jashtë.



Ndërsa aplikimi i ujit të orizit në vend mund të sjellë përfitime për lëkurën tuaj në shumë mënyra, pirja e tij mund t’ju ndihmojë të transformoni lëkurën tuaj nga brenda. Uji i orizit është i shkëlqyeshëm për tretjen, përmban probiotikë, dhe dihet se ndihmon për helmimin si dhe tretjen e ushqimit.

Për shkak se shëndeti i zorrëve është thelbësor për lëkurën e bukur, uji i orizit është një ilaç vërtet magjik që do ta mbajë lëkurën tuaj me shkëlqim.

Bonusi: Si të bëni ujë me oriz të fermentuar



Shpëlajeni orizin dhe shtoni 2-3 gota ujë.

Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës deri në 48 orë.

Përzieni orizin dhe kullojeni ujin.

Ujin e orizit mund ta ruani në një enë të mbyllur deri në 7 ditë dhe ta përdorni si pastrues për lëkurën dhe flokët.


//shkollaeshendetit
 
@Liber8 mooooosss me kto se do na vdesin grate per te ngrene...pilaf orizi tre here dita tani ???

Jo se tani po thone meshkujt mendojne vec per vete :p

Ju gjinia e bute, ne mendojme per ju :p
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.