• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Si po na ‘vrasin’ jetėn private Google dhe Facebook

U

Universal

Guest
Si po na ‘vrasin’ jetėn private Google dhe Facebook


Ndikimi i Google dhe Facebook nė privatėsinė tonė nuk mund tė nėnvlerėsohet.
76 pėr qind e faqeve tani pėrmbajnė gjurmuesit e fshehur tė Google, dhe 24 pėr qind kanė tė fshehur gjurmuesit e Facebook-ut, sipas njė studimi.
Pėr tė bėrė ndonjė pėrparim tė vėrtetė nė ruajtjen e privatėsisė sė tė dhėnave kėtė vit, duhet tė fillojmė tė bėjmė diēka rreth Google dhe Facebook. Po tė mos merremi me kėto dy kampani do tė ishte sikur tė pėrpiqeshim tė humbasim peshė pa ndryshuar dietėn tonė. Thjesht joefektive. Ndikimi qė kėto dy kompani kanė nė privatėsinė tonė nuk mund tė nėnvlerėsohet. Gjurmues tė fshehtė gjenden nė shumicėn e faqeve qė vizitojmė, duke thithur informacionet tona personale.

76 pėr qind e faqeve tani pėrmbajnė gjurmues tė fshehur nga Google dhe 24 pėr qind kanė gjurmues tė Facebook-ut, sipas Projektit tė Princeton mbi Transparencėn dhe Pėrgjegjshmėrinė e Rrjetit. Mė pas vjen Twitter me 12 pėrqind. Me shumė mundėsi Google ose Facebook, pėrvec se gjatė pėrdorimit tė produkteve te tyre, ata ju ndjekin edhe nė shumė prej faqeve tė tjera qė vizitoni.

Si rezultat, kėto dy kompani kanė grumbulluar profile tė mėdha tė tė dhėnave pėr ēdo person, tė cilat mund tė pėrfshijnė interesat tuaja, blerjet, kėrkimet, historikun e vendndodhjes tuaj dhe shumė mė tepėr. Ata pastaj e bėjnė profilin tuaj tė tė dhėnave tė disponueshėm dhe shėnjestrohen nga reklama specifike qė mund t’ju ndjekin rreth internetit.Ky sistem reklamimi ėshtė projektuar pėr tė mundėsuar njė pėrzgjedhje shumė specifike tė audiencės, e cila ka shumė pasoja tė padėshiruara, tė tilla si aftėsia pėr aktorėt e kėqinj qė tė pėrdorin sistemin pėr tė ndikuar nė grupet mė tė ndjeshme ose pėr tė pėrjashtuar grupe nė mėnyrė diskriminuese.

Pėr shkak tė pozicioneve tė tyre tė ngulitura nė njė rrjet tė gjerė shėrbimesh nė internet, secili duke mbledhur tė dhėna personale qė sė bashku kombinohen nė profile dixhitale masive, Google dhe Facebook mund tė ofrojnė pėrzgjedhje specifike tė audiencės shumė mė mirė se konkurrenca.Si rezultat, ata tani pėrbėjnė 63 pėr qind tė tė gjitha reklamave dixhitale, dhe llogariten pėr 74 pėr qind tė rritjes sė kėtij tregu nė 2017, sipas eMarketer.

Google dhe Facebook gjithashtu pėrdorin tė dhėnat tuaja pėr algoritme gjithnjė e mė tė sofistikuara tė inteligjencės artificiale qė ju vendosin nė njė “flluskė filtrash”, njė izolimin intelektual qė ndodh kur faqet e internetit pėrdorin algoritme pėr tė zgjedhur nė mėnyrė selektive informacionin qė sipas supozimeve te tyre njė pėrdorues do tė dėshironte tė shihte dhe mė pas i japin informacion pėrdoruesit sipas kėtij supozimi. Kėto metoda shtrembėrojnė realitetin e njerėzve, duke krijuar njė numėr tė pasojave tė padėshiruara tė tilla si rritja e polarizimit shoqėror. Nė rrugėtimin e tyre tė pafund pėr tė pėrfituar nga gjithnė e mė shumė informacione personale, Google dhe Facebook nuk i kanė kushtuar shumė vėmendje pasojave negative tė algoritmeve tė tyre.

Pra, ēfarė mund tė bėjme?

Mos u mashtroni nga pretendimet e vetė-rregullimit, pasi qė ēdo reformė e dobishme afatgjatė e praktikave tė privatėsisė sė tė dhėnave tė Google dhe Facebook nė thelb janė kundėr modeleve tė tyre kryesore tė biznesit: reklamat me pėrzgjedhje shumė specifike tė audiencės tė bazuara nė mbikėqyrjen personale gjithnjė e mė tė bezdisshme. Ndryshimi duhet tė vijė nga jashtė.

Pėr fat tė keq, ne kemi parė relativisht pak nga Uashingtoni. Kongresi dhe agjencitė federale duhet tė bėjnė mė tepėr pėr tė luftuar kėto monopole tė tė dhėnave. Ata sė pari duhet tė kėrkojnė mė shumė transparencė tė algoritmeve dhe privatėsisė, nė mėnyrė qė njerėzit tė kuptojnė me tė vėrtetė se si informacionet e tyre personale grumbullohen, pėrpunohen dhe pėrdoren nga kėto kompani. Vetėm atėherė miratimi i informuar nga pėrsoruesit mund tė jetė i mundur.

Ata gjithashtu duhet tė nxjerrin ligje qė njerėzit tė jenė pronar tė dhėnave tė tyre. Sė fundmi, ata duhet tė kufizojnė mėnyrėn se si tė dhėnat mund tė kombinohen dhe mbi tė gjitha duhet tė tregohen mė tė ashpėr nė ndalimin e blerjeve tė tė dhėnave nga kompani ose individė tė ndryshėm, kjo do tė rriste konkurrencėn nė reklamimin dixhital.

Derisa tė shohim ndryshime tė tilla kuptimplote, konsumatorėt duhet tė votojnė me zgjedhjet e tyre. DuckDuckGo zbuloi se rreth njė e katėrta e tė rriturve amerikanė po ndėrmarrin veprime tė rėndėsishme pėr tė rimarrė pėrsėri privatėsinė e tyre. Njė pjesė prej tyre pėrdorin ndalues tė gjurmuesve ose browser te cilėt janė ndėrtuar speicifikisht pėr privatėsi. Humbja e plotė e privatėsisė personale nė moshėn e Internetit nuk ėshtė e pashmangshme.


/CNBC/KJ
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Aimilius

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
73
Eshte problem vertet serioz, google facebook dine gjera per ne qe as ne nuk i dime per veten tone. Me te dhenat e grumbulluara te mund te te nxjerrin nje profil psikologjik, qe te le pa fjale
 

Dorina

Kf Kukēsi
VIP I FORUMIT
Contributor
Mesazhe
11,877
Location
Tiranë
Mos te harrojme se edhe ketu po na vrasin me germa.
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
Po me vret jeten private....... gogoli dhe facebook ??
Po tme rrujne lesht jo tete me vrasin jeten
Une jetoj per vete jo per per temua tjeret...


Mos te harrojme se edhe ketu po na vrasin me germa.

A ty...... ishalla te vrasin me ndonji thurie ose kllape ....
Po sven mend ti or dreq jooooo

Njihere gati me vrane dhe mu me germa...... qe atehere e kam mbledh mendjen,
In internet. With females
No love......
 
Top