Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Si të gatuajmë patate me pana në furrë

U

Universal

Guest
Si të gatuajmë patate me pana në furrë

Si të gatuajmë patate me pana në furrë
Për të patur një sukses dhe nje realizm të plotë të recetës na duhen këto produkte
4 patate te medha
500ml pana për kuzhine e lengëshme
100gr djath parmixhano i grirë
gjalp
kripë dhe piper.
Përgatitja:
Qerojmë dhe lajme në ujë të rrjedhshëm patatet duke i prerë në feta shumë të holla me ndihmen e nje thike apo të një qeruese patatesh. I vendosim në një enë të thellë duke i shtuar edhe panën e kuzhinës të lëngshme dhe i perziejmë mirë derisa të gjitha fetat e patateve “të jenë veshur” në pana.
Lyejme me gjalp një tavë të rrumbullaket qelqi (ose katrore) dhe formojmë me patatet 4 shtresa, u hedhim kripë, piper dhe djath parmixhano, shtojmë katër shtresa të tjera patatesh dhe kështu me rradhë derisa të gjithë përbëresit të kenë përfunduar. Se fundi, e spërkasim siperfaqen me djathin parmixhano të mbetur.
I pjekim në furrë të parangrohur ne 175 grade celcius për rreth 1 orë e gjysmë derisa patatet të jenë zbutur dhe të kenë marrë një ngjyrë të artë në siperfaqe.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
20,184
Pëlqime
40,460
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
Panan se përdor fare
Shumë yndyrna ka...
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top