Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Si të rifitosh vetëbesimin

Webmaster

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shta 27, 2017
Mesazhe
72



Dikush është i pakënaqur me rolin e tij, dikush nuk pëlqen veten dhe dikush tjetër dëshiron një jetë ndryshe nga ajo që ka.

Vjen një moment kur njeriu mendon se nuk vlen sepse nuk ka arritur objektivat që i kishte vënë vetes dhe ky moment kushtëzon në mënyrë negative jetën.

Kompleksi i nferioritetit në raport me të tjerët, paaftësia për të pranuar gabimet dhe për të kërkuar falje, pavendosmëria për gjëra që nuk kanë shumë vlerë dhe frika nga gjykimet e të tjerëve janë disa nga shenjat që tregojnë se tek një person mungon vetëbesimi.

Janë të paktën 5 rregulla të cilat duhet të kihen parasysh për të jetuar më mirë me veten dhe të tjerët dhe për të rikthyer besimin tek vetja.

Të kërkohet ekuilibri i brendshëm. Kjo do të thotë të arrish të kuptosh se janë vendimet e tua dhe jo rrethanat e jetës ato që përcaktojnë fatin e njeriut.

Të qeshësh bën mirë. Ngre moralin dhe të kthen humorin. Duhet të mësosh të jetosh edhe me momentet e këqia dhe të pranosh se edhe ato janë pjesë e jetës.

Mbaj mend arritjet e tua. Vendosni objektiva që mund t’i arrini dhe kur t’i arrini do të ndiheni shumë më mirë me veten. Për t’i mbajtur mend, shënojini këto arritje në një ditar.

Dëgjo kritikat e të tjerëve. Dëgjojini limitet tuaja sepse vetëbesimi lind nga aftësia për të dëgjuar të tjerët, por mos u ndikoni nga mendimi i tyre.

Mos humb kohë duke “qarë” për dështimet. Mos i harroni gabimet në mënyrë që mos i përsërisni më.
 
Vetbesimi!Sa fjale e madhe dhe sa shume rol luan te ne per te qene te suksesshem dhe ne paqe me gjithcka qe na rrethon.Te gjithe ne kemi besim ne veten tone,por sesa shume kjo vendos ate cka ne duam te arrijme.Pergjithesisht njerezit me besim te forte ne vete kane qellime te larta per veten.Besoj se jane njerezit qe kane gjet harmonine me veten dhe boten.Ata qe sbesojne te vetja te uni i tyre dhe tek ajo cfare perceptojne dhe konceptojne u duhet shume pune per tarifituar ate.Ato 5 hapat jane rruga e drejte.Une ja kam dal per vete??
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.