• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
 • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

[Snippets] Calendar Generator

molecule

Account closed
I Rregjistruar/e
Mesazhe
3,921
Likes
8,285
Location
127.0.0.1
#1
PHP:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml-loose.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" lang="en" xml:lang="en">
<head>
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  <title>Calendar</title>
</head>
<body>
<?php
function days_in_month($month, $year) {
  if($month!=2) {
    if($month==9||$month==4||$month==6||$month==11)
      return 30;
    else
      return 31;
  }
  else
    return $year%4==""&&$year%100!="" ? 29 : 28;
}
 
global $months;
$months = array(0 => 'January', 1 => 'February', 2 => 'March', 3 => 'April', 4 => 'May', 5 => 'June', 6 => 'July', 7 => 'August', 8 => 'September', 9 => 'October', 10 => 'November', 11 => 'December');
$days = array(0 => 'Monday', 1 => 'Tuesday', 2 => 'Wednesday', 3 => 'Thursday', 4 => 'Friday', 5 => 'Saturday', 6 => 'Sunday');
 
function render_calendar($this_year = null) {
  if($this_year==null)
    $this_year = date('Y');
  $day_of_the_month = date('N', strtotime('1 January '.$this_year));
  for($i=0;$i<=11;$i++) {
    echo "<table>
      <caption>".$GLOBALS['months'][$i]."</caption>
      <thead>
        <tr>
          <th>Mon</th>
          <th>Tue</th>
          <th>Wed</th>
          <th>Thu</th>
          <th>Fri</th>
          <th>Sat</th>
          <th>Sun</th>
        </tr>
      </thead>
      <tbody>
        <tr>";
    for($n=1;$n<$day_of_the_month;$n++)
      echo "<td></td>\n";
    $days = days_in_month($i+1, $this_year);
    $day = 0;    
    while($day<$days) {
      if($day_of_the_month==8) {
        echo ($day == 0 ? "" : "</tr>\n") . "<tr>\n";
        $day_of_the_month = 1;
      }
      echo "<td style=\"border: 1px solid red;\">" . ($day+1) . "</td>\n";
      $day_of_the_month++;
      $day++;
    }
    echo "</tr>
      </tbody>
    </table>";
  }
}
 
render_calendar();
?>
</body>
</html>
Rezultati: