Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Spektakël dhe frikë në Islandë, prej 6 muajsh vijojnë shpërthimet vullkanike

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Spektakël dhe frikë në Islandë, prej 6 muajsh vijojnë shpërthimet vullkanike​



a-river-of-lava-spills-from-a-crater-at-the-fagradalsfjall-volcano.jpg

https://top-channel.tv/video/top-ch...prej-6-muajsh-vijojne-shperthimet-vullkanike/

Këtë të dielë bëhen 6 muaj nga fillimi i shpërthimit vullkanik që aktualisht po mahnit spektatorët pranë Rejkjavik, duke e bërë atë më të gjatin që Islanda ka parë në më shumë se 50 vjet.

Llava e parë filloi të dalë nga një çarje afër malit Fagradalsfjall në mbrëmjen e 19 marsit në gadishullin Reykjanes në jugperëndim të Rejkjavik.

Dhe spektakli pasoi, deri tek shpërthimet dramatike duke u bërë një pikë interesante turistike.
Shpërthimi i gjashtë vullkanik i Islandës në 20 vjet është tashmë më i gjatë se ai i mëparshmi në Holuhraun, në qendër-lindje të ishullit, i cili zgjati nga fundi i gushtit 2014 deri në fund të shkurtit 2015.

Fusha e llavës që është formuar këtë herë është pagëzuar me ermin “Fagradalshraun” – e cila mund të përkthehet si “lugina e bukur e lavës” – dhe merr emrin nga mali i afërt Fagradalsfjall.

Pothuajse 143 milion metra kub llavë janë nxjerrë deri më tani.

Por kjo është në fakt relativisht e vogël, duke përfaqësuar pak më pak se një të dhjetën e vëllimit të shpërthimit të Holuhraun, i cili nxori rrjedhën më të madhe të lavës së bazaltit në Islandë në 230 vjet


Top Channel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.