Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sqarimet - keqkuptimet

Pas nje debati ose ndonje zenke qe mund te keni me nje shok shoqe, me nje person qe po njohesh etj. Su veproni?
Sqaroheni apo thjesht ikni?
Cila eshte gjeja me e mire per ty bere ne te tilla raste?
Varet me ke sakt kam te beje. Me disa tentoj te sqarohem sepse e respektoj, apo eshte i vecant per mua. Me dike, ia le kohes, pra nuk çaj derrasa edhe aq, shpesh here kur qetesohet situata, edhe sqarohen gjerat.

Mendoj se gjeja me e mire per te bere ne ato raste eshte te sillesh me te sic je sille cdohere, pra, te jesh vetvetja gjithmone.
 
Po varet per cfar rasti behet fjal. Mund të jet fjal se i kam ngacmuar un kushuriren ose ai timen. Dhe gjërat të tilla duhen sqaruar dhe ska logjik per dike qe e mban shok mos ta shpjegosh dhe thjesht të i kesh.
 
Është më mirë të kuptosh pak se të keqkuptosh shumë.
Keshtu që ndonjëherë duhet të sqarohesh sesa të ketë vazhdimësi keqkuptimi.
 
Keqkuptime e gabime ndodhin se njerëz human jemi, dhe sqarohen gjërat mes njerëzve që kuptojnë dhe duan të bashkojnë në një komunitet...virtual në rastin tonë.

Problem është me grindavecat, kokëshkretët që nuk duan t'a kuptojnë që kalojnë cakun në një moment dhe vazhdojnë akoma, duke e fut vetën në atë kategori njerëzish që nuk kanë sens edukate, mirësjellje, etikë. Ju duket vetja dhe prezantohen si një bull pas një monitori kur nuk vlejnë realisht as sa një gjellë qënsh.

Me këta nuk ka keqkuptime, kështuqë nuk ka vënd as për sqarim.
 
Më e mira ësht të sqarohen gjërat ,po nuk hëngri pykë iki dhe e lej si shuk letre???
 
Patjetër se do sqarohem, derisa keqkuptimi vjen gjatë kontaktit mes dy apo më shumë personave. I a kam borxh vetes dhe palës tjetër. Pasi që gjithmonë provoj të jem sa më e sinqertë dhe pala tjetër megjithatë keqkupton, pas sqarimit, personi në fjalë nuk do ketë kurrë më të njëjtën vlerë në sytë e mi, respektin po.
Ka dhe raste kur pas sqarimit, thjeshtë largohem dhe e lë me aq.
 
Patjetër se do sqarohem, derisa keqkuptimi vjen gjatë kontaktit mes dy apo më shumë personave. I a kam borxh vetes dhe palës tjetër. Pasi që gjithmonë provoj të jem sa më e sinqertë dhe pala tjetër megjithatë keqkupton, pas sqarimit, personi në fjalë nuk do ketë kurrë më të njëjtën vlerë në sytë e mi, respektin po.
Ka dhe raste kur pas sqarimit, thjeshtë largohem dhe e lë me aq.
Diplomacia jote është për t'u admiruar.
Në të kundërtën unë i ushqej... ju gatuaj edhe gjellën. Ngaqë hanë me gjuhë rrisin shqisat më tepër
 
Un per vete zakonisht sqarohem me njerzit,por ndodhi qe ksaj radhe kishin perhap thashetheme per mua ca njerez me intelegjenc te madhe, ishin bo si truproja jem,ma kishin gjet nje burr ktu u rit ndera qe jan mundu, puna esht se un jam e fejuar dhe jam ne prag te marteses,dhe kshtu qe u shkoi mundi e teorit e shpikura kot.o njerez shihni punt tuja,mos flisni kot,shihne veten iher,se un ca bej e di vet,dhe nese un hy e flas e bej shaka e i them zemer e lock e yll dikuj apo shkruj,kjo nuk me ben tjem e lidhur me persona,un e di se ktu hy per shaka me ja kalu mir me fol tema te ndryshme me e thy rutinen e perditshme,dhe malli per gjuhen per njerez ton per biseda,por ksaj here aq mkan prek thashethemet saqe thash ma mir ri vet puno se sa me nejt ktu ato pak kohe dhe me ni fjale te ndryshme,per fat te keq sado qe te perparojm ,kto gjera do na ndalojn te shohim punet tona,te zgjerojm menatiletib per te mire.sidoqoft po ua le vendin bosh per ata qe ndoshta kan ndje konkurenc se mos ua mar fiksimet qe kan.Mirmbetshi
 
Personalisht nuk jap shpjegime dhe as nuk kerkoj .....jemi aq te medhenj te dime cbejme ose si te veproj dhe pse ndodhin keqkuptimet
 
Sqarohem mbas 2 ose 3 dite.
Per momenti largohem sa shuhet zjarri.
Sigurisht kur behet fjale per persona te rendesishem.
 
Un per vete zakonisht sqarohem me njerzit,por ndodhi qe ksaj radhe kishin perhap thashetheme per mua ca njerez me intelegjenc te madhe, ishin bo si truproja jem,ma kishin gjet nje burr ktu u rit ndera qe jan mundu, puna esht se un jam e fejuar dhe jam ne prag te marteses,dhe kshtu qe u shkoi mundi e teorit e shpikura kot.o njerez shihni punt tuja,mos flisni kot,shihne veten iher,se un ca bej e di vet,dhe nese un hy e flas e bej shaka e i them zemer e lock e yll dikuj apo shkruj,kjo nuk me ben tjem e lidhur me persona,un e di se ktu hy per shaka me ja kalu mir me fol tema te ndryshme me e thy rutinen e perditshme,dhe malli per gjuhen per njerez ton per biseda,por ksaj here aq mkan prek thashethemet saqe thash ma mir ri vet puno se sa me nejt ktu ato pak kohe dhe me ni fjale te ndryshme,per fat te keq sado qe te perparojm ,kto gjera do na ndalojn te shohim punet tona,te zgjerojm menatiletib per te mire.sidoqoft po ua le vendin bosh per ata qe ndoshta kan ndje konkurenc se mos ua mar fiksimet qe kan.Mirmbetshi
Lol mos isha une truproja ?
 
Personalisht nuk jap shpjegime dhe as nuk kerkoj .....jemi aq te medhenj te dime cbejme ose si te veproj dhe pse ndodhin keqkuptimet
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.