Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Stadiumi më i vjetër në botë daton 3,400 vite më parë dhe është zbuluar në Meksikë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Stadiumi më i vjetër në botë daton 3,400 vite më parë dhe është zbuluar në Meksikë


Stadiumi më i vjetër në botë daton 3,400 vite më parë dhe është zbuluar në Meksikë



Një studim tregon se një strukturë e zbuluar në Meksikë, e rrethuar dhe e shtruar me gurë, që daton 3,400 vjet më parë, ishte një stadium. Këtu praktikohej një sport që ekspertët e konsideruan si paraardhës i futbollit dhe basketbollit.
Ndeshja e parë e ekipit me top që kemi parë është më shumë se 3,400-vjeçare. Ajo u luajt me një top të fortë gome dhe ishte një terren i mesëm, mes futbollit dhe basketbollit. Ka qenë një fakt i njohur për disa shekuj dhe kjo konfirmohet nga një studim i filluar 5 vjet më parë në sitin arkeologjik të Etlatongo, në malet e Oaxaca, në jug të Meksikës.

TË GJITHË NË STADIUM.
Studimi konfirmon gjithashtu mbi të gjitha natyrën e zbulimit që arkeologët, Jeffrey Blomster dhe Víctor Salazar Cháve të realizuar në vitin 2015, një sipërfaqe të shtruar me gur sa gjysma e madhësisë së një fushe futbolli dhe e rrethuar me argjinaturë mbi një metër të lartë.
Pas vitesh kërkime, Blomster dhe Salazar arritën në përfundimin se struktura misterioze nuk ishte asgjë më shumë se një fushë për lojën e topit, një aktivitet shumë i përhapur në Amerikën Qendrore që nga kohërat e lashta dhe me një rol themelor në përcaktimin e hierarkive dhe roleve në shoqëria e kohës.
Rregullat e lojës nuk janë të njohura me siguri: versionet më të fundit të të cilave janë gjetur gjurmët sugjerojnë një lojë ekipore ku lojtarët kaluan një top gome.
Disa statuja tregojnë se atletët e kohës kanë veshur një lloj rripi lëkure, shumë të larta mbi ije: hipoteza është se kjo pjesë e trupit mund të përdoret për të goditur topin.
Sipas studiuesve, loja do të ishte përdorur për të bërë aleanca politike midis fiseve dhe fshatrave dhe për të shfaqur pasurinë e drejtuesve që ofruan dreka dhe bankete pas çdo takimi.
Audienca ishte e vendosur në stenda në varësi të pozicionit hierarkik, njëjtë me atë të arenave të gladiatorëve.
Etlatongo është fusha e dytë e lojës e zbuluar në Meksikë. E para ndodhet në San Lorenzo, në Gjirin e Meksikës, 300 km larg dhe është shumë më e hershme. Sipas arkeologëve, ajo daton në një epokë midis viteve 1400 dhe 1000 para Krishtit.
Ky konstatim do të konfirmonte mbi përhapjen e lojës së topit në të gjithë Amerikën Qendrore. Sipas arkeologëve, shumë stadiume të tjera thjesht presin të zbulohen.
 
Eshte ajo loja ke "Rruga per ne Eldorado" ???
 
  • Kiss
Reactions: ABC

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.