Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Statistikat e “çmendura” të Tour de France

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
19,936
Pëlqime
39,839
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
Tashmë që Turi i Francës është mbyllur zyrtarisht me suksesin e katërt të Chris Froome, është koha për të bërë një përmbledhje të shkurtër të këtij evenimenti që shkon përtej përmasave sportive.

Evenimenti çiklistik 104-vjeçar është unikal në përmasa dhe i pakopjueshëm në organizim dhe këto janë disa nga arsyet se përse Tour de France konsiderohet kulmi për çdo pjesëmarrës. Një turne i ngjashëm me Kupën e Botës në futboll, ndoshta edhe më shumë për këtë sport. 4500 ishin njerëzit e angazhuar në organizim ndërsa në garë morën pjesë 198 çiklistë dhe 300 njerëz stafi që i mbështetën në çdo kilometër. 15 ishin anëtarët e jurisë së garës ndërsa në total u përshkruan 3540 km në 21 etapa. Gjermani, Holandë, Belgjikë dhe Francë, këto janë vendet ku shkeli gjurma e këtij sezoni, ndërsa etapa më e gjatë ishte e 19-ta me 222.5 km. 5 ishin etapat gjysmëmalore dhe po kaq malore, ndërsa për herë të parë turi shkeli në 10 qyteza të ndryshme.

635 qytete të viziutara, 2100 zona të banuara, ndërsa çiklistët u ngjitën deri në 2642 metra lartësi në majën Col du Galibier. 7 aeroplanë të rezervuar për udhëtimet e gjata, më shumë se 500 hotele 10 mjekë, 7 infermiere po kaq ambulanca dhe 2 makina të ndihmës së shpejtë. Për të arritur kushte ideale sigurie u angazhuan 50 anëtarë të xhandërmarisë, 3 mijë agjentë dhe 12 policë me kohë të plotë. Për këtë eveniment ishin akredituar 2 mijë gazetarë, 91 agjenci fotografike, 600 media, 301 gazeta dhe 94 televizione. Gara u transmetua drejtëpërdrejtë në 190 vende të ndryshme të botës me 105 orë në total. Një sipërmarrje vërtet e pakrahasueshme pasi Tour de France është Tour de France.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top