• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Statistikat e “çmendura” të Tour de France

Dorina

Kf Kukēsi
Staff member
Administrator/e
VIP i Forumit
Mesazhe
11,686
Mosha
26
Location
Tiranë
Tashmë që Turi i Francës është mbyllur zyrtarisht me suksesin e katërt të Chris Froome, është koha për të bërë një përmbledhje të shkurtër të këtij evenimenti që shkon përtej përmasave sportive.

Evenimenti çiklistik 104-vjeçar është unikal në përmasa dhe i pakopjueshëm në organizim dhe këto janë disa nga arsyet se përse Tour de France konsiderohet kulmi për çdo pjesëmarrës. Një turne i ngjashëm me Kupën e Botës në futboll, ndoshta edhe më shumë për këtë sport. 4500 ishin njerëzit e angazhuar në organizim ndërsa në garë morën pjesë 198 çiklistë dhe 300 njerëz stafi që i mbështetën në çdo kilometër. 15 ishin anëtarët e jurisë së garës ndërsa në total u përshkruan 3540 km në 21 etapa. Gjermani, Holandë, Belgjikë dhe Francë, këto janë vendet ku shkeli gjurma e këtij sezoni, ndërsa etapa më e gjatë ishte e 19-ta me 222.5 km. 5 ishin etapat gjysmëmalore dhe po kaq malore, ndërsa për herë të parë turi shkeli në 10 qyteza të ndryshme.

635 qytete të viziutara, 2100 zona të banuara, ndërsa çiklistët u ngjitën deri në 2642 metra lartësi në majën Col du Galibier. 7 aeroplanë të rezervuar për udhëtimet e gjata, më shumë se 500 hotele 10 mjekë, 7 infermiere po kaq ambulanca dhe 2 makina të ndihmës së shpejtë. Për të arritur kushte ideale sigurie u angazhuan 50 anëtarë të xhandërmarisë, 3 mijë agjentë dhe 12 policë me kohë të plotë. Për këtë eveniment ishin akredituar 2 mijë gazetarë, 91 agjenci fotografike, 600 media, 301 gazeta dhe 94 televizione. Gara u transmetua drejtëpërdrejtë në 190 vende të ndryshme të botës me 105 orë në total. Një sipërmarrje vërtet e pakrahasueshme pasi Tour de France është Tour de France.
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top