Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Sulmet kibernetike, SHBA shpërthen me akuza ndaj Rusisë

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,936
hakerr.jpg
Shtetet e Bashkuara janë duke akuzuar për herë të parë Qeverinë ruse për një fushatë të vazhdueshme të sulmeve kibernetike, për të cilën kanë thënë se është duke shënjestuar rrjetin e energjisë, sistemin e ujit dhe pjesën tjetër të infrastrukturës.

Ky njoftim i sigurisë amerikane është publikuar më 15 mars, derisa në të thuhet se hakerët e Qeverisë ruse janë duke synuar që të ndërhyjnë në disa sektorë për të cilët konsumatorët amerikanë kanë nevojë çdo ditë.

Industritë e sulmuara nga marsi i vitit 2016 përfshijnë energjinë, sistemin bërthamor, ujin, aviacionin dhe fushën e prodhimit, është thënë në njoftim.

Këto shkelje të hakerëve rusë janë përmendur nga Departamenti amerikan i Thesarit si një nga arsyet e vënies së pakos së re të sanksioneve ndaj Rusisë më 15 mars.

Zyrtarët amerikanë po ashtu kanë thënë se besojnë që ushtria ruse ka kryer sulmet kibernetike me virusin “NotPetya” në qershor të vitit 2017, i cili ka shkaktuar dëmet më të mëdha financiare në historinë e biznesit global.

Virusi NotPetya është shpërndarë në gjithë botën, duke paralizuar punën e shumë pajisjeve kompjuterike.

Ky sulm ka rezultuar me humbje të miliarda dollarëve në industritë e anijeve, tregtisë, kujdesit shëndetësor dhe industrive të tjera, ka shtuar Departamenti amerikan i Thesarit.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.