Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

SuperDielli

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Screen-Shot-2018-01-03-at-11.08.58.jpg

Ashtu si në një stafetë kozmike, SuperHëna i lë vendin SuperDiellit, i cili sot arrin diametrin maksimal të dukshëm në të gjithë vitin. Toka ndodhet në fakt në pikën e afërsisë maksimale me Diellin, dhe si pasojë disku i yllit tonë shfaqet pak më i madh se zakonisht.

Këtë ngjarje astronomike e “përshëndesin” edhe yjet e parë që bien për 2018, ose Kuadrantidët, që arrijnë kulmin pikërisht në natën mes 3 dhe 4 janarit, por që “trazohen” nga Hëna. “Toka arrin afërsinë më të madhe në orën 6.34, në distancë 147.1 milionë kilometra nga Dielli, ose 2.5 milionë kilometra më pak se sa distanca mesatare”, shpjegon astrofizikani Gianluca Masi.

Distanca mes Tokës dhe Diellit nuk është gjithmonë e njëjtë “sepse planeti ynë lëviz në një orbitë eliptike, pra pakëz e shtypur dhe distanca nga Dielli – shton Masi – lëviz nga minimumi në maksimum të largësisë, që do të arrihet në 6 qershor, kur Toka do të gjendet 152.1 milionë kilometra larg Diellit”.

Në këto momente, Dielli shfaqet 2% më i madh se sa mesatarja dhe, sipas astrofizikanit.

MIrëseardhjen SuperDiellit do ia japë shiu i meteorëve të Kuadrantidëve “emri i të cilëve, sipas Masit, na kujton një konstelacion të zhdukur, ai i Kuadrantit, që është hequr prej hartave qiellore dhe që ndodhej mes yjësive të Herkulit, Dragoit dhe Arushës së Madhe”.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.