Te gabosh eshte njerzore,te kerkosh falje eshte virtyt i pak njerezve.!

Anabela

~ReSpEcTeD__MeMbEr~
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,502
Mosha
28
Te besh gabime eshte njerzore,dhe eshte nje mundesi per tu rritur me perulesi dhe te kuptosh
qe jeta eshte nje testim i vazhdueshem permes
te cilit mesojme te jetojme.

Sidoqofte,eshte mire te shoqerosh secilin gabim,
cdo pavemendje ose shkelje me nje "me fal".
Nje virtyt qe pak njerez e kane,
por qe duhet zbuluar shume.

PSE NA KUSHTON KAQ SHUME TE KERKOJME FALJE???

Te gabosh eshte njerzore dhe te gjitha qeniet njerzore jane mrekullisht te gabueshme.
Por gabimi nuk eshte domosdoshmerisht,
dhe exkluzivisht dicka negative.
Eshte e nevojshme te vleresoni gabimet,
te jeni ne gjendje te nxirrni nje mesim.
Gabimi eshte nje ftese e drejtperdrejte per tu permiresuar.

Eshte pikerisht kjo faze ne te cilen femijet zhvillojne mekanizma te ashper mbrojtes,
per te maskuar gabimet,
Per te shmangur berjen e tyre te dukshme dhe mbrojtjen e vetevleresimit te tyre.

Hapet nje rreth vicioz:
nese nuk jam me gjendje,dhe nuk dua ta shoh gabimin,
Ateher nuk kam arsye te kerkoj falje.

Falja origjinale,ajo qe ju trajton dhe ju afron,
eshte mbi te gjitha nje vendim i qarte per te qen i guximshem,duke njohur gabimet i tregoni personit tjeter qe jeni te vetedijshem per ate qe keni shkaktuar.😊😊
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Jetmira

Kontributor
Mesazhe
10,512
Location
Askund
Në fakt nuk na lejon ajo copa e krenarisë për ta ulir hunden,per ta pranuar gabimin e per te kerkuar faljen.
Nuk ka ndonje gje te keqe kur kerkon falje,per shkak se ke lenduar dike me fjalet apo me sjelljet e tua.
E marrim per keq kte punen e me fal,dhe nuk lejojm te shfaqim anen e humaneve.
Virtytet na bejne njerez.
 

Dejv

....
ANETAR ✓
Mesazhe
1,702
Location
Ireland
Shpesh her veme krenarin para njerzillikut.. themi qe un skerkoj falje sepse me ulet autoriteti dhe pastaj vuajm pasojat si qeni ne shi.
 

Anabela

~ReSpEcTeD__MeMbEr~
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,502
Mosha
28
Dhe kur fal shpesh te perdorin si ajo lecka qe fshin kepucet.....
Kjo varet nga kapaciteti i x person. Qe do te thot...
As qe ja ka iden se cfare do te thot me fal.
 

Rüya

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
378
Sa mirë është kur tjetri ndërgjegjësohet për gabimin e tij dhe kërkon falje, jo vetëm që ndihet më qetë me veten e tij por gjithashtu tregon respekt për personin tjetër.
Sigurisht që kërkimi i faljes duhet të ketë sinqeritet.
 

Free`dahhh

Anteee Geiaaaa ✋🏼
PRINCESS
Mesazhe
3,682
O kerko falje sa tdush. Si ta kesh bo gabimin. Un nuk t’fali . Kshuqe mendoje mir 😊. Krenarin se shkeli as per familjen time😉
 

Free`dahhh

Anteee Geiaaaa ✋🏼
PRINCESS
Mesazhe
3,682
As unë nuk di të fal! Por personat që dinë të kërkojnë falje kanë vlera, s'duhet mohuar.
Po sigurisht. Por faji kur nuk behet pa dashje. Sepse nuk jemi ne nje moshe per te gabuar padashje. Te kerkuarit falje ja vleresoj , por falje nuk i dhuroj😊
 

Mosuhallakat

NEVER GIVE UP
ANETAR ✓
Mesazhe
2,042
Njerzit e dobt nuk din te kerkojn falje e si rrjedhoje as te falin.
Te gabosh eshte njerzore por me qen realist edhe gabimi i ka limitet dhe llogjiken e tij!
Gjithsesi me e rendsishme sesa nje kerkim faleje eshte te mesosh nga gabimi , kjo eshte falja me e madhe per personin.
 
Top