• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Të humbni 4 kg për 10 ditë

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP i Forumit
Mesazhe
3,588
Humbja e peshës varet nga disa faktorë mes të cilëve, mosha, aktiviteti metabolizmit dhe stili i jetës. Por shumë prej nesh kërkojnë të kenë një trup të bukur e të shëndetshëm në një kohë të shkurtër. Por sot do të flasim për një sërë menush dhe këshillash që mund t’ju ndihmojnë të bini 4 kg për 10 ditë. Bëhet fjalë për një dietë të ekulibruar dhe që nuk rrezikon shëndetin. Si thoni? Do e provoni? Mbani shënim!
Si fillim këto janë pijet e ndaluara
Pijet alkoolike
Pijet me sheqer, apo dhe pak sheqer
Pijet e gazuara
Pije në formë pluhuri
Sheqer i rafinuar
Salçiçet
Miell i rafinuar
Të rekomanduara
Uji dhe çajrat bimorë
Uji i vakët me limon
Këto janë mundësitë e zgjedhjes për këtë dietë 10 ditore
Mëngjes

Opsioni 1: Një tas kos i skremuar, ose një sanduiç me proshutë dhe djathë pa yndyrë dhe një mollë
Opsioni 2: Një tas me qumësht vegjetal, katër biskota integrale dhe djathë i skremuar, një portokall.
Opsioni 3: Një filxhan çaj bimor, dy feta toste me bukë integrale, djathë i skremuar dhe një mollë.
Opsioni 4: Një gotë me lën portokalli të saposhtrydhur, një fetë me bukë integrale me proshutë dhe një frut sipas dëshirës.
Dreka
Opsioni 1: Gjysmë pjate sallatë lakër e bardhë apo e kuqe, me vaj ulliri, një racion i vogël peshk ton dhe dy vezë të ziera.
Opsioni 2: një tas me sallatë frutash të ndryshme, një racion gjoks pule e pjekur.
Opsioni 3: Një racion kunguj të zier me salcë domatesh natyrale, copa djathi dhe erëza.
Opsioni 4: Një racion prej 150 gram peshk i pjekur në skarë dhe sallatë e përzier me domate, marule dhe qepë.
Mesvaktet për mëngjes e pasdite
Opsioni 1: Një tas kos i skremuar me fara chia.
Opsioni 2: Një copë tortë pandispanjë dhe një çaj bimor.
Opsioni 3: Një racion sallatë frutash dhe një gotë qumësht i skremuar ose vegjetal.
Opsioni 4 Një gotë qumësht i skremuar ose vegjetal dhe një fetë bukë integrale me reçel pa sheqer.
Darka
Opsioni 1: Një racion gjoks pule i pjekur në skarë, 4 veta kungull i zier dhe gjysmë domate
Opsioni 2: Një racion i vogël i mishit të kuq dhe një sallatë mikse.
Opsioni 3: Një omëletë me kërpudha të skuqura dhe qepë.
Opsioni 4: Gjoks pule në kuba dhe një racion i vogël me oriz integral
Opsioni 5: Një tas me supë pule ose perimesh

Dietë-696x464.jpg
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Ledia

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
2,139
Humbja e peshës varet nga disa faktorë mes të cilëve, mosha, aktiviteti metabolizmit dhe stili i jetës. Por shumë prej nesh kërkojnë të kenë një trup të bukur e të shëndetshëm në një kohë të shkurtër. Por sot do të flasim për një sërë menush dhe këshillash që mund t’ju ndihmojnë të bini 4 kg për 10 ditë. Bëhet fjalë për një dietë të ekulibruar dhe që nuk rrezikon shëndetin. Si thoni? Do e provoni? Mbani shënim!
Si fillim këto janë pijet e ndaluara
Pijet alkoolike
Pijet me sheqer, apo dhe pak sheqer
Pijet e gazuara
Pije në formë pluhuri
Sheqer i rafinuar
Salçiçet
Miell i rafinuar
Të rekomanduara
Uji dhe çajrat bimorë
Uji i vakët me limon
Këto janë mundësitë e zgjedhjes për këtë dietë 10 ditore
Mëngjes

Opsioni 1: Një tas kos i skremuar, ose një sanduiç me proshutë dhe djathë pa yndyrë dhe një mollë
Opsioni 2: Një tas me qumësht vegjetal, katër biskota integrale dhe djathë i skremuar, një portokall.
Opsioni 3: Një filxhan çaj bimor, dy feta toste me bukë integrale, djathë i skremuar dhe një mollë.
Opsioni 4: Një gotë me lën portokalli të saposhtrydhur, një fetë me bukë integrale me proshutë dhe një frut sipas dëshirës.
Dreka
Opsioni 1: Gjysmë pjate sallatë lakër e bardhë apo e kuqe, me vaj ulliri, një racion i vogël peshk ton dhe dy vezë të ziera.
Opsioni 2: një tas me sallatë frutash të ndryshme, një racion gjoks pule e pjekur.
Opsioni 3: Një racion kunguj të zier me salcë domatesh natyrale, copa djathi dhe erëza.
Opsioni 4: Një racion prej 150 gram peshk i pjekur në skarë dhe sallatë e përzier me domate, marule dhe qepë.
Mesvaktet për mëngjes e pasdite
Opsioni 1: Një tas kos i skremuar me fara chia.
Opsioni 2: Një copë tortë pandispanjë dhe një çaj bimor.
Opsioni 3: Një racion sallatë frutash dhe një gotë qumësht i skremuar ose vegjetal.
Opsioni 4 Një gotë qumësht i skremuar ose vegjetal dhe një fetë bukë integrale me reçel pa sheqer.
Darka
Opsioni 1: Një racion gjoks pule i pjekur në skarë, 4 veta kungull i zier dhe gjysmë domate
Opsioni 2: Një racion i vogël i mishit të kuq dhe një sallatë mikse.
Opsioni 3: Një omëletë me kërpudha të skuqura dhe qepë.
Opsioni 4: Gjoks pule në kuba dhe një racion i vogël me oriz integral
Opsioni 5: Një tas me supë pule ose perimesh

View attachment 15756
Ti haj une keto qe ka kjo djete me siguri per 1 jave kap 70 kg
 

S!rena

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
48
Me thuaj dietat qe ke ndjek?

Shiko per nje jave te siguroj une qe mund te humbasesh deri ne 2,5 kg ,pra per dy jave ti i ke humbur kilet qe do...E vetmja gje qe duhet te besh eshte te hash sallatra jeshile (marule,spinaq,barishte) me peshk,mish lope (berxolle) dhe gjoks pule por pa kripe...sigurisht edhe uje deri ne 2 litra ne dite...
 

LUCKY-STRIKE

*I'm Unique And You Liked To Stay Away*
Staff member
Moderator/e
Princesha Forumit
Mesazhe
3,883
Mosha
27
Une jam perfekt sme duhet dieta 56kg
????
 

LUCKY-STRIKE

*I'm Unique And You Liked To Stay Away*
Staff member
Moderator/e
Princesha Forumit
Mesazhe
3,883
Mosha
27
Ajo ta than trunin
??????
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP i Forumit
Mesazhe
3,588
don me hum 20 kile per 2 jave ??
eshte e thjeshte
25 km vrap ne dite ane detit ne dreke
i veshur me rroba te trasha sportive

<< kujdes mos hymi te nxehte ne uje se rrezikoni atak kardiak >>
 

Miranda

Anëtare forumi
Princesha Forumit
Mesazhe
4,411
Mosha
23
Mos u merrni me dietat humb 10kg brenda javes e brenda mujit,pasi nuk humbi kg po humbni lengje.
Te shendoshesh dhe te dobesohesh jan procese graduale.
Ju sugjeroj te hani mengjesin,pasi mengjesi juu ndihmon te dobesoheni.
E keni vene re kur ii tejkalon vaktet ha nje vakt sa per tre.
Mund te perdorni sallatra,sup me perime pasi ju ndihmon.
Perdorni edhe 2ose 3feta buk ne nje vakt në fillim te dietes,e me pas e largoni gradualisht.
Beni ushtrime vrap,ose ecje pasi keni me shum shance te dobesoheni.
Mos pini limon uthull limoni pasi ua shkaterron stomakun.
Njerezit i perdorin per dobsim por nfakt se kuptojn se shkaterrojn veten.
 
Reactions: Iva
Top