Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Teleskopi hapësinor ka zbuluar 2200 planete, disa mund të ngjashëm me Tokën

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Teleskopi hapësinor ka zbuluar 2200 planete, disa mund të ngjashëm me Tokën​


NASA: Teleskopi hapësinor ka zbuluar 2200 planete, disa mund të


Qindra trupa qiellorë të zbuluar janë planetë më të vegjël, disa prej të cilëve mund të jenë të ngjashëm me Tokën. Teleskopi hapësinor TESS i NASA-s, ka zbuluar mbi 2,200 planetë të mundshëm që nga fillimi i misionit të tij në vitin 2018.

Në të vërtetë pritej të gjente rreth 1,600 planetë brenda dy viteve të para. Qindra trupa qiellorë të zbuluar janë planetë më të vegjël, sipas NASA-s, disa prej të cilëve ka të ngjarë të ngjajnë me Tokën. Gjetjet më të jashtëzakonshme përfshijnë “Mini-Neptune”, Pi Mensae c ose planetin shkëmbor TOI-700 d, i cili është vetëm 100 vjet dritë larg Tokës dhe është në zonën e banueshme përreth yllit të saj.

Bëhet fjalë për një planet ngjashëm me madhësinë e tokës. Nga ana tjetër, LHS 3844 b është një “super-tokë e nxehtë” mbi të cilën një vit zgjat 11 orë. NASA vlerëson temperaturat e sipërfaqes deri në 531 gradë Celsius. Ky planet ndodhet rreth 50 vite drite nga Toka.
Mbetet të shihet nëse 2200 apo më shumë zbulime mund të konfirmohen. Deri më tani, vetëm 120 planetë janë certifikuar.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.