Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Testi i Sokratit kundër thashethemeve

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,070
1633260444461.png


Një ditë, një i njeri erdhi te filozofi i madhe dhe i tha: "A e dinë se çfarë kam dëgjuar për mikun tënd?"

"Prit një minutë", u përgjigj Sokrati. "Para se t’më thuash atë që ke dëgjuar, duhet t’i nënshtrohesh një testi të vogël i cili quhet “filtri i trefishtë për thashetheme.”

"Filtër i trefishtë?", u çudit fqiu.

"Ashtu është", vazhdoi Sokrati. "Para se t’më thuash atë që ke dëgjuar për mikun tim, dua të ndalemi dhe të filtrojmë atë që ke për t’më thënë. Atë do ta bëjmë përmes filtrimit të trefishtë. I pari është filtri i së vërtetës. A je absolutisht i sigurt se ajo që ke ndërmend t’më thuash është e vërtetë? "

"Uh, jo", tha njeriu. “Në fakt unë vetëm kam dëgjuar për këtë ..."

"Mirë", tha Sokrati. "Pra, ti nuk e di nëse ajo është e vërtetë apo jo. Tani do të provojmë filtrin e dytë, atë të mirësisë. Atë që dëshiron t’më thuash për mikun tim, a është diçka e mirë? "

"Uh, jo, përkundrazi."

"Pra," vazhdoi Sokrati: "Deshe t’më thuash diçka të keqe për mikun tim, por nuk je i sigurt nëse është e vërtetë apo jo. Mirë, do të vazhdojmë, ndoshta do ta kalosh testin, sepse ka mbetur edhe një filtër: Filtri i dobisë. Atë që dëshiron t’më thuash për mikun tim, a është e dobishme për mua? "
" Uh, jo... të them të drejtën, nuk ke aspak dobi prej saj..."

"E pra," përfundoi Sokrati, "Nëse ajo që deshe t’më thuash për mikun tim nuk është as e vërtetë, as e mirë, e as e dobishme, pse atëherë unë duhet të të dëgjoj?"
 
"E pra," përfundoi Sokrati, "Nëse ajo që deshe t’më thuash për mikun tim nuk është as e vërtetë, as e mirë, e as e dobishme, pse atëherë unë duhet të të dëgjoj?"


Është i trishtë fakti, kur thashethëmet meren për të vërteta dhe u besohet. Si thot populli: “fjala e keqe e shemb një kala”
Lakmi njerëzit që nuk bien pre e thashethëmeve. Por, kjo kërkon një mendje të fortë si të Sokratit.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.