Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje te ndryshme Islame

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,070
"Kur ti sheh njerëzit duke te braktisur ne kohe te vështira, dije se Allahu po dëshiron me marr përsipër çështjen tënde"

Shejh Muteveli Sharavi, Allahu e meshirofte


61214520_384399882172632_3945254737883955200_n.jpg
 
Eshte pyetur nje dijetar per nje njeri qe bënë shumë adhurime ndaj Zotit, mirepo ai pergojon njerezit, Ai tha:Ndoshta atë njeri e ka nenshtruar Zoti qe te punoj per te tjeret.
(( Pergjigje e dhimbshme, meditojeni.)).

61362041_384142398865047_4254398306232303616_n.jpg
 
I derguari i Allahut ka thene:
" Më i dashuri tek une dhe më afër meje Ditën e Kijametit është ai që ka moral më të lartë, kurse më i urrejtur tek unë dhe më larg meje Ditën e Kijametit janë llafazanët, mburracakët që me gojën plotë flasin fjalë që nuk i kuptojne njerëzit dhe dashalavdët kryelartë”
 
I derguari i Allahut ka thene:
" Më i dashuri tek une dhe më afër meje Ditën e Kijametit është ai që ka moral më të lartë, kurse më i urrejtur tek unë dhe më larg meje Ditën e Kijametit janë llafazanët, mburracakët që me gojën plotë flasin fjalë që nuk i kuptojne njerëzit dhe dashalavdët kryelartë”

Mundesisht kur ke hadithe/thenje te Profetit Muhammed a.s. , i poston tek tema perkatese xD
 
Sikur ta dije qe si Allahu merret dhe i regullon ceshtjet tua per ty,do te te cahej zemra nga dashuria ndaj tij.

Imam Shafiu r.a.
 
Zemra ime eshte e qet,duke ditur qe cka ka qen e shkruar per mua,nuk do te humbas kurr,dhe cka me ka humburr nuk ka qen e shkruar per mua.

Imam Shafiu
Zoti qoft i knaqur me te.
 
"Le të kthehet çdo njëri prej nesh tek zemra e tij në orën e vetmisë dhe le ta pyes atë sepse ajo do ta orientojë për çdo gjë. Allahu xh.sh ia ka dhuruar zemrave tona një gjë që ia mundëson që të mos gabojë dhe të mos devijojë e ajo është natyrshmëria ''.
 
Me keq eshte ti humbesh shpresat ndaj meshires se Allahut,se sa te mekatosh.

IBEN UTHEJMIN
 
Shenja me e vogel e dashuris eshte,asnjeher mos e harosh

te dashuren.

IBN KAJJIMI
 
Nuk eshte fatkeqsi me jetu gruaja e vetme,fatkeqsi eshte me jetu e vetme nz prezenc te burrit

E HUAZUAR
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.