Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje te ndryshme Islame

Jeta pa babë është njejtë sikur të qëndruarit në mes të dhomës, pa mos u mbështetur në diçka.

Hoxhë Sinan Rushiti
 
"Nuk ka mundësi ta duash dikë, e të mos permallohesh për të."

Ibn Kajjim
 
"Bëju mirë të tjerëve, ashtu si të ka bërë mirë ty Allahu"

El Kasas, ajeti 77
 
"Mos e tradhto atё qё tё beson, edhe nёse ai ty tё tradhton; as mos ia shpalos sekretet atij, edhe nёse ai tuat i shpalon!"

-Aliu r.a.

1.jpg
 
?
E planifikuan vrasjen e Jusufit, alejhi selam, por ai nuk vdiq.
Pastaj e shitën atë që të jetë rob...por u bë mbret...!
?

?
Merre jetën me qetësi; mos u dëshpëro nga urrejtja e të bëmat e njerëzve, sepse caktimi i Allahut është mbi dëshirat e të gjithëve.

"Kur vendos diçka, Ai vetëm thotë për të: “Bëhu!” - dhe ajo bëhet.” (Ali Imran: 47)
 
Grada e mendjes së një njeriu kuptohet nga pyetja që bën.
( Umer bin Hattab el-Faruk r.a. )
 
Ahmed Shewki, në një prej thënieve të tij, thotë: Jam larguar prej disa njerëzve edhe pse i kam dashur shumë. Këtë e kam bërë ngase kam parë se zemra e tyre po e kërkon largimin tim.
Po, jam përmalluar dhe mallëngjyer për ta por, nuk jam kthyer prapa!
Unë e kam vënë nderin dhe krenarinë time mbi mallin dhe dashurinë për ta.
Çdoherë kam dëshirë që të kthehem tek ta por, këmbët e mia nuk janë në gjendje që të shpien atje pasi që duhet ecur rrugës së poshtërimit.
Mirëmëngjes miq, mos lejoni që miqësia dhe raporti mes jush dhe të tjerëve të kërkoj një gjë të tillë. Pra, mos lejoni që poshtërimi të jetë kriter për të mbajtur njerëzit afër vetes.


198880648_835128510433098_74661263456121676_n.jpg
 
Zgjidhni fjalet tuaja me kujdes ,sepse me vone keni per ti ngren ato.
 
Injorimi eshte hakmarje elegante
Dhe lemoshe rrjedhese,per te pasjellshmit.
 
Mos i gjykoni zgjedhjet e tjerve kur nuk i dini arsyet.
 
107920899_630503557562262_5465293331249870828_n.jpg
 
Zemra ime është e qetë duke e ditur se çka është e shkruar për mua nuk do të më humbas kurrë dhe çka më ka humbur nuk ka qenë e shkruar për mua.

|Imam Shafiu|
 
"Ajo që është e jotja do të të gjejë gjithmonë."


| Aliu رضي الله عنه |
 
Mos mendoni kurre se heshtja eshte harrese, sepse toka eshte e heshtur por brenda saj ka mijera vullkane
 
Ata qe hidherohen per dynja me vellaun , ata tregojne se rober te kujt jane

Hoxhe Rexhep Memishi Allahu e Ruajte.
 
Avulli I detit të kripur ngrihet në qiell për tu kthyer sërish shi i ëmbël. Leje shpirtin të drejtohet nga qielli dhe shikoje si bëhet.

• Ibn Kajjim el Xheuzije
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.