Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje te ndryshme Islame

O Zoti im,në mëshirën Tënde shpresoj,mos më lër të mbështetem në vetvete as sa një lëvizje syri dhe ma përmirëso gjendjen time.Ska të adhuruar tjetër përveç Teje...
 
"Lajmëroji robërit e Mi (o Muhamed) se, vërtet, Unë jam Falësi i madh, Mëshirëploti."

Surja el-Hixhr 49.
 
Nëse do të jesh i fortë, mbështetu tek Allahu,
jo tek njerëzit.
 
"Nuk kam parë dike që të ketë folur për njerëzit e të mos ketë rënë edhe vet."
Imam Ahmedi
 
201814506_10160830197849256_1676191740270052627_n.jpg
 
"Në kohet e meparshme njerezit benin vepra te mira, por nuk tregonin. Pastaj filluan te benin vepra te mira dhe ti tregonin. Ndersa tani nuk bëjnë, vetëm tregojnë."

(Umer ibn Haris )
 
Standerdet e shokut te mire sipas Sufjan Theuriut: Te jete i besueshëm dhe i mirë nga i cili vazhdimisht përfitoj, nëse jam në gabim më përmirëson dhe më korigjon, ndërsa në qoftëse jam mirë më inkurajon dhe shtyne e më stimulon.
 
Heshta eshte ne nje forme pjes e dituris,por shum pak njerez e kuptojne ate.

Ebu Derda.
 
212189194_4180129645358606_5313359729214477946_n.jpg
 
Kur Aliu r.a. ishe halif ( prijës i muslimanëve), e patën pyetur se sa shokë kishte.
Ai ishte përgjigjur se atë kohë, ishte në pozitë të mirë sociale e nuk mund t’i dinte shokët, se të gjithë i deklaroheshin për dashamirë, kishte thënë që shokët mund t'i dallosh veç atëherë kur të ngushtohet dynjaja.
 
“Mos u shqetëso nëse të vije ndonjë shigjetë vdekjeprurëse pas shpine nga ndonjë nga njerëzit më të afërm ndaj zemrës tënde sepse me siguri që do të gjesh dikën që do të ta heqë shigjetën, do të ta kthejë jetën dhe lumturinë”.

Ibrahim El-Fekij, Allah xh.sh mëshiroftë
 
Fjalët e botës janë si gurët! Nëse i mbart mbi shpinë do ta thejnë kurrizin! Nëse i vë nën këmbë, ti do të ngrihesh fitues!
(Imam Shafiu r.a.)

67334661_411878796091407_2892511339706580992_n.jpg
 
“Nuk ka diçka me të rënde për Iblisin së sa fjala: La ilahe il-lAllah”
Sufjan ethTheuriu, Allahu e mëshiroftë
(Sijeru Alamu Nubela 7/26)
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.