Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje te ndryshme Islame

Tek Allahu do të gjykohesh qysh t'njeh Allahu, e jo qysh t'njohin njerëzit.

Hoxhë Enis Rama

Ndegjon ndonjehere ligjerata ?
 
Hakimi i ka thënë birit të tij: O biri im, në jetën tëndë mos lësho pe në tri gjëra.
Haje ushqmimin më të shijshëm
Flej në shtratin më të mirë
Jeto në shtepinë me të bukur.
Biri tha: ne jemi të varfër, si të arrij atë
Hakimi tha: nese han vetëm kur je i uritur, ai do jetë ushqimi më i shijshëm.
Nese punon shumë, dhe bjen në gjumë i lodhur nga puna, ai do jetë shtrati më i mirë. Nese sillesh mirë me njerëzit do i pushtosh zemrat e tyre dhe ai do jetë vëndbanimi më i mirë për ty.

Përkthim

142811164_245949306911735_8610463632171585300_n.jpg
 
Pasoje të keqen me të mirë, që ta fshijë
atë, dhe trajtoji njerëzit me sjellje të mirë.

(Ahmedi:21988)
 
Ibën Rexhebi (Allahu e mëshiroftë!) ka thënë: "Çdo gjë që rëndon besimtarin, dhe çdo vështirësi që i bie hise, ajo për të është pastrim prej gjynaheve".
 
Me shume e preferoj mekatarin qe ndihet keq per shkak te gjynahut qe e ka bere, se vepermirin i cili krenohet me veprat e tij!

Ali ibn Ebi Talib r.a.
 
If you feel confused when you need to take a decision, ask ALLAH to guide you to the right choice & don’t stress yourself. ALLAH knows best.
 
Ujku femëror (ulkonja) e quajtur:
‘Sarhana’, kur gjen partnerin e jetës, jeton me të gjithë jetën dhe nuk e zëvendëson me një tjetër edhe pas vdekjes. Ujku mashkull nuk çiftëzohet me një femër tjetër kur lidhet me gruan, që të mos përzien pasardhësit e tij. Në këtë ai është edhe më i kujdesshëm se njerëzit.
Gjithashtu ujqërit nuk i lënë prindërit kur të plaken sepse ujqit pleq nuk mund të sigurojnë ushqimin. Ujqërit e rinj gjuajnë dhe sjellin gjahun e tyre ku e ndajnë ushqimin me prindërit pleqë dhe këlyshët e rinj.
Një tjetër informacion:
Ujku është krijesa e vetme që mund të vrasë xhindët. Pra beduinët ujqërit i quajnë: ‘raca e mbretërve’.
Pse thuhet se është si ujk?!
Sepse ujku është i veçant?
Informacione që mund të mos i dimë për ujkun:
1. Nuk ha kurrë një kufomë.
2. Ai është nga Sabaa dhe nga dinastia e mbretërve të kafshëve.
3. Kur nuk ndodh që ujku të bëjë një incest, do të thotë se ai nuk martohet me nënën ose motrën e tij si kafshët e tjera.
4. Besnikëria e burrave ujqër ka kulmin, dmth martohet me një lupus për tërë jetën, kështu vepron edhe femra.
5. Ujku i njeh saktë fëmijët e tij, sepse krijohen nga një nënë dhe një baba. Në rast të vdekjes së bashkëshortit, vajtimi do të mbahet nga të mbeturit për të paktën tre muaj, dhe mund të zgjasë një vit i tërë i shoqëruar deri me vetëvrasje, por disa bashkëshorte mund dhe mbijetojnë.
6. Ujku quhet djali i lokalit sepse është kafsha e vetme që justifikon dhe i zëvendëson prindërit pasi të kanë arritur pleqërinë dhe pamundësinë për tu përshtatur me tufën në gjueti, prandaj prindërit rrinë në strofull, kurse fëmijtë gjuajnë dhe i ushqejnë ata. Kur e thërrasin një burrë si ujkë shpresojnë se do t’i bartë cilësitë e ujkut si guximi, besnikëria ndaj tufës, besnikëria ndaj gruas, shëtitja nga dhimbjet, vetëvlerësimi dhe dashuria ndaj prindërve.
7.Ujku kur bie në kurth nuk mendon të ikë por pergatitet për luftë.
Informacion i vlefshëm dhe me të vërtetë ne nuk dimë shumë. Edhe pse fëmijëve u themi në disa situata, ti je ujk pa njohuri reale për cilësitë e tij.
Qoftë lavdëruar Allahu, Krijuesi që i dhuroi këto cilësi të bukura te kafshët.

FB_IMG_1633287149100.jpg
 
Ibn Mesudi, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, ka thënë: "Kujt i jepen tri gjëra, i është dhënë risku më i mirë i dynjasë dhe i ahiretit: Ai që është i kënaqur me kaderin (caktimin), ai që duron në fatkeqësi dhe ai që lutet në rehati."
 
“Sikur ta dinim se çka flitet për neve në mungesën tonë, atëherë nuk do i buzëqeshnim shumicës së njerëzve". (Gazaliu)
 
"Çuditem me përsonin i cili e di shokun e tij për besnik, këshillues e të dashur, dhe kështu e njeh me dekada.
Pastaj i vie dikush rishtazi, që nuk e njeh mirë, dhe i tregon se shoku i tij i vjetër nuk është edhe aq besnik, dhe se nuk e do sinqerisht.
E ky, i beson!"
Imam Theuriu (Zoti e mëshiroftë!)
 
Nuk ka hajgare me Pejgamberin e Allahut,
Allahu betohet në shpirtin e Muhamedit (ﷺ)
لَعَمْرُكَ
''Betohem për jetën tënde (o Muhamed).'' (Hixhr, 72)
 
“O Zoti im, falmë mua dhe prindërit e mi, si dhe çdo besimtar, që kërkon strehim në shtëpinë time! Fali të gjithë besimtarët e besimtaret”. (Nuh: 28)
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.