Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje te ndryshme Islame

"Gjuha e të mençurit është mbrapa zemrës të tij ndërsa zemra e injorantit është mbrapa mendjes së tij".
Ali Ibn Ebu Talib r.a
 
Nëse nuk jetoni siq besoni, atëherë do të filloni të besoni ashtu siq jetoni.

Omeri r.a.
 
@Ablla mundesisht postoj ku duhet ajetet e Kuranit. Ketu eshte per thenie islame, ajetet e Kuranit jane fjale te Zotit, flm


Tema:

Ka thene imam shafiu r.a: Në ditën e gjykimit zbulohet perdja e veprave të njerëzve, ata nuk gjejnë vepër me të mirë se përmendja e Zotit të Madhëruar, atëherë shumë njerëz të deshpëruar thonë: nuk paska pasur punë me të lehtë se ajo, ah sikur ta përkujtonim Zotin sa më shumë.

Përkthim

FB_IMG_1644962267229.jpg
 
@Ablla mundesisht postoj ku duhet ajetet e Kuranit. Ketu eshte per thenie islame, ajetet e Kuranit jane fjale te Zotit, flm


Tema:

Ka thene imam shafiu r.a: Në ditën e gjykimit zbulohet perdja e veprave të njerëzve, ata nuk gjejnë vepër me të mirë se përmendja e Zotit të Madhëruar, atëherë shumë njerëz të deshpëruar thonë: nuk paska pasur punë me të lehtë se ajo, ah sikur ta përkujtonim Zotin sa më shumë.

Përkthim

View attachment 138637
Ok, faleminderit dhe kerkoj ndjese qe i kam ngaterruar!
 
Mos ju pergjigj personit i cili pyet nga zilia, urrejtja, inati...Sepse ndonese i pergjigjesh me se miri dhe me se qarti, vetem se do ta shtosh urrejtjen e tij, armiqesine dhe ziline


Imam Gazali
 
  • Pëlqej
Reactions: A2.
Aktiviteti eshte armik i mendimit te kote.
 
IBADETET MË TË VLEFSHME!


Allahu i Lartësuar thotë:

"فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ" (الكوثر: ٢)

"Prandaj, ti fal (namaz) për Zotin tënd dhe ther (kurban)". (El-Kevther: 2)


Ibadeti më i vlefshëm i trupit është namazi;

Ibadeti më i vlefshëm i pasurisë është afrimi tek Allahu me flijim e therje (të bagëtisë).

Pikërisht për këtë arsye, Allahu i Lartësuar i bashkoi të dyja këto në këtë ajet!

✍
Ibn Tejmije rahimehullah

275508031_460605365855188_8754695839205792348_n.jpg
 
I sinqerti me Zotin është sikur ai i cili ec mbi rërë, nuk i ndien hapat por i shihen gjurmët.


Abdullah Ibn Mesudi r.a.

276159175_348817053925512_4679184029193105001_n.jpg
 
Do të vijë një kohë kur pozitat e larta do t′u jepen vetëm intrigantëve dhe kur mëkatarët do mbahen për të zgjuar, kurse të drejtët për budallenj. Atëherë lëmosha do shihet si shpenzim i kotë, kujdesi për të afërmit si barrë ose nder dhe përkushtimi si shkas për t′iu mburrur të tjerëve. Atë kohë pushteti do ushtrohet nëpërmjet këshillimit me femrat, vënies së çunakëve në poste të larta dhe drejtimit të administratave nga eunukët.
Thenje nga Imam ' Aliu '
 
" behu i ashper me veten , dhe i but me te tjeret."

( Imam Shafiu , Rahimehullah )
 
" Kush e njeh veten e tij , nuk i bejn dam ato qe thuhen per te."

( Imam Shafiu , Rahimehullah )
 
Njerzit jan sikur librat
Disa na mahnisin me kopertinen qe kan
E disa me permbajtjen qe mbajn.
 
Kur gruaja te xhelozon
Kjo nuk do te thote vetem fakti se ajo te don
Por nenkupton se ti je bere personi qe askush tjeter sduhet ta preke

Dhe kjo eshte nje shkall me lart se dashuria.
 
  • Yll
Reactions: A2.
Asnje helm nuk mund ta vdese nje shpirt pozitiv

Dhe asnje ilac smund ta sheroj nje shpirt negativ.
 
" Kur ke sukses te gjith Gezohen per ty , por kur ke disfate gezohen me te vertete."
 
Dashuria eshte semundje
Dhe ilaci eshte martesa m

e ate qe don

Ibn Kajjimi
 
  • Yll
Reactions: A2.

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.