Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje te ndryshme Islame

Dhe mos gjyko at dhimbje qe nuk e ke ndjer.

Hfz.OMER DAUTI
 
Koha do tju mesoj

IMAM ALIU r.a.
 
Dituria nuk vjen por duhet te shkosh tek ajo.


IMAM MALIK
 
Përcillet se pejgamberi ﷺ ka thënë:"

Vërtetë Allahu i Madhërishmin gjatë natës e mban të shtrirë dorën e Tij për të pranuar pendimin e mëkateve te ditës, dhe e shtrin dorën gjatë ditës për të pranuar pendimin e mëkateve të natës, deri sa të lindë dielli nga perendimi.

?" Transmeton Muslimi.
 
FB_IMG_1623306371613.jpg
 
FB_IMG_1623314355618.jpg
 
FB_IMG_1623321502962.jpg
 
Profeti Muhamed (s.a.s) ka thënë:
“Xheneti ndodhet nën këmbët e nënave.”
 
Dashuria e dobishme është tri llojesh:
- Dashuria ndaj Allahut xh.sh.
- Dashuria për Allahun xh.sh.
- Dashuria për atë që të ndihmon në adhurim ndaj Allahut xh.sh.
Ibn Kajjim

200426312_3881121468684310_945311433631936361_n.jpg
 
FB_IMG_1623760107510.jpg
 
Sikur ta dije sa shpejt të harrojnë njerëzit pasi të kesh vdekur, nuk do të jetoje për të kënaqur askënd tjetër veç Allahut.

[E huazuar]
 
Edhe lutjet apo dua si te doni mund ti quani,kan vleren shum te madhe,dhe secili njeri ka lutje te ndryshme.Lutjet qe ju i beni dhe qe i keni lexu dhe ju pelqejn jane?...
 
O Allah na ruaj prej xhdo gjeje,qe eshte e bukur per syt por helm per zemrat.
 
??O Sunduesi gjithsis mos me le te me mund shejtani te me devijoj me cytjet e tij,o zot me mbro dhe nga vetja ime.
 
Lutje në rastin e pikëllimit:

O Zoti im,unë jam robi Yt e biri i robit Tënd dhe i robëreshës Sate.Balli im është në dorën Tënde.Dispozitat Tuaja mbi mua i pranoj.I drejtë është gjykimi Yt mbi mua.Të lutem me cdo emër me të cilin e ke emëruar Veten Tënde ose që e ke zbritur në librin Tënd,ose i'a ke mësuar dikujt prej krijesave të Tua,ose që e ke mbajtur fshehur në diturinë Tënde.Bëje Kur'ani pranverë të zemrës sime dhe dritë të gjoksit tim.Shëndritje për pikëllimin dhe largim për dëshpërimin...
 
O ti qe ne doren tende eshte gjithcka ,ti qe kur se mbyll deren,ti qe kur se len robin tend keq,te dera jote eshte trokitja ime,me ndihmo dhe kur se di se me duhet ndihma,ne ato caste qe ndajn shkatrimin dhe fitoren,me ndihmo te kap fitoren,e mos me le me te shkatruarit.
 
O Zoti im,kërkoj mbrojtjen Tënde nga brengat dhe dëshpërimi,nga paaftësia dhe dembelia,nga koprracia dhe frika,si dhe nga zhytja në borxhe dhe mundjet e njerëzve...
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.