Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Tinka Kurti

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Tinka Kurti​


Tinka Kurti ( shqip : Tinka Kurti ) (lindur më 17 dhjetor 1932) është një aktore shqiptare. Në 60 vjet ai mori pjesë në mbi 50 filma dhe 150 shfaqje. Ajo është vlerësuar me medaljen Artiste e Popullit Shqiptar .

Informacioni i profesionit
Informacion i pergjithshem
Tinka Kurti
Tinka Kurti.jpg
Emri në
gjuhën amtare
Tinka Kurti (Shqiptare)
Lindja17 dhjetor 1932
Sarajevë
Vendi i natyralizimitshqiptare
KapacitetiAktori
Periudha e akneve1948
të dhëna


Të dhënat biografike​

Ai lindi në Sarajevë , në Bosnje dhe Hercegovinë , e cila në atë kohë ishte pjesë e Jugosllavisë ), nga një baba shqiptar dhe një nënë hungareze. Ai ishte i pari nga katër fëmijët në familje. Në moshë të re familja e saj u kthye në qytetin e Shkodrës , në veri të Shqipërisë , ku ajo kaloi pjesën më të madhe të jetës së saj dhe mori pjesë në teatër që në moshë të re.
Në vitin 1947 u përjashtua nga Shkolla e Arteve në Tiranë dhe nuk mundi të diplomohej. Megjithatë, kjo nuk e pengoi atë të ndiqte një karrierë në aktrim. Paraqitjen e parë në teatër e ka bërë në moshën 16-vjeçare, në një rol të vogël në shfaqjen Dasma Shkodrane (Dasma nga Shkodra). Nga viti 1949 u bë anëtar i Trupës 'Migjeni' në Shkodër me të cilën mori pjesë në mbi 120 shfaqje teatrale duke përfshirë "Gjaku i Arbrit", "Histori Irkutase", "Toka Jonë", "Fisheku në pajë" dhe "Fejesa e Çehovit". ".

Kurti nuk u kufizua vetëm në teatër dhe vendosi të provojë edhe në filma. Ajo u zgjodh për rolin e parë femër në filmin e parë shqiptar 'Tana'. Pasoi një seri shumë e gjatë rolesh filmike, të cilat me të drejtë e bënë atë të konsiderohej një thesar i artit shqiptar. Disa prej tyre ishin e ëma e Pashakos në “Yjet e netëve të të gjatë”, nëna te “Çifti i Fagir”, “Sinjorina Mançini” te “Vajzat me kordele të qwe” dhe gjyshja te “Zemra e Nënës”.
Dy kinema në Tiranë kanë emrin e Tinka Kurtit si dhe shkolla në Lekbibai (një fshat shqiptar në rajonin e Tropojës ).

Edhe sot e kësaj dite, Kourti merr pjesë në aktivitete teatrore dhe befason publikun e saj kudo që shkon. Siç ka thënë ai: “Nuk kam frikë nga pleqëria, as nga vdekja, por kam frikë nga plakja e trurit dhe kur të vijë ai moment, mendoj se do të vdes dy herë. Prandaj dua të punoj” .


Filmografia​

 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.