Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Tregim edukativ: Shakaja e keqe!

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
30,735
1633260044860.png

Me një shaka të keqe, një nxënësi iu ngjit një copë letër mbrapa në shpinë nga shokët e tij të klasës, ku shkruhej "Unë jam budalla".

Të gjithë nxënësit e klasës qeshnin me të gjatë gjithë kohës, për çka ai nuk dinte asgje mbi arsyen e të qeshurave.

Ndërkohë filloi ora e matematikës, mësuesi shkroi një detyrë të vështirë në tabelë.

Askush nuk qe i gatshëm të zgjidh detyrën përveç një nxënësi, këmisha e të cilit kishte letrën.

Kur filloi zgjidhjen e problemit, mësuesi vuri re letrën në shpinën e tij, "Unë jam budalla", megjithatë ai përfundoi zgjidhjen e problemit që kërkonte inteligjencë të lartë...

Më atë rastë mësuesi ju kërkoi nxënësve të duartrokisnin për të dhe hoqi letrën nga shpina e tij, duke i thënë: Duket se ti nuk di për këtë letër dhe atë që shkroi atë!

Pastaj u kthye nga nxënësit, dhe para se të dënoj autorin, i tha dy gjëra:
1. Gjatë gjithë jetës suaj, njerëzit do të vendosin letra (etiketime) me shumë gjëra të shkruara mbi to, me qellim që t‘ju tërheqin sa herë që përpiqeni të përparoni.

Nëse ai do të kishte ditur për letrën, nuk do të mund të arrinte përgjigjen.
E tëra çfarë ju duhet të bëni është ta injoroni atë dhe të dilni përpara të përgjigjeni sa herë që jeta ju lejon.

2. Nuk ka rëndësi sa është numri i miqëve tuaj. E rëndësishme është që në mes tyre të jetë dikush që mund t’i besoni, dikush që heq atë letër që dora juaj nuk e arrinë ta hjek atë.



Halil Avdulli
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.