Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Tregim i shkurter

Socialdisexpert

Social_distance_expert
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shta 2, 2020
Mesazhe
7,207
Nese mblidhni
100 milingona te zeza
dhe 100 milingona të kuqe dhe i vendosni në një tas qelqi asgjë nuk do të ndodhë, por nëse merrni tenxheren dhe e tundëni dhunshëm dhe e vendosni në tavolinë, milingonat do fillojnë të vrasin njera tjetrën.
Milingonat e kuqe mendojnë se milingonat e zeza janë armiqt që i kan sulmuar ndërsa milingonat e zeza mendojnë se milingonat e kuqe janë armiku. Por armiku i vërtetë është ai që e tundë kavanozin.
E njëjta gjë ndodh edhe me ne
Para se të luftojmë njëri tjetrin, duhet të pyesim veten:
Kush e tundë tasin?
Huazim
 
Vendimi i dhënë nga gjykatësi për “hajdutin” e vogël....
Një djalë 15-vjeçar, u kap duke vjedhur në një dyqan në Amerikë. Në një përpjekje për t'i shpëtuar sigurisë, djali gjithashtu theu një raft për sende ushqimore.
Pasi gjyqtari dëgjoi çështjen, ai e pyeti djalin, “A keni vjedhur vërtet diçka?
A keni vjedhur paketimin e bukës dhe djathit?"
Djali u përgjigj me kokën ulur, duke parë pjesën e sipërme të këpucëve,- "Po".
Gjykatësi: "Pse vodhe?"
Djali: "Unë kam qenë në nevojë."
Gjykatësi: "A nuk mund ta blini dhe mos ta vidhni?"
Djali: "Unë nuk kisha para për t'i blerë".
Gjykatësi: "Ju mund të kishit kërkuar para nga familja juaj".
Djali: “Unë kam vetëm nënë në shtëpi.
Nëna ime është e sëmurë dhe është pa punë.
Kam vjedhur bukë dhe djathë për të".
Gjykatësi: "A nuk po bën asgjë, nuk ke punë?"
Djali: “Kam punuar në një lavazh makinash. Kam marrë një ditë pushimi për të ndihmuar nënën time dhe kjo është arsyeja pse më pushuan nga puna ”.
Gjykatësi: "A nuk kërkuat ndonjë lloj ndihme?"
Djali: “Kur dola nga shtëpia, u ktheva të paktën pesëdhjetë adresave duke u kërkuar ndonjë punë, por pa sukses. Në fund, vendosa ta bëj këtë hap ".
Pasi mbaroi bisedën me djalin, gjykatësi shpalli verdiktin e tij, duke thënë: “Vjedhja, sidomos vjedhja e bukës, është një veprim shumë i turpshëm kriminal. Dhe të gjithë ne këtu jemi përgjegjës për këtë akt kriminal. Të gjithë ata që janë të pranishëm në këtë sallë gjyqi sot, dhe unë jam gjithashtu midis tyre, jemi përgjegjës për këtë krim. Kështu që të gjithë të pranishmit të gjobiten me 10 dollarë. Askush nuk mund të largohet nga salla e gjyqit derisa të depozitojë 10 dollarët këtu ".
Gjykatësi pastaj nxori 10 dollarë nga xhepi i tij, mori një stilolaps dhe filloi të shkruaj - plus unë vendosa një gjobë, për dyqanin në fjalë, i cili dorëzoi djalin e uritur në polici në shumën prej $ 1,000. Nëse gjoba nuk paguhet brenda dy orëve, i njëjti dyqan do të mbyllet.
Gjykata do t'i kërkojë falje këtij djali pasi t'i jenë dorëzuar të gjitha këto para të mbledhura.
Pasi dëgjuan vendimin, të pranishmit nuk mund t'i fshihnin lotët. Djali mbeti pa fjalë duke parë gjyqtarin. Gjykatësi u largua nga salla e gjyqit duke fshehur lotët e tij.
Pyetni veten, a janë shoqëritë tona, sistemet tona administrative, gjykatat tona të gatshme për të bërë një gjykim të tillë?
Chanakya tha, "Nëse një person kapet duke vjedhur bukë, të gjithë njerëzit e atij populli, shoqërisë dhe shtetit duhet të turpërohen".
Sigurisht, gjykime të tilla janë pikërisht ato që na mësoi mësuesi i njerëzisë, zoti i madh, paqja dhe begatia e tij qoftë mbi të, kur u tha qartë, "Një besimtar i vërtetë nuk është ai që e gjen veten të ngopur ndërsa të afërmin e tij janë të uritur".

Huazuar
 
Kavanozi lëkundet nga gjeni pa mutacione të mjaftuedhme, që na ktheu në njerëz.
Pastaj, kemi pas kohë të mjaftueshme të evulojmë për së mbari. Por, milingona mbetet milingonë!
 
Një natë mora një telefonatë nga një mik i mirë .
U ndieva shumë mirë nga telefonata e tij. Gjëja e parë që më pyeti ishte :
- Si je ?
Nuk e di pse iu përgjigja :
- Ndihem i vetmuar !
Dëshiron të flasim ? - më tha .
Iu përgjigja - Po !
Dhe ai menjëherë më tha : Dëshiron të vi në shtëpinë tënde dhe të flasim ?
Unë iu përgjigja - Po !
Ula telefonin dhe për 15 minuta shoku im ishte para derës duke i rënë ziles .
I fola për orë të tëra për gjithçka , për punën time , familjen , të fejuarën , për dyshimet e mia , dhe ai më dëgjonte gjithmonë me kujdes .
Pa kujtuar ishte zbardhur , ndihesha i shlodhur mendërisht ,u ndieva mirë nga shoqëria e tij , mbi të gjitha nga dëgjimi i tij ,më bëri të kuptoj gabimet e mia . Ndihesha shumë më mirë , dhe kur ai e vuri re që ndihesha mirë më tha : - Mirë ! Tani që ndihesh më mirë , unë po iki në punë .
U çudita dhe i thashë : - Përse nuk më lajmërove që do ikje në punë ?
Shiko sa është ora dhe ti nuk ke flejtur fare , të humba gjithë kohën këtë natë !
Ai qeshi dhe më tha : - S'ka problem , për këtë janë miqtë !
U ndieva i lumtur dhe krenar që kisha një mik të tillë .
E përcolla deri te dera e jashtme e shtëpisë dhe ndërsa ai po shkonte drejt makinës i bërtita nga larg : - Tani çdo gjë është në rregull , po përse më telefonove aq vonë mbrëmë ?
Ai u kthye drejt meje dhe më tha me zë ulët që dëshironte të më jepte një lajm , dhe unë i thashë : - Çfarë ka ndodhur ?
Mu përgjigj : - Shkova tek doktori , dhe ai më tha që jam shumë sëmurë ..
Unë ngela pa fjalë , por ai buzëqeshi dhe më tha : Do të flasim përsëri , të uroj një ditë të bukur !
Ktheu kurrizin dhe iku .Mu desh pak kohë që të vija në vete dhe pyesja veten : Përse kur më pyeti si isha , unë harrova ta pyes për veten e tij dhe fola vetëm për vete ?
Ku e gjeti forcën të më buzëqeshte ,të më jepte kurajë ,të më thoshte gjithçka , në atë situatë që gjendej ? Kjo është e pabesueshme !
Që nga ai moment jeta ime ndryshoi .
Tani jam më pak dramatik për problemet e mia ,dhe luftoj shumë për gjërat e bukura në jetë .Tani iu kushtoj shumë kohë njerëzve që dua dhe problemeve të tyre ...
I uroj ata të kenë një ditë të bukur dhe iu kujtoj se : Ai që nuk rron për të ndihmuar të tjerët , nuk ia vlen të jetojë...

Jeta është si një shkallë , nëse ti shikon lart do të jesh gjithmonë i fundit në rresht ,por nëse ti shikon poshtë do të shohësh që janë të shumtë njerëzit që do të dëshironin të ishin në vendin tënd .
 
Nje vajze e nje djale ishin njohur ne rjetet socjale dhe flisnin me njeri tjetrin cdo here qe ju jepesh mundesia cdo dite qe kalonte ai djale dashurohesh pas saj ajo i dinte ndienjat e tije ndaj saj dhe nuk shprehesh dhe djali nje dite vendosi ti shpreh dashurin qe ndjente per ate vajze nje dite i shkruajti ❤ me duket se kam rene ne dashuri dhe vajza e befasuar i tha shpresoj te jete vajze e mire si ty i tha ajo pa e kuptuar qe ai ishte i dashuruar pas saje .
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.