• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Truri i njeriut funksionon edhe pak minuta pas vdekjes – pra, ne e dimë kur kemi vdekur!

ANGELIQUE

~𝗚𝗼𝗼𝗱 𝘁𝗵𝗶𝗻𝗴𝘀 𝘁𝗮𝗸𝗲 𝘁𝗶𝗺𝗲~
Staff member
ADMIN
ANETAR ✓
32024

Shkencëtarët kanë gjetur dëshmi që sugjeron se truri i njeriut funksionin edhe për një kohë të shkurtë pas vdekjes – pra, kjo nënkupton që ne e dimë se kur kemi vdekur.
Hulumtuesit kanë bërë këtë zbulim duke i analizuar rastet e arresteve kardiake në Evropë dhe SHBA.

Shkencëtarët kanë mësuar se njerëzit të cilët ishin ringjallur me ndihmën e mjekëve kishin mundur ta përshkruanin se çfarë kishte ndodhur, duke përfshirë bisedat mes doktorëve dhe infermierëve, edhe pasi zemra e tyre kishte ndaluar së rrahuri për pak kohë.

32025Dr. Sam Parnia, i cili ka udhëhequr këtë hulumtim, ka shpjeguar:
“Pacientët kishin përshkruar se kanë qenë të vetëdijshëm për bisedat mes doktorëve e infermierëve, për gjërat vizuale të cilat ndodhshin në ato momente, etj. edhe kur zemra e tyre kishte ndaluar së rrahuri, pra para se të riktheheshin në jetë me ndihmën e doktorëve”.
Pasi zemra të pushon së rrahuri, gjaku ndalon së qarkulluari në tru dhe fillon të ndalet.
Por, ky proces mund të merr pak kohë (ndoshta disa orë) për t’u kompletuar, duke lënë një kornizë kohore ku personi është zyrtarisht i vdekur por ende i vetëdijshëm se çfarë po ndodh rreth tij/saj.

Pyetja se çfarë ndodh pas vdekjes është ende një nga misteret më të mëdha të jetës, por shkenca tregon se mund të ketë një lloj jete pas vdekjes.


/telegrafi
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Juno

VIP
Staff member
VIP I FORUMIT
Mesazhe
5,656
Mosha
35
Location
Prague
Disa ore nuk e besoj, minuta ndoshta. Keto hipoteza nuk jane asnjehere te sakta. Fakt eshte qe truri vdes me pas se zemra por se sa e ka funksionin ne ate momente zor se dihet.
 

LABBY

“Thug•Life”
Contributor
Mesazhe
5,254
Me sa kam par emision truri punon edhe disa caste pas vdekjes rikujton momentet me te bukura te jetes😆 prandaj ata qe kan qen ne prag te vdekjes thon pam kete pam ate gjera te bukura 😆
 

Zana

e-Thjeshte
ANETAR ✓
Mesazhe
5,219
Shembulli qe eshte sollur edhe mund te jete I vertete , pasi normale qe te mbyllet c’do gje ne sistem duhet pak kohe ... ama Nuk besoj qe truri eshte ne gjendje qe ta kuptoje /perceptoje ne k’to momente qe ka vdekur apo eshte duke vdekur .
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,809
E vertete... por.... seshte ne gjendje te perceptoje se cfare po i ndodh
E te rikujtoje me vone....
 
Top